Jdi na obsah Jdi na menu
 


Až  z Betléma doputuje malý plamínek světla do Čelákovic 
Your browser may not support display of this image. I letos budou čelákovičtí skauti rozdávat Betlémské  světlo. Jak je již skautskou tradicí, i letos opět přivezeme našim přátelům, známým i všem lidem dobré vůle plamínek pokoje a míru - Betlémské světlo. Na Štědrý den si od nás můžete připálit svou svíčku nebo kahánek na náměstí před Obecním domem od 13 do 14 hodin. Následně bude k dispozici po štědrovečerních bohoslužbách u kostela Nanebevzetí Panny Marie a u Husova sboru.  Zapojte se do šíření světla- symbolu . 
 
Your browser may not support display of this image. Světlo, které  se každoročně zapálí v Betlémě a následně putuje do všech domácností napříč Evropou se tak znovu dostává i k nám do Čelákovice. Doma ho už tradičně jako symbol u štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, při zapalování svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu má každoročně stále více lidí. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po tak dlouhé cestě, znamená zapojit se do obrovského řetězu a být při tom! Být při tom, co spojuje před Vánoci statisíce lidí…
Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již podvacáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která je však starší než oněch 20let. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
Do naší republiky jej dováží již tradičně skauti z brněnského 1.střediska Řehoře Mendla. Ve třetí adventní sobotě je pak Betlémské světlo rozváženo za spolupráce Českých drah do celé republiky, aby pak na Štědrý den bylo rozneseno do kostelů, domovů důchodců, nemocnic, hospiců a rozdáno sousedům, přátelům, rodinám, osamělým lidem…prostě všem, komu chceme udělat radost maličkým dárkem, spojeným s úsměvem a ujištěním, že nejsou ve světě sami.
Pokud víte o někom z Čelákovic, kdo si pro Betlémské světlo nemůže přijít, dejte nám vědět na e-mail stip@skaut.info nebo na telefon 774 295 460. Rádi mu pozdrav z Betléma doneseme.
A jedna možná důležitá poznámka: předávání Betlémského světla spojeno s žádnou sbírkou, ani charitativní. Je to jen akce, spojená s tím, přinést radost a vánoční pohodu svému nejbližšímu okolí.
Radostné  a pokojné Vánoce plné Naděje přejeme jménem skautů  Vám všem.
Stanislava Vachová – Teti, Junák, 1.středisko Řehoře Mendla, Brno
Václav Špaček – Štip, Junák, středisko Čelákovice