Jdi na obsah Jdi na menu
 


On-line diskuze s náměstkem hejtmana Středočeského kraje pro životní prostředí

4. 3. 2010

Dnes se uskutečnila na stránkách Nymburského deníku on line diskuze s náměstkem hejtmana Středočeského kraje pro životní prostředí p.Peterou. Byly zodpovězeny jen otázky, které byly poslány již o den dříve a na zbývající se pro velký zájem nedostalo.

Jistě pozornému čtenáři neunikl rozpor toho co sdělil p.Petera Nymburskému deníku před 2 týdny a tím co říká dnes. Před 2 týdny p.Petera mluvil o jednáních o zařazení elektrárny do energetické koncepce kraje. Nechceme nic zkreslovat a proto uvádíme odkaz na Deník. cz kde slova p.Petery byla otištěna: http://www.denik.cz/z_domova/rwe-chce-elektrarnu-20100210.html

V on-line diskuzi téměř svá slova popřel když na otázku:

"Dobrý den, rád bych se zeptal, zda Středočeský kraj bude měnit svou energetickou koncepci ve prospěch plynové elektrárny? Pokud ano, jak zdůvodní 8% nárůst oxidů dusíku NOx ve Středočeském kraji, k němuž by po případném zprovoznění elektrárny RWE Mochov došlo? "

odpověděl:

"Děkuji za otázku. Mohu vás ubezpečit, že při energetické koncepci a jejím projednávání budeme postupovat obezřetně a až budeme rozhodovat, tak budeme chtít co nejvíce informací, abychom rozhodli správně."

 

S laskavým souhlasem Deníku přetiskujeme záznam celého rozhovoru:Proč  Krajský úřad vůbec připouští  diskuzi o výstavbě paroplynové elektrárny u Mochova o výkonu 1000 MW, když  to je proti státní energetické  koncepci, proti bezpečnosti státu, proti odporu obyvatel celého regionu, když se jedná výhradně  o komerční záležitost?
Milan Jirsák, včera 8:20
Odpověď vložena: dnes 8:30
Děkuji za otázku. Jak jsem již zmínil, my se musíme chovat dle zákona a všichni mají  právo se zúčastnit legislativního procesu. To znamená, že i firma, která chce postavit paroplynovou elektrárnu.
Pane náměstku, souhlasíte s tvrzením, že případná výstavba paroplynové elektrárny rozhodně ovzduší, estetiku krajiny ani množství emisí v našem kraji nezlepší?
Milan Ptáčník, předevčírem 23:03
Odpověď vložena: dnes 8:28
Děkuji za otázku. To je velmi složitá otázka. Je třeba říct, že jsem zastáncem toho, aby byla dále zachována energetická nezávislost ČR. Na vaši otázku bych jen doplnil, že já jsm zastánce jadrné energetiky, což si myslím, že je cesta, jak tuto nezávislost zajistit.
Pane náměstku, jste jako reprezentanti kraje připraveni bránit zájem mnoha drobných investorů, vlastníků domů a pozemků, lidí, kteří v okolí Čelákovic, Přerova n.L. a Lysé nad Labem a kteří touží po zachování životního prostředí a jejichž volení představitelé již jednoznačně odmítli stavbu paroplynové elektrárny proti silnému investorovi RWE s jeho záměrem elektrárny? Jaké konkrétní kroky v tomto ohledu případně plánujete?
Milan Ptáčník, předevčírem 23:00
Odpověď vložena: dnes 8:24
Děkji za otázku. Mohu vás ubezpečit, že současná politická reprezentace kraje velmi intenzivně vnímá negativní reakce obyvatel zmíněného regionu. Mohu vás ujistit, že chceme zastupovat občany Středočeského kraje, ale na druhou stranu musíme postupovat podle zákona. Naše konkrétní aktivita bude při projednávání zásad územního rozvoje a procesu EIA.
Pane náměstku, v jakém stádiu je nyní jednání  mezi krajským úřadem a RWE ohledně  elektrárny v Mochově?
Milan Ptáčník, předevčírem 22:56
Odpověď vložena: dnes 8:22
Žádná jednání neprobíhají.
Pane náměstku, jste Vy osobně příznivcem stavby elektrárny v Mochově, kterou prezentuje RWE i přesto, že není a nebyla součástí jakékoli energetické koncepce a to ani stč kraje ani ČR?
Milan Ptáčník, předevčírem 22:55
Odpověď vložena: dnes 8:21
Děkuji za otázku. V první  řadě je potřeba zmínit, že v současné době ani investor ani Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky s požadavkem na zapsání projektu elektrárny do zásad územního rozvoje kraje se dosud neobrátily. Dále je třeba kosntatovat, že projekt není zapsán v současném platném územním plánu velkého územního celku pražského regionu. My, vedení Středočeského kraje samozřejmě vnímáme aktivity občanských sdružení i místních samospráv a při rozhodování budeme k níim přihlížet. Jen bych ještě doplnil, že tento projekt bezpochyby bude spadat do legislativního procesu dle zákona č. 100/2001 sb. o prověření stavby z hlediska životního prostředí. Jelikož to je stavba velkého rozsahu, bude tento proces EIA posuzovat přímo Ministerstvo životního prostředí a jeho účastníky budou kraj, místní samosprávy a mohou být i občanská sdružení.
Dobrý  den, rád bych se zeptal, zda Středočeský  kraj bude měnit svou energetickou koncepci ve prospěch plynové  elektrárny? Pokud ano, jak zdůvodní  8% nárůst oxidů dusíku NOx ve Středočeském kraji, k němuž by po případném zprovoznění elektrárny RWE Mochov došlo? Středočeský kraj je druhý nejhorší v republice, co se týče emisí oxidů dusíku. Děkuji Dalibor Janta
Dalibor Janta, včera 14:10
Odpověď vložena: dnes 9:02
Děkuji za otázku. Mohu vás ubezpečit, že při energetické koncepci a jejím projednávání budeme postupovat obezřetně a až budeme rozhodovat, tak budeme chtít co nejvíce informací, abychom rozhodli správně.
Dobrý  den, chtěla bych se zeptat, jak byste Vy osobně  jako prostý občan ČR reagoval, kdybyste s vynaložením všech dostupných financí pro svou rodinu zařídil bydlení v nejmenované obci a pak se dozvěděl, že se tam bude stavět elektrárna. Není myšleno ironicky, opravdu mě to zajímá. děkuji a přeji příjemný den.
Helena Babická, včera 13:15
Odpověď vložena: dnes 9:00
Děkuji za otázku. Ochrana nás občanů je dána při územním plánování. Tohoto procesu se můžeme zúčastnit a můžeme svoje názory prezentovat. Ještě jednou podotýkám, že tento projekt není v současné  době zapsán do zásad územního rozvoje kraje.
Mám tři děti, odstěhovala jsem se z Prahy kvůli jejich alergiím. Jsou nějaké  studie - nezávislé - o kolik se nám znečistí  ovzduší? Děkuji Čechová
Lenka Čechová, včera 11:02
Odpověď vložena: dnes 8:58
Děkuji za otázku. Středočeský  kraj má zpracované studie na ochranu ovzduší ve ¨středních Čechách. V případě vašeho zájmu se na mě obraťte a já vás s nimi seznámím. Co se týče paroplynové elektrárny, ochrana ovzduší bude jedním z klíčových témat při procesu EIA.
Pěkný  den, jsem matka samoživitelka, vzala jsem si úvěr na dům v Mochově. Kdo mi vyrovná prodejní cenu, pokud budu muset dům prodat, když cena za nemovitosti půjde dolů po dostavbě elektrárny? A to jistě půjde!
Martina Herodesová, včera 11:00
Odpověď vložena: dnes 8:56
Děkuji za otázku. Tuto otázku jsem již v předešlých odpovědích řešil. Mohu vás ubezpečit, že při legislativním procesu budeme přihlížet k potřebám a připomínkám lidí, kteří v regionu žijí.