Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace o vývoji PANKRÁCKÉ VÝZVY

Před časem jsme zde na našich stránkách zveřejnili text Pankrácké výzvy věnované událostem v ČEZ. Dnes zveřejňujeme zajímavou informaci obdrženou od Ekologického právního servisu o auditu, který v ČEZ na základě pověření Ministerstva financí provedl ČEZ.

Vážení a milí signatáři Pankrácké výzvy,

možná jste v médiích zaznamenali, že Ministerstvo financí pověřilo nezávislým auditem zakázek ČEZu samotný ČEZ. Audit dopadl – nepřekvapivě – zjištěním, že je vše v nejlepším pořádku.
Ihned jsme mediálně upozornili na nedostatky auditu, který se šikovně vyhnul všem podstatným otázkám, a vyžádali jsme si od ministerstva plné znění výsledků. Přišla nám překvapivá reakce: „Ministerstvo financí ČR nedisponuje žádnými dalšími informacemi o auditu nad rámec informací zveřejněných na shora uvedeném odkazu.“ (míněna je 12 stránková prezentace zveřejněná na stránkách ČEZu). Ačkoli tedy zřejmě členové vlády audit vůbec neviděli, svorně uvedli, že mu věří. Čtěte zde.

Vedle toho už několik měsíců marně usilujeme o to, aby se s námi adresáti Pankrácké výzvy sešli za přítomnosti kamery. Premiér nejdříve několik měsíců neměl čas, nyní nám Úřad vlády tlumočil, že se můžeme sejít leda bez kamery s premiérovým poradcem Římanem. Vyjednávání o schůzkách s ostatními adresáty se dále táhne. Jelikož v jiných tématech se nám dříve podařilo domluvit schůzky mnohem rychleji, zdá se, že jsme opravdu tnuli do živého. Nevzdáváme se a vymýšlíme strategii, jak dotyčné politiky s požadavky Pankrácké výzvy přeci jen konfrontovat. Pokud se vám tedy naskytne příležitost potkat je třeba na veřejné debatě, neváhejte se jich na Pankráckou výzvu ptát. Podle zákulisních informací má být navíc Martin Roman v dubnu z dozorčí rady ČEZ přeci jen odvolán, a žádná drobnost, která politikům připomene, že tohle si už opravdu nemohou obhájit, se neztratí.

Intenzivně se v nejbližších dnech budeme snažit ovlivnit hlasování o tom, zda bude smět ČEZ a další státní firmy kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. Podle našich informací by 21. února měla jednat koalice o tom, zda podpoří pozměňovací návrh, který by to umožnil. ODS je silně proti, TOP09 a VV zatím pro, ale úspěch není zdaleka jistý. Je potřeba dát najevo, že toto téma veřejnost sleduje. Určitě má proto smysl, pokud v těchto dnech pošlete email někomu z těchto politiků: Peake, Bárta, John (VV), Gazdík, Schwarzenberg, Kalousek (TOP09) a Stanjura (ODS) - (můžete využít portál napistejim.cz, argumenty naleznete zde). 

S vaší pomocí se to může podařit.

Děkujeme.

Za EPS

Kristýna Vobecká
komunikace s veřejností