Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuze k tématu PPE RWE

31. 10. 2009

Na diskusním fóru města probíhá velmi zajímavá diskuze s mnohými cennými příspěvky. Aby se tyto neztratily v balastu budeme je archivovat i zde.

vlákno  Bydlím na dobré adrese?

Re: Bydlím na dobré adrese?

Příspěvek od Ing. Milan Lněnička » ned říj 18, 2009 5:19 pm
Čelákovice dosud jsou dobrou adresou pro bydlení a za celou svou rodinu oznamuji, že jsme proti umístění plánované elektrárny a budeme usilovat, aby to byla dobrá adresa i nadále. Proto jsme se již roce 2002 rozhodli se sem přestěhovat z Kladna. Někdo mi může vyčítat, že je to pro mne jen noclehárna. Ano to je. Ale to je pro ten dnešní pracovní styl. A kolik z takzvaných starousedlíků nežije stejným životem ? Ráno za prací třeba až do Bratislavy a v noci zpět. Pro mne to je noclehárna, ale pro další tři členy mé rodiny nikoli. Oni zde pracují a chodí do školy. Takže zde tráví více času než takzvaní starousedlící. K poznámce o majitelích off-roudů. V části "Za drahou" mají více off-roudů starousedlíci než novousedlíci. To lze snadno vidět při procházce touto čtvrtí.
Může být samozřejmě rozhodnuto "na kraji" či možná již "na vládě", ale i tak to pro nás nesmí být překážka v tom, abychom se ozvali, že zde nic takového nechceme. To bych si potom nemyslel, že jsme již 20 let po sametové revoluci, ale hluboko před ní. Zástupci RWE nás budou samozřejmě přesvědčovat o naprosté "neškodnosti" elektrárny. Nic jiného od nich nelze čekat. I kdyby ta elektrárna byla bez emisí a bez dalších negativních vlivů, jsem proti. My nemáme právo dále devastovat zemědělskou půdu, kterou naši předci vyrvali přírodě a která je naším národním bohatstvím. Zajeďte se podívat do jižních států Evropy na kvalitu jejich půdy, pokud se někde o zemědělské půdě dá vůbec hovořit. Zajeďte se podívat na sever Evropy, kolik měsíců v roce se dá zemědělsky využívat půda tam. To bych doporučil všem, kteří neváhají zastavovat další a další zemědělskou půdu. Až Evropě Putin zavře kohoutek s plynem a ropou, bude nám ta půda ještě dobrá. Proč se více nevyužívají staré průmyslové objekty, kterých jsou stovky a dnes jen chátrají ? Protože je levnější postavit nové montované budovy na poli. A co s těmi starými průmyslovými objekty ? Necháme je dalším generacím jako památku na neschopnost jejich otců a dědů myslet ekologicky.... Protože, se tomu nenaučili od svých dědů.
Ano jsem proti, protože já nemám právo zničit životní prostředí svým dětem. A nedal jsem toto právo ani zastupitelům.Re: Bydlím na dobré adrese?


od Richard » ned říj 18, 2009 10:13 pm
Tleskám panu Lněničkovi za skvěle napsaný příspěvek, který mi mluví z duše, a od prvního do posledního slova se pod něj podepisuji. A troufám si říct, že mluví minimálně za desítky zdejších rodin. Spíše však za stovky.

 

Ing. Josef Šalda » čtv říj 22, 2009 8:20 pm

Takže vážení: 
Domnívám se, že setkání 5. listopadu by mělo předcházet veřejnému seznámení s problematikou. Toho 5.11. by se zastupitelé a další zúčastnění měli seznámit s věcnou problematikou a ten "diskusní řev" před veřejností by měl být až později. 
V Počeradech nestojí dosud žádná paroplynová elektrárna. Připravuje ji tam ČEZ v areálu tamní uhelné elektrárny. Žádné protesty obyvatel tam nejsou. Jen Děti země prý dělají kravál. Zdroj informace: spolužák z VŠ, již důchodce bydlící na okraji Loun a dlouholetý pracovník Elektrárny Počerady, nyní již důchodce. 
I já jsem vlastník nemovitosti na úzenmí Čelákovic. Nad hodnotou nemovitosti a její případnou kupní cenou nepřemýšlím. Mám ji proto, abych měl kde bydlet a jestli mi občas něco vadí, tak je to smrad ze slévárny a možná občas někdo v okolí pálí PET lahve. 
Cca 50-ti metrový komín z případné elektrárny rozptýlí spaliny mimo nejbližší okolí. K nám zasahují spíše spaliny z Elektrárny Mělník, Spolany, Kaučuku a pod. 
Energii potřebujeme všichni. Je na ní založeno naše pohodlí. Kdo tomu nevěří ať si přečte knihu Bílá Masajka a uvidí, jak se žije bez elektřiny.
 

od Pekárková Matoušová » pát říj 23, 2009 9:56 am

Dobrý den, 
o tématu plynové elektrárny v Mochově, jsem se dozvěděla až dnes, je smutné, že to bylo náhodou (ve vlaku cestou do zaměstnání). Je zarážející, že doposud nebylo zpracováno hodnocení vlivu zamýšlené elekrárny na životní prostředí.  
V Čelákovicích žiji většinu svého života, a domnívám se, že tento projekt přispěje ke zhoršení kvality života místních občanů, otázkou zůstává, kdo bude ze zamýšlené stavby profitovat, myslím, že občané Čelákovic nikoliv. 
Přeji hezký víkend.
 

d Ing. Josef Šalda » pát říj 23, 2009 10:04 am

Jestli jste si všimli, tak já osobně proti veřejné diskusi nejsem, ale naopak. Považuji však za účelné udělat první setkání v užším kruhu ( bude to cca 40 osob), abychom si upřesnili základní údaje. Jinak bychom se utopili v tom "řevu". A na ten se docela těším. 
Pokud se týká energetické koncepce státu. O té také něco vím. Jednak se pořád přepracovává a dále pak plynové elektrárny mají sloužit ke výrobě elektřiny ve špičkách. O tom, že je třeba stavět další zásobníky plynu je nabíledni. Už ke krytí výkyvů počasí. No a politické nátlaky také. No a až nám muslimové s Rusama zavřou kohoutky plynu a ropy, půjdeme na klestí do lesa a dumat o energetické koncepci. 
Víte, proč jsou ty komíny tak vysoké? Aby se exhalace rozptýlily po krajině a koncentrace byly přijatelné. No a k nám, jak už jsem řekl vane vítr od Mělníka, Kralup, Neratovic a když se vítr otočí tak od Chvaletic.  
Víte co v minulosti bylo příčinou černého povrchu napadaného sněhu v Čelákovicích? Skládka uhlí, která prášila na město. Nikoliv komín TOSu. Už z toho důvodu je plyn výhodnější. 
Ale vím, že mínění mnohých je: ať to svinstvo nebo strašák průmyslové stavby je někde jinde a ne u nás. My si tam za prací přece dojedem. Autem?? Ekologicky? 
Pokračování příště.
 

od Richard » pát říj 23, 2009 11:57 am

Pane Šaldo, 
tato elektrárna ale nemá být špičková! Investor plánuje její provoz na plný výkon 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Mimochodem, špičková elektrárna o tomhle výkonu by byla víc než černý humor. Na tenhle špek by snad neskočil ani Otík z Vesničky mé střediskové. Dále tvrdíte, že 50m komíny zajistí rozptýlení emisí mimo území města. Pokud ty komíny nesahají nad úroveň inverze, tak všechno zůstane pod pokličkou při zemi a bude se to míchat s inverzní mlhou v okolí elektrárny. Vy jste si nikdy nevšiml, co dělá kouř z komínů domů a kotelen při inverzi? Nahoru určitě nejde. Uhelné elektrárny právě z toho důvodu mají komíny až 300 metrů vysoké. A ohledně Vašeho argumentu, že bez elektráren se naše společnost neobejde. Ano, souhlasím, ale od toho existují koncepce, rozvojové plány, územní plány a po celé republice máme hektary tzv. brownfields, které čekají na své nové využití. Tak proč má za téhle situace vyrůst megazdroj někde, kde ho nikdy nikdo neplánoval, nikdy nikdo s ním nepočítal a je tam hospodářsky využívaná kvlatiní orná půda, jenom proto, že tam má ivestor všechno blízko a bude to pro něj nejlevnější varianta? Čelákovicím to v pozitivním smyslu nepřinese vůbec nic. Taky nerozumím tomu, proč město vůbec s RWE jedná. Co si myslí, že uslyší? Rok naprostého utajování informací a následné uzavřené jednání nemá žádné racionální ani poctivé vysvětlení. To hodně, hodně smrdí, ale raději neříkám čím.
 

