Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korupce také ve vodní dopravě?

8. 6. 2011

Korupční společnost

8. června 2011
[Česká republika]

Glosa předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o zbytečnosti Ředitelství vodních cest ČR a jak snadno umí legálně, leč s pachutí, utrácet státní peníze, která vyšla v kulturním časopise A2 dne 08.06.2011.

* * * * *

Je úžasné, jak se nyní řeší, kolik zaplatíme za plomby u zubařů. Škoda, že se tak urputně nediskutuje nad tím, proč si náš stát stále vydržuje tak zbytečnou instituci, jakou je ŘVC ČR – Ředitelství vodních cest ČR. Ta totiž několik let utrácí stamilióny za odborníky, právníky a projektanty pro plavební kanál u Přelouče a jez v Děčíně za 8 miliard korun.

Naštěstí jim v tom zatím úspěšně brání občanská sdružení, která státu tyto peníze v podstatě ušetřila. Bohužel už, ale nemohla zabránit stavbě železničního mostu v Kolíně za 2,5 mld. Kč a nesmyslným plánům na zlepšení lodní dopravy po Vltavě.

Je také s podivem, že státu nevadilo, že šéf ŘVC ČR Miroslav Šefara vyplácel podivně vysoké částky různým „expertům“. Jedním z nich byl docent RNDr. Jiří Zahrádka, CSc. z Brna, jenž za téměř 1,5 miliónů korun - což je asi čtyřikrát více, než obvyklá cena - vypracoval pozitivní studii vlivů jezu v Děčíně na soustavu NATURA 2000.

Naštěstí je studie tak amatérská, že si toho krom nevládek a odborné veřejnosti všimlo i Ministerstvo životního prostředí. Hodnocení se tedy musí zopakovat. A náprava? Šefara byl odvolán a Zahrádka asi ztratí autorizaci. Prostě milióny k miliónům, až jsou z toho miliardy. Vše legálně a potichu.
   

Vydala pobočka: 

Klub za udržitelnou dopravu
Cejl 48/50
Brno; 602 00