Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuální vývoj situace kolem paroplynové elektrárny u Mochova

12. 9. 2011

Téma petice proti záměru výstavby PPE bylo uzavřeno a tento příspěvek bude nadále sledovat aktuální dění kolem tohoto záměru. 

Petice proti záměru (+ mnoho dalších doprovodných informací)

Zprávy a Zprávičky z vývoje situace

Vážení pánové!
Velmi Vám děkuji za Váš dopis, týkající se výstavby elektrárny v Mochově.
Mohu Vás ujistit, že pro zahrnutí paroelektrárny v Mochově do státní energetické koncepce České republiky, určitě členové poslaneckého klubu VV hlasovat nebudou. Osobně se domnívám, že stavba této elektrárny není v zájmu České republiky, nýbrž v zájmu RWE.
Pro podobné případy navíc připravujeme změnu zákona o nakládání s půdním fondem, aby se zamezilo nekontrolovatelným stavbám „na zelené louce“. Tuto změnu Věci veřejné také prosadily do programového prohlášení vlády.
I vzhledem k tomu, že strana Věci veřejné vzešla z komunální politiky, chceme naslouchat samosprávám a nenechat je osamoceně bojovat se státní správou.

S pozdravem,
Kateřina Klasnová

·         25.2. 2010 - navázána spolupráce s odpůrci obdobného záměru výstavby elektrárny v Hambachu ve Francii (Sársko)

·         prezentace ředitele p. Fiřta z ERÚ ke Státní energetické koncepci, kterou ukázal na Žofíně. Vyplývá z ní, že o připojení do sítě zažádaly subjekty s projekty paroplynových elektráren o instalovaném výkonu celkem 5 300 MW v horizontu do roku 2020. To spolu s 1000 MW plynových elektráren instalovaných v současnosti dává celkem 6 300 MW, což je polovina současné maximální spotřeby celé České republiky anebo též 35 % současného celkového instalovaného výkonu. Byly-li by všechny plynové elektrárny připojeny, bylo by to v příkrém rozporu jak s platnou, tak aktualizovanou Státní energetickou koncepcí , jež vymezují výrobě elektřinu ze zemního plynu 4-7% podílu na celkovém mixu, především z  důvodu energetické nezávislosti a bezpečnosti.  

Energetická nezávislost a bezpečnost České republiky jsou klíčovými východisky Státní energetické koncepce.

 • 24.2. 2010 - iniciativa NE Elektrárně - Prohlášení předsedů OS k oznámení RWE

  Společnost RWE oznámila dne 22.2.2010 svůj záměr vstoupit a významně se podílet v ČR na trhu s elektrickou energií.

  Na tomto záměru by nebylo nic špatného nebýt toho, že je zde opět zmiňován Mochov jako místo budoucí výstavby PPE. Tato elektrárna byla již v loňském roce odmítnuta zastupitelstvy okolních obcí včetně zastupitelstva Mochova. Pokračování RWE v záměru vybudování elektrárny v této lokalitě považujeme za pohrdání usneseními zastupitelstev a ukázání občanům, že RWE je dostatečně silná společnost, která si může dovolit jejich názor ignorovat a své zisky budovat bez ohledu na jejich zdraví. Obáváme se také, že slibovaná cena elektrické energie, která by byla menší než u konkurence, je pouze marketingový tah pro získání zákazníků, který je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Zároveň toto může být použito jako forma nátlaku při schvalovacím řízení „Výstavby PPE Mochov“. Tímto znovu vyzýváme RWE, aby ustoupila od svého záměru. Lokalita je pro výstavbu nevhodná a provoz elektrárny by neúměrně zvýšil zdravotní a bezpečnostní riziko v lokalitě.
 • 23.2. 2010 - Hospodářské noviny: Český trh s energií čeká souboj těžkých vah, firmy si chtějí přebírat klienty Herrmann: "V Česku zatím sama RWE výrobní zdroj nemá, u Čelákovic ve středních Čechách chce ovšem do roku 2014 postavit paroplynovou elektrárnu s výkonem kolem tisíce megawatt. Stavbu však komplikují protesty místních obyvatel - Herrmann říká, že do podzimních komunálních voleb se postoj obcí jen obtížně změní." My se ptáme: pane řediteli, co  předpokládáte, že po volbách názor občanů a zastupitelstev změní?