od krtek » pát říj 23, 2009 7:08 pm

Solární elektrárny jsou nechutně dotované (respektive kW , které z nich lezou) státem, tedy penězi 
nás všech. Celá ta komedie byla spuštěna, jen aby se zavřela huba zelenejm a teď stát neví ,jak z toho ven. 
Protože kdyby ty dotace utnul, tak ho okamžitě všichni zažalujou za zmařené investice. Jedinej , kdo z toho profituje 
jsou spekulanti s pozemky a výrobci panelů.(pochopitelně solárních) 
Jenom tak mimochodem, vědí i ostatní okolní obce , že tady Čelákovice s Mochovem pečou elektrárnu ? 
Já , že jsem včera volal na obecní úřad do Nehvizd co tomu říkají (např. lidé z těch nových domků u silnice na Prahu) 
a tam mají jediné info od p.Igla. Oficiálního nic. 
To se asi budou divit v Horoušánkách, Vykáni, Vyšehořovicích, Vestci, Přerově a dalším okolí až zjistí, co jim 
tady sousedi připravují a dozvídají se to z letáků na zastávkách
 

od Richard » sob říj 24, 2009 11:36 pm

Pane Šaldo, 
i když mám jiný názor než Vy, tak Váš postoj dokážu pochopit. Stejně jako dokážu pochopit smířlivý postoj všech lidí, kteří bydlí na západ od nádraží a o elektrárně budou vědět méně než my na východě. Ale víte, co mě dráždí a popuzuje ze všeho nejvíc? Ta drzost a (snad Vy i administrátor prominete) vyčůranost investora. Je-li pravda to, co napsal starosta na městském webu, tak RWE v Čelákovicích původně neuspěla. To ještě údajně hledala místo v nějaké průmyslové zóně, tedy v místě, které bylo po dlouhém zvažování a složitém projednávání (v němž se mohli vyjadřovat i občané města) určeno pro průmyslovou výstavbu. Když tato legální a transparentní cesta selhala, šli na to od lesa. V Čelákovicích v podstatě zůstali, ale vybrali si místo, které čirou náhodou patří do katastru sousední obce, čirou náhodou je na samém okraji jejího katastru a od této obce je tedy vzdáleno dvakrát více než od Čelákovic. A ještě v takovém směru, že kromě cca 10 domů na kopci na východním okraji Mochova tam nikdo existenci elektrárny vizuálně nezaregistruje. Navíc je to obec velmi malá, takže přesvědčit tam stačí jen hrstku zastupitelů a na vykoupení souhlasu obce za příspěvky do obecní kasy je tam potřeba jen zlomek toho, co by museli cpát do Čelákovic, aby to pro město vůbec bylo zajímavé. A to, že takto vykutáleně vybrané místo není žádným z existujících územních plánů určené k zastavění - ježišmarjá no a co? Územní plány jsou přece od toho, aby se měnily. A že se podle těchto územních plánů stovky mladých manželských párů rozhodly k životu a založení rodiny v Čelákovicích, to je jejich problém. A pokud se jim nelíbí, že to budou mít dnes a denně na očích, že jim do toho jejich beztak už teď pestrého koktejlu přibude pár stovek tun CO2, NOx a vodní páry uprostřed inverzní kotliny a že už si v noci nebudou moci užívat skutečného klidu, tak jim přece nikdo neupírá právo své hypotékami zatížené domy prodat a jít se od začátku pachtit jinam. Vy nemáte chuť za to, co nám Mochov provedl, jim to tam nechat postavit v centru místo kostela? Ale mnohem raději bych to viděl v areálu nějaké již existující elektrárny, případně na místě staré a odstavené.
 

od Dalibor Janta » ned říj 25, 2009 4:59 pm

Taková elektrárna určitě nepatří do hustě obydlené lokality jako je ta naše. Produkce CO2 z jejich komínů odpovídá tomu, jako by nám tady po poli mezi Nehvizdami, Mochovem a Čelákovicemi jezdilo neustále 43 000 (čtyřicet tři tisíc) Fabií s benzínovým motorem 1.4 rychlostí 60 km/h. Posun o pár set metrů sem nebo tam nic neřeší. 
 
Pevně věřím, že mochovská radnice si zcela neuvědomila dosah svých dosavadních činů a že elektrárnu ve spolupráci s čelákovickou a nehvizdskou radnicí v zájmu svých obyvatel odmítne.
 

od Mirek Iglo » ned říj 25, 2009 7:56 pm

Na stránkách ODS jsem našel příspěvek mluvčího RWE pana Martina Chalupského ze kterého mě  zaujala tato pasáž : Uvažujeme o výstavbě v místě mezi Mochovem a Čelákovicemi, které je dnes už "totálně zadrátované" a je v těsném sousedství s velkou rozvodnou Čechy - střed. Mluvím tedy o místě, které je vzdálené od okolních obcí a veškerých obytných a rekreačních zón. Myslím, že je třeba v této souvislosti také říci, že okolní pozemky hodláme využít pro výsadbu stromů a parkové úpravy. Toto uvádím proto, že se objevují spekulace, že postavíme elektrárnu na 15ha půdy. Počítáme samozřejmě pouze s využitím menší části pozemků pro vlastní elektrárnu. ( tolik citace p.Chalupského ). K tomu bych chtěl dodat, že většina obyvatel Čelákovic není právě šťastná pokud vidí dráty rozvodny Čechy střed. Hodně lidí se snaží, aby Čelákovice byly město pro život a pracuje na různých zlepšeních. Nedávno se prováděla rekonstrukce stožárů vysokého napětí a tehdy jsme všichni podcenili o co vlastně jde. Stožáry jsou po rekonstrukci hroznou dominantou krajiny a pokud budeme takto pokračovat a budeme přehlížet lhostejně všechny další plány tak našim vnoučatům předáme zcela jiné Čelákovice než je známe nyní a rozhodně to nebude v lepším slova smyslu. Je to tu zadrátované a tak proč sem nepřidat elektrárnu? Pan Chalupský mluví o místě vzdáleném od okolních obcí a veškerých obytných a rekreačních zón. Mluvčí je od toho, aby podal informace co nejpřijatelněji a z černého udělal bílé. Možná i v našem případě to tak má udělat. Kolik je vzdálené Záluží od budoucí elektrárny? Bude to tak asi 1 km. Jak je vzdálena čerpací stanice chladící vody od plotu první nejbližšší chaty. Dnes mi jeden z chatařů říkal tak asi 15m. Jak je to s těmi informacemi? Nejprve se dozvíme, že elektrárna bude potřebovat plochu 200x300m tj. 3ha a za tři týdny již starosta mluví o ploše téměř o 70% větší. Posléze zjistíme, že již vykoupili pozemky o ploše více než 15 ha a to je o 150% více. Prý tam udělají zalesnění ( nevím jak to pod dráty půjde ). Možná. V novinách jsme se mohli dozvědět vyslovenou pochybnost místostarosty Mochova p.Bezuchy, který naznačil že při presentaci elektrárny v zastupitelstvu Mochova vznikl zcela jiný dojem a nikdo nepočítal s výkonem rovnajícím se polovině Temelína. Nikdo asi také nevěděl o tom, že elektrárna srovnatelného výkonu plánovaná v Počeradech bude spalovat množství plynu jako celá Praha. Pokud by toto zastupitelé v Mochově věděli jistě by nesouhlasili se záměrem, který díky převládajícímu směru větru bud mít nějvětší dopad právě na Mochov. Bylo by dobře pokud by se naši odpovědní zastupitelé vyjádřili jaké informace má starosta Klicpera ze svých utajených schůzek s RWE? Ano je potřebné mít více informací. Jak však jim věřit? Po různých zážitcích z jednání samosprávy jsem však daleko od toho abych podobným informacím věřil. Jak jsem řekl černé může být bílé. Místo informací bych raději viděl vyjádření příslušných orgánů a ty jsou zatím někde v dáli. Do té doby bych s RWE nejednal. 
S přáním optimismu Mirek Iglo
 

od Miloslav Uhlíř » pon říj 26, 2009 12:12 am

Úvodem bych rád všem diskutujícím popřál krásný den bez smogu, smradu, prachu, oxidů a všech ostatních chemikálií, které denně dýcháme, jíme a pijeme. Po přečtení Vašich příspěvků jsem usoudil, že bych také měl něco málo přidat do této diskuse. Do Čelákovic jsme se přistěhovali s celou rodinou, protože jsme chtěli našim dětem dopřát trochu klidu a přírody. Pan Šalda tenkrát mohutně prezentoval Čelákovice jako zónu pro bydlení a lákal mladé rodiny s dětmi na kvalitní rezidenční rozvoj Čelákovic a okolí spojený s rozvojem infrastruktury (školy, školky, bazén atd.). Najednou se však jako mávnutím kouzelného proutku vše mění a Čelákovice začínají uvažovat o elektrárně v jejím okolí, což je v naprostém protikladu s nastaveným územním plánem a tím, co doposud bylo proklamováno.  
A ptám se proč? Kvůli penězům? To je totiž to jediné, co dává smysl. Pokud vedení města chce jednat s RWE o podmínkách paroplynové elektrárny, tak tím dává najevo, že určitá cena je akceptovatelná, což je dle mého názoru ospravedlnitelné pouze v případě, že s tímto dotyční půjdou do voleb jako se svým hlavním tématem. Nedovedu si totiž představit nic zásadnějšího, jako je investice za 20 mld. Kč s tak velmi silným negativním vlivem na životní prostředí. To samé bych očekával také a hlavně u zastupitelů obce Mochov. Pokud takto zvolení zástupci zvítězí v řádných volbách, tak poté není o čem diskutovat. Je totiž nad slunce jasné, že elektrárnou to nekončí, ale začíná, protože kde je elektrárna, tam už může být cokoliv dalšího. 
De facto se tady začíná vést diskuse o tom, za kolik jsme ochotni prodat své zdraví a přírodu okolo. Vše je věcí morálky, etiky a zodpovědnosti k nám a našim dětem. Jakou jim ponecháme tuhle zemi zničenou nebo zvelebenou. Argumenty typu, že "někde přece musí stát" nebo "že konečně vzniknou nová pracovní místa" či "Čelákovice nebudou noclehárnou" jsou velmi úsměvné a smutné zároveň.  
Je zarážející, že za životní prostředí Čelákovic jsou ochotni bojovat hlavně lidé, kteří se v Čelákovicích nenarodili a kteří si je vybrali jako místo, kde chtějí žít.

 

od Petr Petřík » pon říj 26, 2009 1:07 pm

Vážení přispěvatelé  do fóra "Bydlím na dobré adrese?",  
 
při četbě různých diskusních příspěvků ke stavbě paroplynové elektrárny mezi Mochovem a Čelákovicemi (jiné informace bohužel nemám, přičemž nejvíce relevantních údajů jsem nalezl na www.celakovice.org) mne zaráží, že se zde prezentují různá čísla na různých stranách.  
 
Starosta Klicpera nás informoval o jakési prezentaci firmy Atel z roku 2008 ke stavbě paroplynové elektrárny (PPE) o výkonu 400 MW na území Čelákovic. Prezentace pracovníků RWE a Atel pak později uvádějí výkon PPE hned 850 MW se záměrem vybudovat ji ale již převážně na území Mochova. Zastupitelé Mochova v březnu také souhlasili se záměrem výstavby elektrárny na svém katastru. V srpnu pak starosta Klicpera obdržel od RWE žádost o prodej pozemku v souvislosti s připravovaným PPE o maximálním výkonu 1000 MW! Kde je tedy pravda? a jak je možné, že o takové obří stavbě se v Mochově rozhodlo takto rychle, když celý projekt je teprve ve fázi připrav, jak uvádí 21.10. sám mluvčí RWE p. Chalupský na www.facebook.com/group.php?gid=113145149603&ref=nf  
 
Myslím si, že veřejnému jednání k PPE by mělo předcházet jednání zastupitelů se zástupci města. Představitelé firmy RWE či Atel(?) by ale měli už dnes předložit jasné údaje a nepromlouvat k veřejnosti přes facebook, i kdyby to byl samotný mluvčí firmy... Starosta a zastupitelé Čelákovic by pak měli předat odborníkům ve výboru pro životní prostředí (proč takový již dávno v Čelákovicích nefunguje?) veškeré podklady a zahájit veřejnou diskusi. Myslím si také, že se jedná o tak zásadní zasah do okolí, že by mělo být zváženo využití místního referendum k této věci. 
 
Ještě dodám, že nemusím být odborníkem v energetice, abych věděl, že pro zajištění energetické bezpečnosti státu je důležité vybudování sítě menších, lokálních a decentralizovaných zdrojů energie a postupný odklon od fosilních (a tedy neobnovitelných) paliv dodávaných převážně od jednoho (navíc nespolehlivého) dodavatele. O čem se stále mluví je i monopolní vliv energetických gigantů v našem státě, který brání konkurenci a modernizaci v energetice. 
 
Nakonec drobná poznámka jako reakce na útržek z diskuse z tohoto fóra, a to že ohřátí vody při vypouštění vody z elektrárny může mít neblahý vliv na vodní ekosystém (viz také termické znečištění, kdy klesá objem rozpuštěného kyslíku a mění se metabolismus vodních živočichů viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_pollution). Takže nic není černobílé.
 

od Václav Vlasák » pon říj 26, 2009 6:17 pm

Musím říct, že je velmi smutné číst články o tom, jak se představitelé  města, které jsme zvolili, chovají vůči občanům  Čelákovic. Jak je možné, že v minulosti radní lákají občany k bydlení ve městě a za pár let jim vedle domů chtějí postavit elektrárnu. Zajímalo by mě pane Šaldo, jestli by v Čelákovicích bylo postaveno tolik domů, kdybyste již před lety hovořil o elektrárně tak jako dnes, asi ne. 
Není mi vůbec jasný postoje radních v čele s panem starostou. Jednání jsou vedena již od roku 2008, ale doposud nebyla v městském zpravodaji žádná informace. Proč??? Jaký je důvod?? Proč bude probíhat 5 listopadu pracovní schůzka k elektrárně? Pokud vím, když kdokoliv z občanů případně firem chce cokoliv ve městě postavit, podáte žádost s projektem na stavební úřad. Pokud nemáte potřebné podklady, vrátí Vám vše zpět, ale žádná pracovní schůzka se nekoná. Já vím, že elektrárna není malá stavba, ale v zákonech jsme si všichni rovni, nebo snad ne????  
Dle mého názoru v tomto případě nejde o hájení zájmu občanů, protože to si představuji jinak. Pokud neznají představitelé města názor svých občanů, měli by se jich na něj zeptat v referendu a teprve poté jednat s RWE a to pouze v případě, že občané o elektrárnu stojí.  
Doposud jsem na stránkách města nenašel informace k životnímu prostředí, jaký vzduch vlastně dýcháme, co v něm je a není již tak dost zaneřáděn a to i bez elektrárny…………?
 

od J.Linhartová » pon říj 26, 2009 6:43 pm

"Je zarážející,  že za životní prostředí Čelákovic jsou ochotni bojovat hlavně lidé, kteří se v Čelákovicích nenarodili a kteří si je vybrali jako místo, kde chtějí žít." 
 
