Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beseda Čistý vzduch i v Čelákovicích?

21. 7. 2009

V našem městě nevídaná událost se odehrála v čelákovické tvrzi 30.6.09.

Občanské sdružení NAŠE Čelákovice uspořádalo besedu na téma životní prostředí "Čistý vzduch i v Čelákovicích?" s důrazem na situaci v našem městě.

Velice nás překvapil zájem veřejnosti o toto téma a tak byl sál Jana Zacha z poloviny zaplněn.
Přítomni byli i oficiální představitelé města z řad zastupitelů a radních, odborná veřejnost z řad lékařů a samozřejmě i členové pořádajícího o.s. NAŠE Čelákovice. Mrzí nás, že se besedy nezůčastnil nikdo ze zodpovědných osob z městského úřadu.

úvodní slovo patřilo předsedovi o.s., ing. Pavlu Fišerovi který přivítal hosty a zájemce o životní prostředí v Čelákovicích, představil občanské sdružení a náplň besedy. Především pak přivítal přednášející hosty - MUDr. Evu Rychlíkovou z ČIŽP, Ing. Milana Havla ze združení Arnika a RNDr. JanaTopinku z Ústavu experimentální medicíny AV ČR Praha.

Ing. Havel ve svém příspěvku představil IRZ a procesy EIA a IPPC, uvedl možné zdroje informací a případy kdy tlak veřejnosti dokázal způsobit pozitivní změny v chování podniků k životnímu prostředí a to dokonce s pozitivními výsledky na hospodářské výsledky firem (např.Kronospan).
Čerstvou zprávou jsou statistiky ČHMÚ  - vyhlášení oblastí se zhorženou kvalitou ovzduší (2005, 2006  , 2007), která uvádí že v roce 2007 bylo v našem městě 36%dnů s překročenými imisními limity, v roce 2006 17%.

Dr. Topinka svojí prezentací navázal na předcházející příspěvek a na studiích z jiných měst demonstroval vliv znečištěného ovzduší na zdraví obyvatel.

Závěrečná přednáška MUDr. Rychlíkové na téma Vliv stromů na zdraví obyvatel vhodně dokreslila jakým způsobem zeleň pomáhá v udržení zdravého žp ve městech.

V průběhu besedy kladli účastníci našim hostům velké množství otázek týkajících se především možností získaní údajů o stavu ovzduší a především o možnostech řešení neúnosného stavu v obtěžování zápachem a exhalacemi ze strany místních podniků.

Věříme, že v dohledné době se nám podaří zorganizovat podobnou besedu s neméně zajímavými hosty. Beseda byla velmi podnětná, ukázala, že v našem městě je v oblasti ochrany ovzduší opravdu co řešit a přinesla i mnohé podněty na způsob řešení současných palčivých problémů.
Obrazové zpravodajství naleznete v připojené fotogalerii.

-pfi-

 

Náhledy fotografií ze složky Beseda Čistý vzduch i v čelákovicích?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář