Jdi na obsah Jdi na menu
 


VIDEO - ČSSD proti NÁM nebo proti elektrárně?

14. 6. 2010

 

 

Vážení občané, 

 

Občanské sdružení NAŠE  Čelákovice položilo stranám KDU – ČSL, ČSSD, KSČM, ODS, TOP09, Věci veřejné a Straně Zelených otázky k možnému záměru výstavby paroplynové elektrárny u Mochova s žádostí o jednoznačné odpovědi ANO nebo NE. ČSSD jako jediná strana odpověděla vyhýbavě.

Jsme znepokojeni formou odpovědí, které jsme obdrželi od ČSSD zaslaných stínovým ministrem životního prostředí panem Petrem Petržílkem, který sdělil že problematika výstavby paroplynových elektráren a vůbec téma budoucí energetické koncepce ČR nám nedovoluje odpovídat na vaše otázky pouze jednoslovně. Jedná se o komplexní problematiku (tolik pan Petržílek). Na energetickou koncepci jsme se však neptali ani na výstavbu paroplynových elektráren. Požadovali jsme odpovědi k jedné elektrárně u Mochova. 

1. Podporujete výstavbu paroplynové elektrárny u Mochova?

Jsme zastánci především energetické  soběstačnosti ČR a zajištění  energetické bezpečnosti veškerých dodávek elektřiny, plynu a vody pro všechny občany a celou republiku. Stanovisko k jednotlivým uvažovaným či plánovaným projektům elektráren však ČSSD nezaujímá. Prioritní je vždy expertní posouzení dopadů na životní prostředí a důležité je také stanovisko místních samospráv

Komentář NAŠE  Čelákovice: Záporné stanovisko místní samosprávy je panu Petržílkovi známé. Bohužel je skutečností, že v podobných případech často nerozhodují názory expertů, ale neprůhledné zájmové skupiny, které využívají vlivu politiků k prosazení obchodních zájmů bez ohledu na krajinu a její obyvatele. Navíc proces posuzování vlivů na životní prostředí je v ČR zatížen mnoha nedostatky kritizovanými i Evropskou unií, protože zavdává možnost ke klientelismu (např. investor sám vybírá zpracovatele posudku na stavbu) a zapojení veřejnosti je stále více omezováno. 
 

2. Víte, že záměr výstavby elektrárny odmítají samosprávy všech obcí v okolí jejího budoucího umístění?

Jsme samozřejmě  informováni o postoji jednotlivých obcí  k uvažovaném projektu výstavby paroplynové elektrárny mezi Mochovem a Čelákovicemi. Stanoviska obcí jsou k dispozici na vašich webových stránkách a v lokálním tisku bylo už několik reakcí na plány výstavby elektrárny. 

Komentář NAŠE  Čelákovice : Je nepochopitelné, že pokud pan Petržílek zná stanoviska obcí, tak nezná i stanovisko předsedy ČSSD pana Paroubka, který na soukromý dotaz občanky Čelákovic sdělil:

„osobně jsem si nechal našimi odborníky na energetiku a životní prostředí vyhodnotit situaci kolem výstavby paroplynové elektrárny v Mochově a byl jsem jimi ujištěn, že rozhodnutí o výstavbě nového zdroje je plně v kompetenci zastupitelstva dotčené obce“. Tolik předseda Paroubek. Pane Petržílku, dle Vašeho šéfa je rozhodnuto, tak proč tolik vytáček?  
 

3. Jste si vědomi, že elektrárna má být umístěna jen 8 km od Prahy a pouhých 450 m od plánované zástavby rodinnými domy?

Uvažované  umístění nového zdroje je v katastru Mochova v těsném sousedství se stávající rozvodnou Čechy-střed. Z různých zdrojů jsme získali informace, že elektrárna by měla být ve vzdálenosti více než 800 nebo i více než 1000 metrů nejbližší zástavby. Pokud máte k dispozici jiné informace nebo detaily ohledně jejího umístění, prosíme o jejich poskytnutí. 

Komentář NAŠE  Čelákovice : Stínovému ministru nemusíme snad zasílat podklady, které si může ověřit u místní organizace ČSSD o budoucí plánované zástavbě dle schváleného územního plánu. 
 

4. Víte, že elektrárna má za rok spálit stejný objem plynu jako celá Praha?

 Z diskuse na městském úřadě v Čelákovicích, kde investoři představili poprvé svůj záměr, víme, že by se mělo jednat o tzv. špičkový zdroj, který nebude v provozu po celý rok a na maximální výkon. Proto bez konkrétních údajů ze studie EIA není možné diskutovat o objemu spotřebovaného plynu v elektrárně. 

Komentář NAŠE  Čelákovice : Stejný špičkový zdroj o stejném výkonu je již schválen v Počeradech a ČEZ zde uzavřela s RWE smlouvu na dodávku plynu o objemu odpovídajícím množství spáleném v celé Praze.  

5. Víte, že pro potřebu elektrárny je již zakoupeno 20 ha kvalitních polí?

Situace ohledně  pozemků v katastrálním  území obce Mochov je nám samozřejmě známa. Veřejné zdroje o nákupu pozemků podrobně informovaly. 