Chtěla bych reagovat na příspěvek p. Uhlíře, z čeho vycházíte, že rodáky nezajímá co se plánuje v Čelakovích stavět za hrůzu. Tedy co já vím, tak se to celkem úspěšně starostou podařilo zatajit, a informací je zoufale málo, pokud ten starousedlík nemá internet!?? Tak se těžko může bouřit. Jinak, také vím, že zatím nikdo nic nezmohl cokoliv proti radnici, a mohla bych jmenovat, proluka, zdrav.středisko,vyhozený ředitel muzea, atd. a co takhle Wolmanova vila, jediná oáza zeleně v Čelak. /zdevastovaná včetně vily/, co natom, že její majitel sedí v zastupitelstvu, vždyť se podívejte, jak město vypadá, náměstí - jedno velké parkoviště /sbíráme přeci hlasy voličů/. Ano štve mě to, ale proti vidině mamonu je cokoliv marné.
 

od Zbyněk Blaženín » pon říj 26, 2009 6:58 pm

Dobrý den, přidávám do diskuse také své poznatky. Elektrárnu asi čtvrtinového výkonu mám nyní od svého stávajícího bydliště vzdušnou čarou asi pět set metrů. Prostředí samozřejmě ovlivňuje. Kromě určité hlučnosti především parou z chladící věže. V době inverzí jde pára k zemi a někdy vytvoří mlhu, jindy zase v mrazech drobně sněží nebo v teplejším období mrholí. Jistě to záleží na počasí, ale vlivu z takové stavby se zbavit nedá. Plánovaná elektrárna u Mochova nemá chladící věž, ale soustavu chladičů, takže pára bude akorát při zemi. Čerpaná voda má náběhové potrubí větší než vratné, takže ten rozdíl se musí někde odpařit. Dále se domnívám, že poběží nepřetržitě, alespoň v budoucnu, protože spotřeba elektřiny stoupá, nasmlouvané dodávky plynu je třeba odebrat, jinak se platí penále a v neposlední řadě se elektřina prodává. Navíc elektrárna o takovém výkonu není levná a bude se muset zaplatit - svou činností. RWE asi považuje stavbu za hotovou věc a myslím si, že ty obrovské stožáry velmi vysokého napětí byly vybudovány už s ohledem na elektrárnu. Čerpací stanici, stejně jako celou elektrárnu, ve svém novém bydlišti nechci a domnívat se, že čerpání 1000 m krychlových vody za hodinu bude tiché, je zcestné. Celé okolí čerpací stanice bude znehodnocené. Pobuřující je, že hrstka obyvatel Mochova si rozhoduje o tom, v čem budou žít tisíce obyvatel v okolních obcích. Jen na okraj, v celé čtvrti kolem elektrárny v mém stávajícím bydlišti jsou domy neprodejné, ti lidé se nemohou ani odstěhovat. Prosím, kdo může, aby kontaktoval také zastupitele ve všech obcích v okolí plánované stavby, protože jak se zdá, netuší, že jsou blízko nevratných rozhodnutí, které jim hodlá zařídit Mochov a Čelákovice. Vůbec také nevidím důvod, proč se město potřebuje zbavit za každou cenu pozemků, které nevyžadují žádné náklady, proč je nemůže nadále vlastnit.

Zbyněk Blaženín

od Ing. Josef Šalda » pon říj 26, 2009 8:13 pm

Po přečtení mám několik poznámek. Já osobně jsem do Čelákovic nikoho nelákal, žádné pozemky na stavbu město nenabízelo. Ano mluvil jsem s těmi, kteří s městem uzavírali dohodu na finanční příspěvek na infrastrukturu. Někteří jej podepsali bez ptaní, jiní se vyptávali na to, co a jak ve městě funguje. Ověřovali si slova developera. 
Město elektrárnu na okraji Čelákovic nestaví. Investor si tuto loaklitu nalezl a hledá podmínky. Kdyby vybrané místo (pozemek) pro čerpací stanici vody nepatřilo městu, možná bychom se ani dnes nic nedozvěděli. Je chyba, že se s investorem nezačalo jednat dříve na úrovni zastupitelstva a osadních výborů. Takto jsou jen dohady zda výkon 400 MW nebo 1000 MW. Nedokážu říci, zda referendum by něco změnilo a je možné že investor by si "přitáhl" vodu třeba od Přerova. Ale já čekám na 5. listopadu a i když nemám důvod současné vedení města hájit, domnívám se, že toto jednání má být uzavřené. Vždyť tam bude např. pan Iglo a pan Richard (......) také avizuje svoji přítomnost. Pak se uvidí a možná diskuse bude mít konkrétnější údaje. 
 
 
 

od Miloslav Uhlíř » pon říj 26, 2009 11:17 pm

Jsem rád za reakci paní Linhartové, protože to ukazuje, že stále více lidem tato záležitost ohledně elektrárny není lhostejná. Je třeba se nebát dát najevo, co si myslíme o jednání lidí, kteří nás dnes zastupují a že prostě nesouhlasíme s věcmi, které se dějí kolem nás.  
Pana Šaldy bych se rád zeptal, čí byly pozemky na výstavbu rodinných domů v Sedlčánkách? Měl jsem domnění, že se jednalo o pozemky města.  
Jaký byl a je současný plán rozvoje města? Počítá se v tomto plánu s elektrárnou takového výkonu? Pokud ano, kde je to zapracováno. Nechtějte mně, pane Šaldo, tvrdit, že v Čelákovicích je praxí, že když jako podnikatel nebo živnostník přijdu na úřad s podnikatelským plánem, tak mě město prodá pozemky a změní územní plán s odůvodněním, že někde to přeci stát musí. Musíte uznat, že tahle by to fungovat nemělo a Vy byste měl být ten, který toto kontroluje za občany.  
K prodeji pozemku město nikdo nenutí, takže jej prodávat nemusí a jak říkate třeba přitáhnou vodu z Přerova. Ano, třeba a nebo taky ne. Záleží na tom, jak se k tomu postaví Přerov, ale není dobré předbíhat rozhodnutí občanů Přerova. Může se totiž ukázat, že Přerov také nechce za humny takový kolos. 
K setkání 5.11. Zmiňovaní pánové se setkání zúčastní, ale myslím, že je to opravdu málo zástupců na to, o čem se jedná a také bych rád podotknul, že Vy a nikdo jiný je tam nezval. Prostě se lidově řečeno pozvali sami, za což jim patří dík. Alespoň budeme my, obyčejní občané, mít nějaké informace o vývoji v této záležitosti a nebudeme čekat na to, až nám, pane Šaldo, z velkou slávou sdělíte, že jste úspěšně odsouhlasili prodej pozemků pro čerpací stanici.
 

od Miloslav Uhlíř » pon říj 26, 2009 11:29 pm

Ještě přidám jednu reakci k příspěvku paní Linhartové. Jestli nesouhlasíte s tím, co se ve městě děje, tak nejlepší cestou je jít k volbám, které nejsou daleko. Já k nim určitě půjdu a velmi dobře si rozmyslím, komu svůj hlas dám. Pokud však chcete vyjádřit svůj názor již dříve, tak přijďte 5.11. v cca 19:30 hod před radnici, kde bude probíhat schůzka s RWE. Jakožto řadový občan budete sice mrznout venku, ale možná tam nebudete sama. 

od Česulda » úte říj 27, 2009 9:28 am

na tomto odkazu http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rwe-transgas-predstavi-obcim-projekt-elektrarny je info od p.Chalupského o schůzce se zastupiteli, vypadá to, že přijedou i z Mochova. Tak nějak zapoměl v článku napsat, že jednání je neveřejné. 
Pro p.Nováka: 
č.j. 58/2009/Kl. Ing. Bohumil Klicpera Čelákovice 12.10.2009 
Paroplynová elektrárna Střední Čechy – lokalita Mochov  
Pozvánka na pracovní setkání  
Vážená paní, vážený pane, 
dovoluji si Vás ve shora uvedené věci pozvat na společné pracovní jednání dne 5. listopadu 2009 ve 20.00 do slavnostní síně čelákovické radnice v přízemí Městského úřadu v Čelákovicích náměstí 5. května 1.  
Na setkání s Vámi se těší  
 
Ing. Bohumil Klicpera 
 
Kdo pozvánku nedostal má smůlu. 
Našim zastupitelům bych doporučil vyhotovit záznam z jednání ne zápis, ale zvukový či obrazový, aby nedošlo k pozdějším obvyklým tahanicím co kdo řekl, slíbil ap. Jak je místním zvykem:-(
 

od Česulda » úte říj 27, 2009 1:41 pm

Zabrousil jsem na http://www.celakovice.org/clanky/aktualne_-elektrarna-rwe , kde jsou shrnuty aktivity obč.sdružení, pod která se podepíši. 
 
Důvod neveřejného jednání je aby si ZM v klidu bez reakcí a tlaku veřejnosti v klidu vyslechli záměry RWE + ATEL. A tyto záměry po-té ve formě videa nebo zvukového záznamu představí veřejnosti formou prezentace. Neznám jednací řád zastupitelstva, ale myslím, že by stačilo prosté hlasování před jednáním o pořízení záznamu. Pokud toto nenastane vzniknou pochybnosti o korektnosti jednání zastupitelů vůči voličům a zároveň spekulace o " jiných investicích RWE v Čelákovicích". Je také možné, že na záznam jednání nepřistoupí RWE a to je potom jasné s kým máme tu čest.
 

od Miloslav Uhlíř » úte říj 27, 2009 2:41 pm

K panu Šaldovi. Nešlo mi o to, od koho jsem pozemky kupoval, ale o to, že nabídka prodeje pozemků pro rezidenční bydlení v Čelákovicích a Sedlčánkách byla započata v době, kdy jste byl, pane Šaldo, starostou Čelákovic. To snad nemůžete popřít. Pokud tedy nebylo záměrem Čelákovic rezidenční bydlení, ale průmysl a elektrárny, tak jste toto mohl minimálně sdělit občanům ve zpravodaji města, případně připravit změnu územních plánů, aby bylo všem jasno, kam chtějí Čelákovice směřovat.  
K tomu proč jsem se ptal na to, zda mluvíte za sebe nebo ODS. Chtěl bych mít jasno v názorech jednotlivých uskupení ve vedení města, abych se mohl lépe orientovat. Již od samého počátku mám dojem, že jsem pro vedení města Čelákovice obtížným hmyzem, který se pořád na něco ptá, není mu nic jasné a klade zbytečné a nepříjemné otázky. Protože nepocházím z Čelákovic a za svůj poměrně krátký život jsem už něco procestoval, tak Vám mohu říci, že se věci dají dělat lépe a že se nacházíme v 21. století uprostřed EU.  
Na jednání s RWE se doporučuji zeptat kolik takových elektráren provozuje RWE v mateřské zemi Německu.
 

od Martin Chalupský » úte říj 27, 2009 4:18 pm

Dobrý den, 
postupně si pročítám diskusi a někdy jsem trochu překvapen, která témata se stávají její součástí a jaké informace se v ní objevují - polovina Temelína, znehodnocení celé lokality, úroveň emisí, velký výkon, monstrum, podivné praktiky - řada příspěvků má však jednoho společného jmenovatele a to je nedostatek informací. 
 
Za skupinu RWE vám mohu říci, že ve chvíli, kdy budeme mít k dispozici zpracované podklady pro projekt moderní paroplynové elektrárny, tak vás s jednotlivými detaily seznámíme. To je naprosto samozřejmé a každý zodpovědný investor by tak měl učinit. Veškeré dílčí zprávy, které se objevují v médiích nebo v rámci internetových diskusí jsou skutečně dílčí a spekulativní. Rád bych zdůraznil, že podklady pro rozhodnutí o případné výstavbě paroplynové elektrárny nejsou zdaleka připraveny. 
 
Dnes je možné pouze říci, že společnosti RWE a Alpiq mají zájem postavit mezi Mochovem a Čelákovicemi moderní paroplynový a ekologický zdroj. Pro zodpovědné rozhodnutí a vlastní představení vám občanům okolních měst a obcí potřebujeme mít zpracovány desítky tisíc údajů. Teprve poté bude možné reagovat na řadu vašich otázek. 
 
Jednání se zástupci města bylo vyvoláno právě potřebou vašich zastupitelů získat větších množství objektivních podkladů k našemu plánovanému projektu. Pro tuto potřebu intenzivně připravujeme základní informace, které vám samozřejmě stejně jako zastupitelům poskytneme.  
Po řadě diskusí s našimi experty a kolegy v Německu a ve Švýcarsku si dovolím možná jako malé ujištění říci, že moderní paroplynová elektrárna by neměla mít žádný vliv na kvalitu života ve svém okolí. To znamená, že nebude vám na obtíž, naopak budeme rádi, pokud bude přínosem pro rozvoj regionu, pracovních příležitostí, energetické bezpečnosti atd. 
 
Martin Chalupský, ředitel komunikace RWE
 

od Václav Vlasák » úte říj 27, 2009 4:42 pm

Vážený pane řediteli Chalupský, 
se vším respektem k Vám, o tu elektrárnu v Čelákovicích nestojím a žádné benefity můj nároz nezmění.Zdraví mám jenom jedno a není na prodej. Ať si raději kolegové z Německa a Švýcarska postaí elektrárnu v jejich zemi.
 

od Milan Vobecký » úte říj 27, 2009 4:44 pm

Dobrý den, 
V Čelákovicích žiji již 36 let, z toho dva roky v Sedlčánkách. V posledních dvou volebních obdobích jsem kandidoval za PROČ. 
Tento příspěvek píši ne na podporu vedení města, ale jak to cítím já z tohoto diskusního vlákna.  
Na začátku podotýkám (ne na svoji obhajobu), že v posledním volebním období jsem z rodinných důvodů rozhodně nebyl aktivním členem PROČ a o projektu paroplynové elektrárny jsem se dozvěděl až z letáku, který jsem našel ve schránce. Na tomto základě jsem začal shánět informace o tomto záměru. 
 
Za sebe mohu říct, že s jakýmkoli záměrem stavby paroplynové elektrárny i v daleko menším rozsahu než je plánováno, zásadně nesouhlasím. A to i za cenu oželení jakýchkoli benefitů pro město, pokud jsou nějaké navrhovány (já sám o žádných nevím). 
 
Mám za to, že Čelákovice by měli jít cestou zvyšování kvality životního prostředí a zázemí pro občany, k čemuž tento projekt nepřispívá.  
 
Rozhodně mi, ale připadá zcela jasný článek o stavu věci uvěřejněný panem Klicperou "ZÁMĚR VÝSTAVBY PAROPLYNOVÉ ELEKTRÁRNY NA ÚZEMÍ OBCE MOCHOV" na stránkách města. Nikde jsem v něm nečetl, že "Město" něco schvaluje nebo, že je už rozhodnuto. 
 
Podle mě jde o to (jiné informace nemám), zjistit na uzavřené schůzce 5.11.2009 co nejvíce informací ohledně projektu a seznámit s ním hlavně zastupitele (rovněž zástupce osadních výborů), které jsme si zvolili v řádných volbách. Ti budou nakonec případný prodej pozemku pro čerpací stanici elektrárny a jiné schvalovat v zastupitelstvu. 
 
Bohužel částečná hysterie v některých příspěvcích mi nepřipadá na místě. Nebo už nikdo, respektive řádně zvolení zástupci našeho města, nemohou jednat, aniž by u toho nebylo všech 10 000 obyvatel Čelákovic a někomu se to nezdálo dostatečně transparentní? 
 
Doufám, že všichni autoři pesimistických příspěvků budou na zmiňovaném workshopu, adekvátních jednáních zastupitelstva a otevřeně se vyjádří.  
 
Co si myslím já je, že by bylo dobré (nevím jestli se tak nestalo), pozvat na plánované jednání 5.11.2009 i zástupce okolních měst a obcí, protože tento projekt může ovlivnit kvalitu životního prostředí celého okolí Čelákovic a Mochova na řadu let dopředu. 
 
Milan Vobecký
 

od Denis Novák » úte říj 27, 2009 4:55 pm

Copy: 
Dobrý den, 
postupně si pročítám diskusi a někdy jsem trochu překvapen, která témata se stávají její součástí a jaké informace se v ní objevují - polovina Temelína, znehodnocení celé lokality, úroveň emisí, velký výkon, monstrum, podivné praktiky - řada příspěvků má však jednoho společného jmenovatele a to je nedostatek informací. 
 
Pane Chalupský, a Vy se tomu divíte? Vy, jako ředitel komunikace, se tomu divíte??? 
S námi totiž nikdo nekomunikuje, většina obyvatel této oblasti ani neví, že tady tyto firmy nějaké zájmy mají.. My totiž chceme dobré, nebo alespoň normální bydlení. Firmy, které tady sídlí, nám už ke štěstí stačí. 
Takže - až se předtavitelé těchto firem přestanou zavírat na jednáních před veřejností, a jakoukoliv formou řeknou lidem, kterých se to týká, o co tady vlastně jde, nebudete nucen být "trochu překvapený". 
 
Nevím kde bydlíte, to je Vaše soukromé, ale asi byste nebyl zrovna nadšený kdyby Vám pár set metrů od rohožky  
stála nějaká pěkná elektrárnička. 
Takže žádné mazání medu a s pravdou ven. Můj táta totiž léta dělal ve výstavbě elektráren - ve Škodovce. 
Díky, Denis Novák
 

od Václav Vlasák » úte říj 27, 2009 5:03 pm

Chtěl bych se přidat k předcházejícím komentářům. Názory a debata je zde ostrá a výbušná, ale to se u výstavby elektrárny dá očekávat. V každém případě bez ohledu na jejich názor má pan Šalda a Iglo můj dík za to, že zde reagují na názory ostatních občanů.  
Na stránkách města je uvedena rada města, ale bohužel zatím zde nikde není žádný komentář těchto zastupitelů k již tak bouřlivé debatě. Jen doufám, že po jednání 5.11 bude jejích vyjádření zveřejněno, stejně tak i postoj jejich politických stran. Souhlasím totiž s panem Uhlířem, že pro příští volby chci mít víc, než jasno komu dám svůj hlas. 
Jaký je tedy postoj níže uvedených radní?  
Rada města pro období 2006 - 2010 
Klicpera Bohumil, Ing. Starosta PRO Č  
Bařina Petr 1. místostarosta ČSSD 
Bodlák František, Mgr. SNK ED  
Duník Vladimír KSČM 
Rýdlo Luboš, PaedDr. 2. Místostarosta KDU-ČSL  
Stuchlík Pavel, Ing. PRO Č  
Tichá Zdeňka PhDr. PRO Č
 

od Marian Jamriska » stř říj 28, 2009 12:33 am

Dobrý den, 
 
v předcházející diskusi byl zpochybněno přirovnání k půlce Temelína. Zde je pár čísel z webu fy ČEZ: 
 
http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/mapa-elektraren.html 
Chvaletice (okr. Pardubice) 800 MW 
Mělník 720 MW 
Temelín 2000 MW 
 
Podle zatím dostupných informací se projektuje Mochov-Čelákovice 850 MW. Již provozovaná paroplynová elektrárna Kladno má 45 MW 
Jiné plánované paroplynové zdroje:  
Praha-Bohnice 56 MW 
Počerady 840 MW 
 
Z toho je vidět, do jaké kategorie patří zamýšlená elektrárna v našem sousedství. 
 
MJ
 

od Miloslav Uhlíř » stř říj 28, 2009 4:21 pm

Pane Šaldo, je vidět, že ohledně představy, jak by mělo vypadat životní prostředí  v Čelákovicích a kam bychom měli směřovat se asi neshodneme. To, že lidé v minulosti byli schopni takových zvěrstev na sobě  a svém okolí, neznamená, že to budeme dělat také. Z chyb je třeba se poučit a na minulost nezapomínat.  
Moje představa o budoucích Čelákovicích je taková, že Čelákovice budou čistým městem, kam lidé budou jezdit trávit svůj volný čas a kde budou lidé hrdí na to, že zde žíjí. Kde lidé budou mít práci ve službách, vzdělávání, zemědělství, vědě a výzkumu. To je 21. století. Ne těžký průmysl s kouřícímni komíny a jedy. Myslím, že hezkých míst je zde pořád ještě dost a je jenom na lidech jestli zničí ten zbytek a nebo další hezká místa vytvoří. 
Jenom by mne zajímalo, když říkáte, že v žádném případě jste s nikým nemluvil o tom, že by bydlení v Čelákovicích by bylo rezidenční, tak jaké bydlení to tedy podle Vás je?
 

od Dalibor Janta » stř říj 28, 2009 4:46 pm

Vážený pane Chalupský,  
 
velice vítám, že jste s námi začal komunikovat o plánované elektrárně právě na tomto diskusním fóru, jež je svým rozsahem nejrozsáhlejší co do počtu příspěvků i nejfrekventovanější co se týče návštěvnosti.  
 
Rád bych si však upřesnil některá Vaše prohlášení, protože jim nerozumím: "společnosti RWE a Alpiq mají zájem postavit mezi Mochovem a Čelákovicemi moderní paroplynový a ekologický zdroj" - mám to rozumět tak, že chcete stavět jednu moderní paroplynovou elektrárnu, o které se tady všichni bavíme, a k ní jako bonus ještě jednu elektrárnu ekologickou? To bychom měli elektrárny hned dvě !  
 
Dále prosím o vysvětlení pojmu "ekologický zdroj" - jak jej společnost RWE definuje?  
 
Vítám též, že o projektu diskutujete s experty v Německu a Švýcarsku. Mohu Vás poprosit o kontakt na ně? Rád bych s nimi totiž některé záležitosti probral. Pošlu Vám v této věci žádost.  
 
Vyrozuměl jsem, že nám dáváte "malé ujištění" - toto zajímavé sousloví jsem ještě nikdy neslyšel a poprosím o jeho vysvětlení. Nakonec citát "paroplynová elektrárna by neměla mít žádný vliv na kvalitu života ve svém okolí" - opět potřebujeme znát, jak společnost RWE definuje kvalitní život, abychom mohli společně posoudit, zda na něj elektrárna bude mít vliv či nikoli.  
 
V této souvislosti si dovoluji navrhnout a požádat Vás, abyste nám ještě před jednáním 5.listopadu zaslal slovníček pojmů vztahující se k elektrárnám a jejich vlivu na životní prostředí, který předem zamezí jakýmkoli nedorozuměním.  
 
Předem Vám za odpovědi děkuji a těším se na setkání. 
 
Dalibor Janta  
Občan města Čelákovice
 

od Zbyněk Blaženín » pát říj 30, 2009 8:40 pm

Dobrý den, k Vašemu příspěvku na předhozích stránkách, pane Šaldo mě jste také do Čelákovic nelákal, ale Váš příspěvek chápu tak, že jsem nemusel do Čelákovic lézt, když se mi nelíbí praktiky města. Mám to chápat tak, že když mám jiný názor, tak jsem v Čelákovicích nezvaný host?