·          23.2.2009 - reakce KÚSK - obdrželi jsme reakci na protesty občanů Čelákovicka proti stavbě elektrárny v Mochově (e-mailem kanceláří hejtmana Krajského úřadu Středočeského kraje, dne 22.2.2010 na pokyn náměstka Ing. Miloše Petery), reakce zde

 • 22.2.2010 - ČTK - RWE chce dodávat elektřinu vedle velkých podniků i domácnostem.  Viz zpráva ČTK i dalších médií která uvádí mj.: "Druhý největší výrobce elektřiny v Evropě hodlá v ČR fungovat nejen jako alternativní dodavatel elektřiny, ale také jako její producent. V Mochově u Prahy připravuje například stavbu paroplynové elektrárny o výkonu 1000 megawattů, která by měla dodávat elektřinu do sítě v roce 2014."

My dodáváme: RWE se tak stane nejen 3. největším znečišťovatelem v Evropě, ale i v České republice!

 • 20.2. 2010 - článek v MF DNES, který upravuje realitu. Mluví zde o EIA, kterou zpracovává RWE (studie o vlivu na životní prostředí) a o tom, že tato EIA bude schvalována ministerstvem životního prostředí. Proces EIA je však podmíněn záměrem, který odpovídá územnímu plánu. Ministerstvo bude schvalovat EIA pouze v případě, že plánovaná elektrárna bude ležet na pozemku schváleném v územním plánu a o to se nyní snaží RWE cestou krajského úřadu. Pokud Krajský úřad Středočeského kraje začlení elektrárnu do své energetické koncepce a tím i do zásad územního rozvoje, nebude nic platný odpor občanů z okolí plánovaného místa elektrárny. Obec Mochov tak dostane z kraje nařízeno, že elektrárna v Mochově být musí. Je až zarážející, jak představitel kraje náměstek Petera mlží, když mluví o dopise občanů z počátku února. Přílohou dopisu byl dopis starosty Klicpery a ten záporné stanovisko Čelákovic sdělil m.j. právě panu Peterovi již v polovině ledna.
  Jedná p. Petera a vedení středočeského kraje v rozporu s volebním programem ČSSD? Vždyť podle tzv. Oranžové knihy je osud paroplynové elektrárny plně v kompetencích zastupitelstva obce!!!
 • 17.2. 2010 - iniciativa NE Elektrárně zaslala dopis náměstkovi hejtmana Středočeského kraje pro životní prostředí a zemědělství p. Peterovi - žádost o vysvětlení postoje a médiím poskytnutých informací. Čekáme na odpověď.

·         17.2. 2010 - iniciativa NE Elektrárně vydala tiskovou zprávu (souvislosti s výbuchem PPEL v USA)

 • 11.2. 2010 - Praha 20 (Počernice) - rada městské části Praha 20 přijala usmesení č. 80/8.12./10 - "Nesouhlasí se záměrem vybudovat PPE v blízkosti města Čelákovice" a Počernice se tak staly 22. nesouhlasícím městem v okolí.
 • 10.2. 2010 - iniciativa NE Elektrárně zaslala otevřený dopis předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, hejtmanu Středočeského kraje Davidu Rathovi a řediteli RWE Transgas, a. s. Martinu Herrmannovi. Impulzem je snaha o zabránění lobby energetického giganta RWE.

·         10.2. 2010 - RWE chce stavět elektrárnu i přes jasné protesty (Denik.cz) Krajský úřad v těchto dnech posuzuje všechny okolnosti kolem stavby. Má rozhodnout, zda stavbu kolosu zahrne do energetické koncepce kraje nebo ne. „Jsme si velmi dobře vědomi zásadního nesouhlasu všech obcí a měst kolem chystané stavby. Proto velmi pečlivě prověřujeme všechny okolnosti, včetně studie EIA. Odhadem do dvou týdnů budeme vědět více,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a místostarosta Nymburka Miloš Petera.

·         8.2.2010 Město Čelákovice - Dne 8. 2. 2010 odeslal čelákovický starosta dopis na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - konkrétně ministrovi Tošovskému a jeho poradci Šolcovi. Úplné znění dopisu je zveřejněno na oficiálním městském webu v sekci PAROPLYNOVÁ elektrárna , konkrétně na:
http://www.celakovice-mesto.cz.vip.globe.cz/attachments/informace/2009/ministerstvo_prumyslu.pdf

·         7.2.2010 - společnost Mestio vykupující dále pozemky pro elektrárnu se přejmenovala na Elektrárna Čechy střed. Jediným akcionářem této společnosti je dle OR společnost RWE Power Aktiengeselschaft se sídlem v Essenu v Německu.

·         18.1. 2010Ředitel RWE řekl pro ČIA 18.01.2010

 • proběhla schůzka zástupců Iniciativy proti PPE se stínovým ministrem pro životní prostřed za ČSSD. Připravujeme podrobnou informaci o výstupech z jednání. 

