Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po 20ti letech se opět demonstrovalo - Čelákovice proti elektrárně

13. 11. 2009

Dvě stě lidí demonstrovalo na náměstí v Čelákovicích proti výstavbě paroplynové elektrárny kterou chce za městem postavit společnost RWE.

reportáž (ČT24)      Záznam celé demonstrace (TV PORT)

I přes pokročilou večerní hodinu se na náměstí před starou radnicí sešlo více než 200 občanů nejen z Čelákovic ale i blízkých obcí  - Mochova, Nehvizd, Přerova a dalších, které by byly v případě stavby elektrárny přímo ohroženy. Přítomni byl i pan starosta a zastupitelé.

Demonstraci zahájil úderem 19:30 moderátor Miroslav Uhlíř z petičního výboru, který spolu se svolavatelem, p. zastupitelem Miroslavem Iglem přivítal účastníky demonstrace a poděkoval za hojnou účast a předal slovo panu Václavu Vlasákovi, mluvčímu petičního výboru.

Pan Vlasák přednesl požadavky petice a připoměl dosavadní vývoj jednání která se vedou již od jara 2008.

Druhým řečníkem byl Pavel Fišera, předseda o.s. NAŠE Čelákovice, který stručně promluvil o současné kvalitě ovzduší v Čelákovicích a nenaplněných ambicích výboru pro životní prostředí.

"Pojďme se všichni zasadit o to, aby naše město i nadále zůstalo dobrým městem pro zdravý život našich dětí!"

Následně promluvil pan Dalibor Janta z o.s. Bílý Vrch, který představil ty nejdůležitější důvody nesouhlasu s výstavbou PPE.

Vážení,
už mí předřečníci říkali, proč nechtějí paroplynovou elektrárnu. Stejné důvody má i občanské sdružení Bílý vrch – nechceme ji proto, že bude škodit našemu zdraví, zdraví našich dětí a možná i jejich dětem.
Jen si představme, co se může stát: je docela dobře možné, že pokud by se elektrárna postavila, přitáhne s sebou energeticky náročný průmysl, například výrobu hliníku.
Co budeme dělat pak ?
Chceme, aby to tady bylo jako na Ostravsku, kde 30% dětí trpí astmatem, zatímco celorepublikový průměr je 8-10%?
Nic z toho občanské sdružení Bílý vrch nechce ! Chceme se aktivně podílet na zlepšování životního prostředí a uděláme vše pro to, aby zde elektrárna nestála.
Otázka zní, co bychom všichni společně měli dělat dál ?
Nejprve si poslechněme, co nám řekne RWE, a pak se pojďme poradit. Věříme, že v jednotě je síla a že spolu nejvíce dokážeme. Musíme aktivně ko-ordinovat naše úsilí i s podobnými skupinami mimo Čelákovice, zejména s těmi v Mochově a v Nehvizdech.
Navrhujeme, abychom konali pravidelné ko-ordinační porady alespoň jednou za čtrnáct dní, podle potřeby i častěji. Email a Internet je skvělá věc, ale osobní setkání je nenahraditelné. Vzhledem k dosavadním aktivitám navrhujeme, aby vedením a svoláváním těchto porad byl pověřen pan Iglo.
Věřte, práce bude spousta – musíme neustále sledovat další kroky RWE a ATEL a účinně je zpomalovat, musíme přesvědčit spoustu našich spoluobčanů, aby se v zájmu svého zdraví aktivně postavili proti elektrárně. Předevčírem jsem byl lehce šokován, když se jeden pán divil, proč nechci elektrárnu – bojím se snad, že by bouchla, či co? A když ne, tak co mi vlastně vadí ?
Obávám se, že spousta lidí v Čelákovicích si už zvykla na špatné životní prostředí tak, jak o něm mluvil pan Fišera. Berou naše město jako takové, které se profiluje ve středně těžkém a těžkém průmyslu, a že se s tím nedá nic dělat. A nějaká elektrárna za městem už to moc zhoršit nemůže.
Neostýchejme se, prosím , diskutovat s těmito lidmi při každé příležitosti – ve vlaku, v samoobsluze , u holiče, jednoduše kdekoli, kde se najde příležitost – a přesvědčujme je, že je v našem společném zájmu, aby tady elektrárna nestála.
Buďme aktivní, nikdo jiný to za nás neudělá !
Děkuji za pozornost.

Posledním zvaným příspěvkem byla řeč pana Zbyňka Blaženína, která přítomné seznámila s vlastními zkušenostmi z bydlení v blízkosti 43MW elektrárny.

Přítomní si také vyžádali aby promluvil p. starosta - ten seznámil demonstranty se stavem jednání a omezenými možnostmi města Čelákovic stavbu zastavit, neboť není plánována na katastru Čelákovic, ale Mochova. Z jeho úst zaznělo, že s výstavbou nesouhlasí.

Závěrečná roztržka mezi zastupiteli "koalice" a "opozice" již jen dokreslila typický  a osobitý čelákovický kolorit tohoto volebního období.

Během demonstrace několikrát zaznělo jasné a hlasité čelákovické "NE RWE!" které jednoznačně vyjadřuje nesouhlas obyvatel s megalomanskými plány.

Videoreportáže

ČT24

Z demonstrace můžete shlédnou krátkou reportáž ČT24 (upozorňujeme na chybné jmenovky - jako první mluví Ing. Václav Vlasák, následuje Ing. Bohumil Klicpera - starosta města, následuje Mgr. Marek Skalický - opoziční zastupitel a Ing.Pavel Fišera - předseda o.s. NAŠE Čelákovice. Mluvčí RWE p.Chalupský je již správně).

TV PORT

Záznam celé demonstrace.

 

-pfi-

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jména mochovských zastupitelů

(Jiří Kubr, 22. 11. 2009 11:20)

Na stránách obce Mochov jsem našel tato jména zastupitelů
Starosta obce: Ing. Ladislav Marek
Místostarosta: Libor Bezucha

Zastupitelstvo obce: František Bouček
Petr Bureš
Jitka Frydrychová
Jaroslav Kohout
Hálka Mičicová
Jaroslav Šafr
Karel Šafr
Zdeňka Ulrychová

MOCHOV SOUHLASIL?!!

(Ekolog, 21. 11. 2009 18:36)

Pokud mám správné informace tak zastupitelé Mochova již udělali krok k výstavbě této elektrárny na převážně svém území a souhlasili s výstavbou(případně změnou územního plánu)Je to pravda a pokud ano rád bych znal osobně všechny tyto jednotlivce a osobně si budu hlídat zda najednou třeba nestaví nový dům nebo zázračně nezbohatli.Můžete si pod touto formulací každý udělat svůj názor jak jsem to myslel.Vždyť normální člověk by s touto stavbou za svým domem nemohl přece souhlasit,ne?