Zbyněk Blaženín 

od Miloslav Uhlíř » sob říj 31, 2009 9:39 am

Pane Šaldo, něco k Vámi zmiňované energetické koncepci. Z posledních dostupných informací má být základem jádro (ČEZ hodlá investovat 500 mld. Kč) + uhlí (rozšíření těžebních limitů). O plynu se nic neříká. Ano, jako doplňkový zdroj je plyn alternativou. Důvodem je to, že plyn vystavuje ČR do strategické závislosti na Rusku a to se nechce (dle mého názoru oprávněně). Tvrdím, že ČR elektrárnu o výkonu 860 MG na plyn nutně nepotřebuje. A pokud se staví, tak by měla být jiná více škodlivá uzavřena, což se v případě RWE nestane. Uznávám, že plynová elektrárna je ekologičtější než uhelná. To, ale neznamená, že je ekologická! 

od Miloslav Uhlíř » sob říj 31, 2009 12:24 pm

Pane Šaldo, vy stále operujete názorem, že tato elektrárna je nutně potřebná pro celý  národ. Kde čerpáte tuto informaci? Z toho, že to tvrdí energetické lobby?  
Na vývoji světové ekonomiky z poslední doby je vidět, že dosavadní způsob hospodaření lidstva není udržitelný prostě proto, že to ta naše Zeměkoule neuháhne. Trendem by měly být úspory a musím upozornit, že právě RWE je jedním z těch, kteří na toto upozorňují. Nebylo by tedy lepší se raději zamyslet, jak můžeme jako Čelákovice přispět naší zemi v úsporách?
 

od Ing. Josef Šalda » sob říj 31, 2009 2:27 pm

Pane Uhlíř, o nutnosti energetických úspor mne nemusíte přesvědčovat. To vím už cca 40 let, kdy jako energetik jsem viděl, jak se u nás energií plýtvá. Svoje obydlí jsem zateplil už před cca 25-ti roky ... Jen jako nevím, čím by Čelákovice jako takové mohly přispět ke zvýšení energetických úspor. Tím, že budou blokovat výstavbu elektrárny na krytí energetických špiček na místě z hlediska vynaložených investic ( a to i surovin na vedení a pod.) optimálním. Navržená technologie bude věřím také špičková. RWE bude jistě usilovat o maximální možnou účinnost energetického zdroje. Jen nám některým vadí, že ta elektrárna má být zrovna tady. Kdyby byla např. v Nymburce, tak by nám to asi vůbec nevadilo. V tom je ten problém. 

od Mirek Iglo » sob říj 31, 2009 8:41 pm

Vážený pane Šaldo, 
 
to, že má být elektrárna tady a ne někde jinde je jedna věc, ale druhá je jak se podnikatelský záměr prosazuje. Pokud nemám vše co bych měl mít tak se se mnou vedení města příliš nebaví a rozhodně dokáže říci co mám splnit, aby můj záměr byl realizovatelný. RWE je stejný podnikatelský subjekt jako každý jiný a na jeho velikosti by nemělo přeci záležet a již vůbec ne na tom, že nám tvrdí jak potřebný jeho záměr je pro krytí nějakých špiček. Záměr je v rozporu s územním plánem, je v rozporu s krajskou energetickou koncepcí a také výrazně ovlivní snahu kraje o dosažení úrovně dohodnutých limitů oxydů dusíku. Jistě to víte velmi dobře. Zkuste se ještě podívat po projektech paroplynových elektráren v Německu a tam poznáte, že lidé v Německu by asi nedovolili stavět na "zelené louce" a pokud jsem něco nepřhlédl pak RWE podobnou elektrárnu snad ani nemá. Je to o úrovni demokracie, kdy o projektech ovlivňujících život desítek tisíc lidí nerozhodne pouze Mochovská radnice a svým lidem v Mochově rozhodnutí tají. Podobně je to v Čelákovicích kde se víc jak půl roku jedná s RWE teprve pak se dočkáme nějaké zrávy v ZMČ. Jde tu o princip zda jsou lidé jen přihlížející stádo a nebo mají možnost vyjádřit svůj názor. Pokud si pamatuji starosta Klicpera prosazoval určité hranice finanční náročnosti stavby a kdo se bude od určité hranice vyjadřovat. Padaly slova jako průzkumy vřejného mínění, ankety, referenda. Zatím jsem žádné z uvedených slov neslyšel a zdá se, že vedení města udělá co se právě hodí a ne co slíbilo. Pokud mluvíme o tom zda by nám elektrárna vadila méně v Nymburce pak již to asi není naše věc, ale občanů Nymburka. Věřte, že by nebyli nadšeni a zachovali se stejně jako lidé v Čelákovicích požadujících referendum. Co má převážit zájem energetika anebo občana města. Je to velmi těžká otázka na kterou si neroufám dát odpověď a rozhodnutí by mělo být na občanech Čelákovic. Věřím, že jim jejich právo nechcete odepřít? 
S přáním optimismu Mirek Iglo
 

od Dalibor Janta » sob říj 31, 2009 10:26 pm

Vážený pane Šaldo, 
 
v České republice se celkově v roce 2008 spotřebovalo 72 TWh elektrické energie. 
 
Pokud by spotřeba v době případného rozběhu mochovsko-čelákovické elektrárny byla stejná, tato by pokryla 10% spotřeby celé České republiky. 
 
Bilance dovoz – vývoz elektrické energie v ČR v roce 2008 byla 11,5 TWh ve prospěch vývozu; pokud bychom přidali 7,3 TWh od mochovsko-čelákovické elektrárny (počítáno s využitím 98%), zvýší se tato bilance na téměř 19TWh, tj. 26% přebytek produkce elektrické energie oproti spotřebě celé ČR. 
 
Česká republika patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě (v roce 2007 3.místo za Francií a Německem). 
 
Kromě čistě ekonomických zájmů producentů elektřiny nevidím žádný rozumný důvod proč navyšovat výrobu elektřiny v České republice (včetně Nymburka). 
 
Možná, že Vám leccos osvětlí citát z Českého rozhlasu 6: 
„Protože celé to dilema je o tom, že na západ od nás budou od roku 2013 elektrárenské společnosti povinny nakupovat v aukcích povolenky za každou tunu emisí CO2. Kdežto v České republice jich velikou část dostanou zdarma.“ 
Viz též 
wwwtečkarozhlastečkacz/cro6/stop/_zprava/596703 
 
S pozdravem 
 
Dalibor Janta
 

od Ing. Josef Šalda » sob říj 31, 2009 11:13 pm

K tomu co napsal pan Iglo, chci poznamenat. Na řadu otázek se jistě budeme ptát onoho 5. listopadu. Třeba, kde konkrétně jsou postaveny podobné elektrárny... Pokud se týká kritiky vedení města ihledně malé informovanosti, lze souhlasit. Jetliže se jedná s RWE již delší dobu a zastupitelé vědí jen útržky.... Ale nepletl bych zde slibY informovat a diskutovat o stavbách od určité výše nákladů. To jsem chápal jako u staveb investovaných městem. Pokud byi majitel TOSu nebo Kovohutí ve svém areálu dělal investici třeba ve výši 150 mil. Kč, městu do toho nic není - tedy pokud to nebude přímo vyžadovat zákon, ale to by se týkalo asi emisí, hluku a pod. Ale i toto posuzují odborné instituce. 
Mne jistě nedělá radost, že by za našimi humny měla vyrůst elektrárna, ale bohužel ta lokalita k tomu má své předpoklady z hlediskek,které jsem již dříve uvedl. Naše země je v současné době vývozcem elektřiny. Alespoň to trochu kompenzuje skutečnost, že plyn a ropu musíme z 95% dovážet. Ale to nebude trvat věčně. Uhlí ubývá a některfé elektrárny se odstavují. A energetická koncepce kraje? O té si myslím své. Když se tvořila, měl jsem tu čest to pozorovat z povzdálí... 
A energetická koncepce státu? Ta se v současné době novelizuje a pokud vím s použitím plynu pro výrobu elektřiny seš uvažuje. Nestanoví však, kde která elektrárna bude stát a kdy a kdo ji bude stavět. To bychom byli v příliš plánovaném hospodářství.
 