·         17.12.2009 - ČSSD uveřejnila tiskovou zprávu Snižování emisí skleníkových plynů pomůže ekonomice. Jiří Paroubek ji na základě dotazu pí Uhlířové upřesnil:

"Vážená paní Uhlířová,
osobně jsem si nechal našimi odborníky na energetiku a životní prostředí vyhodnotit situaci kolem výstavby paroplynové elektrárny v Mochově a byl jsem jimi ujištěn, že rozhodnutí o výstavbě nového zdroje je plně v kompetenci zastupitelstva dotčené obce.
Velice si vážím vaší otevřenosti a doufám, že o výstavbě kompetentně rozhodne zastupitelstvo obce Mochova a občané, kteří mají možnost se k záměru výstavby elektrárny vyjádřit při procesu posuzování vlivu na životní prostředí. Naše strana bude i nadále prosazovat sociálně demokratické principy, které jsou důležité pro spokojený život všech našich občanů.
Děkuji Vám za pochopení našeho vyjádření k nízkoemisním energetickým zdrojům a mohu Vás ujistit, že konkrétní výstavbu naše strana neprosazuje.
Váš
Jiří Paroubek
"

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Elektrárna

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zajímavý tip

(Hanča, 17. 3. 2013 18:57)

Aloha. Teď se šíří po netu a mezi lidma novinka z oblasti online výdělků, perfektní na jarní večery. Vydělávám si takto bez práce už nějaký čas a fakt mě to nadchlo :-) Stamiliony tím nevydělám, ale i tak, dokud můžu, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kačka :) Čekujte www.CervenaCerna.cz

PRE v tichosti oživila projekt plynové elektrárny blízko sídliště

(Pavel, 22. 2. 2011 15:30)

25. ledna 2011 - www.lidovky.cz

PRAHA - Pražská energetika v tichosti oživila záměr výstavby plynové elektrárny v areálu rozvodny Sever, která se nachází v blízkosti sídliště Kobylisy. Elektrárna o výkonu 58 megawatt má být v provozu hlavně během energetické špičky v ranních a večerních hodinách.
Pražská energetika loni v květnu oznámila, že přípravu projektu plynové elektrárny pozastaví, což místní obyvatelé považovali za své vítězství. Po podzimních komunálních volbách však investor svůj záměr opět oživil. Rozhodnutí o výsledku územního řízení má padnout do dvou měsíců.
Proti výstavbě elektrárny protestují místní obyvatelé, nesouhlasí s ní ani současná koalice Prahy 8, tvořená zástupci ODS a TOP 09. Lidé se obávají zvýšených emisí oxidů dusíku i hluku, který bude od plynové turbíny vycházet.
Tiskový mluvčí Pražské energetiky během projednávání záměru v budově úřadu městské části Praha 8 přiznal, že společnost zvažuje umístění dalších podobných elektráren v areálu rozvodny Praha-Chodov a v sousedství Teplárny Malešice.

masáž

(Pavel, 22. 2. 2011 15:29)

www.lidovky.cz :

Plyn, či uhlí? Na stát se valí velká lobbistická masáž (22. února 2011)

Zůstanou v Česku kouřící uhelné elektrárny a teplárny, nebo je nahradí menší zdroje na plyn, které najdeme doslova na každém rohu?
Jasno má být v půli roku, kdy vláda přijme svou novou energetickou strategii. Do té doby se očekává tvrdý střet uhelné a plynárenské lobby před státními úředníky.
Na jedné straně stojí zástupci plynárenských společností, kteří žehrají na okrajový význam zemního plynu při výrobě elektřiny v Česku. Tvrdí, že jsou schopni nahradit uhelné teplárny, kterým v nejbližších letech končí dodávky paliva.
Naopak za zajištění dlouhodobých dodávek hnědého uhlí lobbují majitelé uhelných tepláren. Ti požadují přednostní přístup ke zbývajícímu uhlí. Volají dokonce i po prolomení těžebních limitů v severních Čechách. "Rozhodnutí již nelze odkládat ani v řádu měsíců, natož let," varuje ředitel teplárenského sdružení Martin Hájek.

Více čtěte dnes v LN

Hambach/Francie

(Marian Jamriska, 27. 2. 2010 22:02)

Doporučuji prokliknout se na web iniciativy proti záměru výstavby v Hambachu (není anglická mutace, ale to se dá asi čekat). Je tam obrázek poměřující objekt elektrárny s kamionem a ten dává celkem slušnou představu o jaké monstrum se jedná.
MJ.