Komentář NAŠE  Čelákovice : Jistě je panu ministrovi známo, že politici ve vyspělých státech by podobný projekt ležící na úrodné půdě ve Zlatém pruhu Polabí zpochybnili jako nešetrný pro zábor cenné půdy a zajímali by se hlavně o to, proč došlo k odkoupení pozemků ještě před realizací neschváleného (!) projektu. 

6. Jste přesvědčeni, že výstavba této elektrárny je nezbytně potřeba?

O nezbytnosti dlouhodobého řešení výroby elektrické energie s ohledem na nutnost snižování emisí CO2, prolomení těžebních limitů, životnost současných uhelných elektráren a narůstající spotřebu energie jsme skutečně přesvědčeni. Zda mají vyrůst v ČR 3 nebo 4 paroplynové elektrárny, zda se mají modernizovat staré zdroje nebo se orientovat na kombinaci jaderné energie a paroplynu, je věcí energetické koncepce a velmi odborné diskuse.

Nejde jen o existenci jedné  nové elektrárny, ale o potřebu řešení celého budoucího palivoenergetického mixu České republiky

Komentář NAŠE  Čelákovice : I my vítáme odbornou diskusi, která by ale měla vycházet z faktů a ne z proklamací. Jistě je panu Petržílkovi známé, že je již plánováno větší množství paroplynových elektráren, než uvádí, a pro všechny zřejmě nebude v energetické koncepci místo. Ptali jsme se na názor a odpověď jsme neobdrželi. Za poslední větu jeho odpovědi by se nemusel stydět ministr průmyslu a také jistě ví, že ČR vyrábí jednotku produkce s mnohem větší spotřebou energie a že i v rámci EU je plánované snížení spotřeby plynu. Ministr životního prostředí by měl zastávat právo lidí na kvalitní životní prostředí a v odpovědi p. Petržílka ani v nejmenším nebyla projevena snaha toto právo podpořit.  
 
 

Máte-li stejnou obavu jako sdružení  NAŠE Čelákovice, položte panu Petržílkovi otázky přímo na volebním shromáždění v Čelákovicích, které se bude konat tuto sobotu 22. 5. od 14 hodin na hřišti u ZŠ Komenského. Zřejmě nás přijde hodně. Nic jiného nezbývá!!!

NAŠE Čelákovice se budou ptát! a to v domluveném čase 16:15 hod.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

opravdu mluvil rozumně

(V. Dvořák, 7. 7. 2010 18:11)

Petržílek řekl, že směrodatné je pro něj rozhodnutí zastupitelstev, znamená to, že tato rozhodnutí respektuje. To, že nenosí v hlavě všechna rozhodnutí všech zastupitelstev všech obcí v kraji, aby je pohotově vybalil, když ho přepadnou na ulici aktivisté s kamerou, je pochopitelné. Až si to v klidu přečte z oficiálních dokumentů, tak bude moct říct, ano oni to neschválili, takže my to nepodporujeme.Co víc chcete? Nejspíš zostuzení pana Petržílka!Chtěl bych vidět Vás jak si spontánně na ulici vybavíte tolik dat! Ale mnohem více bych uvítal, kdyby na těchto stránkách přibyly takovéto rozhovory i s Drábkem, Bendlem a Paggiem. Osobně je mi velice líto, že tak bohulibé sdružení mezi sebou maskuje prospěcháře, kteří místo aby skutečně bojovali proti elektrárně, bojují jen proti svým politickým soupeřům a to velmi ohavným způsobem podpásového boje.

opravdu mluvil rozumne?

(Jindra, 1. 7. 2010 13:39)

Ano mluvil jako kniha.Jen jste nemohli poznat jak to vlastne mysli a to mel odpovedet jednoznacne. Zajimave bylo, ze nevedel nic o tom, ze zastupitelstva vsech obci v okoli jiz elektrarnu odmitla.Nechtel to ani slyset. Rozhodnuti zastupitelstev vsak daval jako zakladni argument. To je pak tezke s nekym jednat kdyz zamerne nevi co by mel vedet.

Mluvil rozumně

(petr, 29. 6. 2010 8:22)

Ač nerad, musím souhlsit s tím, že úplně košer nepřipadá chování sdružení ani mě. Stejně jako pan Havránek jsem i já na vážkách.Také neustálé Knapovo hudrání mě štve.Myslím, že do tak důležité věci jako je výstavba elektrárny anebo její blokace, by se politika tahat neměla.

Mluvil rozumně

(V. Dvořák, 27. 6. 2010 11:20)

Nezlobte se, ale co vám na Petržílkově vystoupení přijde znepokojující? Jeho odpovědi jsou rozumné a odůvodněné. Je jasné, že nemůže sypat z rukávu data, která nejsou zpracována. Na to jsou evidentně "odborníci" v jiných stranách (viz článek Koho volit) jejichž bezobsažné odpovědi se Vám zřejmě zamlouvají více. Přitom taky ostatní strany mají své energetické koncepce a právě teď byste se měli víc zajímat o koncepce pravicových stran. Proč pořádně nevyzpovídáte někoho z ODS? Znovu Vás žádám o objektivitu a přidávám otázku, zda je autor těchto příspěvků členem politické strany? Je totiž evidentní, že se snaží otázku výstavby elektrárny využít v politickém boji.