Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z tisku

19. 10. 2009

Výběr z tisku k tématu paroplynové elektrárny.

V připojené fotogalerii naleznete scany článků v dením tisku.

Na seznamu byl 19.10.2009 zveřejněn článek, který jako by byl na naši objednávku. Píše se tam m.j. plynové elektrárny raději nerozšiřovat a jsou tam popisovány scénáře možného opakování plynové krize http://www.novinky.cz/ekonomika/181891-vladu-strasi-miliony-lidi-bez-tepla-boji-se-uzavreni-kohoutu-z-ruska.html

 

Lidé nechtějí bydlet vedle „malého Temelína“ 16.10.2009 - ALEŠ BERNÝ - Praha - str. 01

Čelákovice, Praha - Obyvatelé Mochova a Čelákovic a pražských Kobylis včetně místních radnic se bouří. Nechtějí, aby v jejich blízkosti stály nové plynové elektrárny.
První by měla stát právě v Mochově nedaleko Čelákovic a stavět ji chce společnost RWE Transgas, ta druhá pak na hranici Kobylis v Praze 8. Tu tady plánuje zase společnost Pražská energetika (PRE).
Podle představ firmy RWETransgas by měla čelákovicko-mochovská elektrárna mít výkon až 860 megawattů. „První projekt, který nám ukazovali, nevypadal vůbec zle, ale 860 megawattů se nám zdá být moc. To je skoro půlka Temelína,“ řekl místostarosta Mochova Libor Bezucha deníku E15, který o elektrárně napsal jako první.
Kdy by měla být paroplynová elektrárna hotova a jak by konkrétně vypadala, zatím nikdo neví a společnost datum případného spuštění do provozu neprozradila.
Tamní obyvatelé o podobnou výstavbu nestojí. „Přistěhovali jsme se sem, protože je tady hezky. Žádnou elektrárnu tady nechceme,“ ohrazují se hlavně noví obyvatelé Čelákovic. Podle čelákovického starosty Bohumila Klicpery za ním lidé chodí a na projekt se ptají. „Většinou jsou proti,“ doplňuje Klicpera.
RWE Transgas podle slov svého mluvčího Martina Chalupského ještě definitivně nerozhodla.
„V současnosti provádíme v oblasti Mochov a Čelákovice průzkum a zjišťujeme, zda je lokalita pro případnou výstavbu paroplynové elektrárny vhodná. O uskutečnění projektu ještě nebylo definitivně rozhodnuto,“ odpověděl MF DNES Chalupský. Společnost chce s radnicemi o výstavbě elektrárny ještě jednat.

Nechtějí bydlet vedle „malého Temelína“

„Jsme ve fázi plánování a průzkumu. S jednáním s představiteli a zástupci obcí samozřejmě počítáme. Jsme s nimi v kontaktu a hotový projekt jim detailně představíme,“ řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Okolí mezi Mochovem a Čelákovicemi je pro společnost dle Chalupského výhodné zejména kvůli dobré dostupnosti a kvalitní infrastruktuře. „Místo má přímé napojení na přepravní soustavu zemního plynu a přenosovou soustavu elektřiny,“ uvedl Chalupský.

Elektrárna by v budoucnu stála mezi domy?
Podobně jsou na tom také plány elektrárny v Kobylisích. Pražská energetika, která ji tu plánuje, údajně chtěla začít stavět již v průběhu příštího roku.
„Ještě ale není nic rozhodnuto, čekáme na odpověď na náš dopis z radnice Prahy 8,“ uvedl Petr Holubec, mluvčí PRE, která chce elektrárnu stavět.
Jenže proti jejímu vybudování se radnice osmé městské části postavila a projekt neschválila. Svým rozhodnutím její výstavbě zatím v podstatě zamezila. PRE tak nyní chybí vyjádření jednoho z dotčených orgánů, bez jehož souhlasu se neobejde. „Vedle tohoto území směrem k Dolním Chabrům je plánována bytová výstavba. Pokud bychom s elektrárnou souhlasili, tak by stála mezi obytnými domy. To si zkrátka vůbec nedovedu představit,“ vysvětlil starosta Prahy 8 Josef Nosek hlavní důvod, proč radnice s projektem nesouhlasí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

PFI

 

Náhledy fotografií ze složky Paroplynová elektrárna v tisku