Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bude rozhodovat samospráva a ne občané?

Na stránkách města zveřejnil starosta ing.Klicpera svůj názor na postup ve věci připravované výstavby elektrárny a je zcela jasné co si myslí o účasti veřejnosti. Referendum požadované petiční akcí a zastupiteli za ODS vůbec nezmínil ani jako jednu z možností. Mám pocit, že se opět hraje divadlo a herci už i zapomínají role. Posuďte sami.

Mezi materiály předkládanými zastupitelům byla i tzv. presentace elektrárny Mochov a zde je možné číst „ plocha pro výstavbu elektrárny 200x300m tj.6 hektarů“. Včera, jen necelý měsíc po jednání zastupitelů se již v článku starosty mluví o 10ti hektarech. V presentaci mluví RWE o výkonu 850MV a starosta již uvedl do materiálu zastupitelům elektrárna do 1000MW ( tj. přidal výkon 3 paroplynových elektráren provozovaných společností ATEL na Kladně). Řeknete chybička se někdy vloudí. Investor plánuje stavbu monstra, jaké zatím snad nikde v Evropě neprovozuje  ( v paroplynovém provedení ) viz. elektrárny ATEL  http://www.atel.eu/cz/czechia/competencies/powergeneration_transport/power_generation/thermal-power/kladno_thermal_power_station.jsp  , bude workshop a jiné.

Zřejmě by bylo dobré připomenout volební slib PROČ : Plánujeme průzkumy veřejného mínění k připravovaným strategickým rozhodnutím. Podněty občanů a názor na připravovaná rozhodnutí však mají význam rozhodující. Nedovedu si představit strategické rozhodnutí většího významu a tak jak to bude s tím názorem občanů? Jak lépe jej zjistit než referendem a nebo volbami?

To vše co naznačil starosta je jen dokladováním správnosti postupu k vybudování elektrárny a ne vůbec nějakým průzkumem veřejného mínění!!! Zdá se, že starosta je členem realizačního týmu elektrárny a jeho znalosti jsou širší než investor sám předložil. Co všechno ještě ví? Mohl by nám povědět něco o výhodách pro Čelákovice?  Neptal se na ně? Nezajímaly jej? Nejsou žádné?! Tak proč výstavbu vlastně vůbec projednáváme? Budou ranní mlhy tolik u nás obvyklé prosyceny párou a smogem? Co přinese výstavba chatařům v Sedlčánkách? Co urbanismus města, již jej nezajímá? Zda se podíval, jak zastupují jinde starostové zájem obyvatel i u mnohem menších elektráren ? Asi ne, nemohl by jednat tak, jak jedná. 

V Čimicích by se měla stavět podobná elektrárna avšak 20x menšího výkonu . Poslechněte si reportáž čt24 http://www.ct24.cz/regionalni/66103-v-cimicich-u-prahy-by-mela-stat-plynova-elektrarna/video/1/ .

Obdobný postoj k paroplynové elektrárně zaujala radnice v Ústí nad Labem http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2194643 .

Petice právě podepisovaná občany uvádí, že je paroplynová elektrárna šetrnější k životnímu prostředí a tak je dobré mírně zpřesnit o kolik procent  bude méně např.CO2 http://oei.fme.vutbr.cz/jskorpik/52.html . Bylo by dobré spočítat roční produkci CO2 a NOx v tunách a spojit do jednoho množství s emisemi produkovaným z TOS –MET, Kovohutí atd.

Opakuji  tvrzení starosty: teprve na základě analýzy stanovisek, vyjádření a posudků občanů i dotčených orgánů by samospráva našeho města měla zvážit, zda projekt podpoří  (a za jakých podmínek ) , nebo jej zamítne. Ptám se: Kdo bude analýzu provádět? Bude mít samospráva tu odvahu rozhodnout těsně před volbami? Dříve totiž nemohou být dokončena všechna starostou zmiňovaná stanoviska dotčených orgánů. Je třeba změnit územní plán a to samotné je práce minimálně na 1 rok. Ptejme se dále otázek je víc a jsou velmi nutné!!! Jsem přesvědčený, že tak zásadní rozhodnutí by měli učinit sami občané a ne samospráva, která již v mnoha případech zklamala .

Nebuďme lhostejní. Zde se angažujeme za obraz našeho město pro příští desítky let!!!

Mirek Iglo

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář