Jdi na obsah Jdi na menu
 


Energetická koncepce a cena elektřiny

16. 5. 2013

Cena elektřiny: Jak se dělá "drahá" skládanka

Levnější proud by uvítal snad každý. Jenže možností, jak ho zlevnit, se podle odborníků mnoho nenabízí. "Jediná složka, kde vidím prostor pro zlevnění, je silová elektřina. Velké zlevnění silové elektřiny na burzách totiž spotřebitelé v ČR zatím příliš nepocítili - projeví se se zpožděním. Dominantní výrobce elektřiny totiž ještě letos prodává elektřinu za průměrnou cenu nad 50 eur za megawatthodinu, zatímco spotová cena se pohybuje na úrovni 38 eur. První rok, kdy by mohli spotřebitelé v ČR pocítit výrazné zlevnění v cenách silové elektřiny, bude až rok 2015," říká energetický expert J&T Michal Šnobr.
Letos klesla cena silové elektřiny v konečných účtech pro spotřebitele v průměru zhruba o 5 procent. Jenže toto mírné zlevnění přebilo zdražování poplatků, které tvoří v úhrnu přes polovinu účtu za elektřinu. Poplatky v průměru vzrostly zhruba o 10 procent. A výsledek? Domácnosti s malou spotřebou si v roce 2013 za elektřinu oproti loňsku připlatí řádově stokoruny ročně. Domácnosti, které elektřinou i topí, musí přidat téměř 2 000 korun, a to už je na rodinném rozpočtu znát.

Zdroj

-----------


Posuzování energetické koncepce odstartovalo, teď je na řadě veřejnost

„Oznámení slouží jako základní podklad pro zjišťovací řízení. Vyhodnocením konkrétních vlivů koncepce v její finální fázi se bude zabývat dokumentace SEA, která bude zpracována v další fázi procesu posouzení koncepce na životní prostředí,“ uvedla v oznámení společnost Amec.
Oznámení je první fází posuzování koncepce, ke které se nyní bude vyjadřovat veřejnost či nevládní organizace a okolní státy. Podle Eduarda Sequense ze sdružení Calla mohou napsat, jaké aspekty koncepce by měly být hodnoceny. K návrhu se již vyjádřily například krajské úřady, podle většiny z nich bude mít aktualizace koncepce významný vliv na ochranu životního prostředí. Stanovisko vydaly i správy chráněných krajinných oblastí.
Koncepce počítá například s 80procentním podílem elektřiny z domácích zdrojů a s výrazným nárůstem podílu jaderné energie až na 55 procent, utlumením výroby z uhlí ze 60 na 20 procent či výstavbou dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín.
Kompletní stanovisko SEA chce ministerstvo předložit podle náměstka ministra Pavla Šolce do konce září. Většinu problematických oblastí, jako je například prolomení těžebních limitů, ale ministerstvo průmyslu přesunulo do státní surovinové koncepce, která čeká se schválením na novelizaci horního zákona.

převzato z E15

Dokumentace je k dispozici zde