od PhDr. Radovan Havránek » ned lis 01, 2009 12:36 pm

Dobrý den, 
myslím, že se jako občané Čelákovic zbytečně věnujeme technickým detailům projektu. Za daleko závažnější považuju, že kdosi z vedení města za zády zastupitelstva a všech občanů dojednával výstavbu tohoto monstra u našeho města a neposkytoval o tom validní informace. Myslím, že by se páni zastupitelé měli velmi ostře optat starosty, kdo ho pověřil těmito jednáními a jak o nich informoval. Jako výsměch na mě působllo listopadové vydání Zpravodaje, kde je přestavbě bývalé ubytovny TOSu věnována více, než jedna strana, a tak zásadní záležitosti, kterou je výstavba této elektrárny sotva polovina. To je jasná snaha problém bagatelizovat a zamlžovat.  
Nejsem zastánce radikálních řešení, ale člověk který se chová tímto způsobem, nemá ve vedení města co pohledávat. Zatloukání těchto zásadních informací - ono to jinak na zvat nejde - vede k oprávněnému názoru, že v tomto případě jde průkazně o odpornou pletichu. A ta nesmí zůstat bez odpovědi. Jestliže zastupitelstvo přistoupí k projednávání technických parametrů, tak je město na lopatě. Můj názor zní: okamžitě odmítnout a nejednat. Pokud jednat, tak o setrvání pana Klicpery na radnici. Tam už nemá hodně dlouho co dělat. 
R. Havránek

vlákno Paroplynova elektrarna RWE


Příspěvek od Marian Jamriska » čtv říj 01, 2009 12:09 am
Dobrý den,
chtěl bych zde upozornit na záměr výstavby nové elektrárny několik kilometrů od Čelákovic. Nedávno bylo vydáno povolení na stavbu podobného provozu v Počeradech na Lounsku (http://www.denik.cz/ekonomika/ministerstvo-povolilo-novou-elektrarnu-20090929.html). Snad bude i v případě lokality Mochov-Čelákovice vše objekivně posouzeno a nerozhodne souhlas reprezentace Mochova (http://www.mochov.cz/data/obecniurad/usneseni_k_zapisu_200902.doc). Na rozdíl od Počerad zřejmě nejde o náhradu uhelného zdroje za plynový, ale o projekt na zelené louce.
Zdravím,
Marián Jamriška

 

Náhledy fotografií ze složky Paroplynová elektrárna v obrazech

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro p. Chalupského

(nevolník, 5. 12. 2009 3:31)

Vážený pane,až budu mít takový příjem jako Vy a budu bydlet jinde než v okolí Mochova, Čelakovic.Záluží.Nehvizd atd.budu pro svoje zisky dělat to co vy.Vaše děti určitě nebudou vystaveny špatnému prostředí.Tak se zamyslete nad tím proč,my obyčejní lidé máme trpět pro zisky cizáků .kteří okupují naše klíčové zdroje.Už je snad nejvyšší čas,abychom začli rozhodovat my co zde bydlíme.A VYse přesuňte tam ,kde vám budou vděčni.Somálsko a podobné.Polabská nížína je pro česko zdrojem zeleniny a ovoce,né zdrojem průmyslu.V budoucnu se elektřiny nenajím,A hlad je horší než funkční elektrárna.Člověk bez elektřiny přežije spíše než bez zdravé výživy.Tak se zamyslete proč vás vyženeme my obyčejní lidé,kteří zde bydlíme a snažíme se zachovat pro naše děti kousek našeho bohatsví.Hamba těm kteří v našich řadách podporují váš zrůdný Projekt.

RWE Zloději našich daní

(elektron, 5. 12. 2009 2:41)

Je mi 62 let.Sametová revoluce nahrála ke zničení všeho dobrého co naši tátové vymohli.Veškerý prosperující průmysl byl zahraničnímy firmamy zlikvidovám,aby mohl být nahrazen tím podobným jenomže v rukou cizích majitelů,kteří z nás dělají skladníky a levné pracovní síly.Ničí nám životní prostředí a jejich tučné zisky míří jinam než bylo slibováno našimi politiky.To samé Platí o elektrárně.Argument ,že je potřeba elektřiny je pro mne nevyhovující.Západní evropa též potřebuje energii.Proč nepostaví elektrárnu ve Švicarsku nebo v Německu?Protože nemají tak skorumpované zastupitele a mohou tyto věci rozhodovat.Tam by je hnaly svinským krokem.Ať si tyto záměry propagují doma a nám zde neházejí bulíky na nos.Už tak nás zde ničí.Myslím ,že by se ned tím mněli zamyslet i obce ,které jsou v okolí do 100kmAž tam se může šířit nenápadný smrad .Stačí jako příklad Spolana Neratovice.Probuˇme se a dejme najevo,že zde bydlíme my!!!!A rozhodovat budeme MY.Ané naši uplacení zastupci které síla peněz zaslepila a zatemnila jejich myšlení.Zářný příklad jsou K Vary.Kdysi krásné ČESKÉ LÁZNÉ.Dnes ruská kolonie .Kde je naše VLASTENECTVÍ.

Chybí už jen projekt řízené skládky ?

(Ivo Charvát, 14. 11. 2009 21:40)

Dobrý večer všem, kteří to myslí dobře ( ne upřímně..)!
Čelákovice jsou již skoro jako kruhový objezd, co výjezd, to úžasná věc. ČOV na prvním, TOS na druhém,Čepro na třetím,budoucí průmyslová zóna na čtvrtém,bývalá a nyní "ekologická" Škodovka na pátém,zřejmě elektrárna na šestém, na sedmém Kovohutě. Chybí jen poslední osmý výjezd - řízená skládka komunálního odpadu hned u Labe nebo za Labem...Tak trochu smyčka, která se zatahuje. Příznivci si asi neumí představit, jaké je, když je někdo mnohem větší a silnější stále více přiškrcuje a dusí...Nelze opomenout vibrace a jiné třešničky na dortu...Jenom jedno nechápu, jaderka je schopna pro nás všechny dodávat i s rezervou dost energie, tak proč se pořád dereme do ....cizincům a sami takto plánujeme zradu na vlastních lidech? Nebo jste je někdo z Vás pozval i s jejich zkázonosným projektem? Věřte tomu, že ani v Rakousku ani v SRN a jinde by se s námi ani nebavili.
Možná změním postoj, až si na úřední desce města přečtu nabytí právní moci stavebního řízení na rodinný domek pro ředitele této elektrárny, který si ON bude chtít postavit kousek od mého..Možná mu půjdu pomoci s lopatou a krumpáčem kopat základy.
Zatím si však myslím, že tento případ nehrozí..
Udělejme tedy každý trochu pro to, abychom tu byli
i nadále doma a na to pole u Šibeňáku jsme s vnoučaty chodili pouštět raději draky...

Horší Temelína

(josefnet, 8. 11. 2009 16:53)

Čelakovice a jeho občané mají vážný problém!
Bezpečnost plánované elektrárny a Temelína nelze příliš srovnávat. Zatímco Temelín se snaží, doposud docela úspěšně, o zachycování nebezpečných emisí a bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, RWE alespoň zatím nenabídla žádnou technologii na zachycování oxidů dusíku,oxidu uhelnatého a uhličitého ani "ostatních" uhlovodíků, jejichž vznik lze při provozu elektrárny předpokládat.Technologie, o kterých RWE hovoří,počítá pouze s rozptylem toxických a škodlivých látek do okolí.
A může toho být opravdu pořádná porce! Oponenturu k informacím, získaným na schůzce zástupců RWE se zastupiteli města 5.11.2009, opírající se o výpočty reálně předpokládaných množství nebezpečných látek,připravím na zasedání zatupitelstva,které je plánováno na 26.11.2009.
Mgr.Ilja Tureček ekolog