Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maximální dočerpání OP Podnikání a inovace

21. 10. 2014

 

MPO zavedlo opatření pro maximální dočerpání OP Podnikání a inovace

 

Čeští podnikatelé vyčerpali z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) od začátku roku již 11,1 miliardy korun v rámci žádostí o platbu na realizaci jejich projektů. Meziroční nárůst za stejné sledované období je vyšší o více než 2,6 mld. Kč. OPPI se tak řadí k nejefektivnějším operačním programům v ČR z pohledu čerpání. Aktuálním tématem evropských dotací se mimo rychlého čerpání stává rovněž maximální dočerpání programu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se snaží v rámci OPPI dostat sto procent svěřených prostředků k příjemcům. Proto vyhlásilo v červnu výzvy z programů Rozvoj a Potenciál, kde v současné době probíhá vyhodnocování, aby mohli podnikatelé začít svoje záměry realizovat ještě na podzim. Mezi podnikateli jsou tyto programy oblíbené, jelikož se zaměřují jak na high—tech vývojová a výzkumná pracoviště ve firmách, tak na nákup zařízení pro malé a střední podniky.

S ohledem na blížící se konec programovacího období a nutnost vypořádat všechny projekty v realizaci v průběhu roku 2015, zavádí Ministerstvo průmyslu a obchodu řadu opatření vedoucí ke zrychlení čerpání. Jedním z těchto kroků je i zahájení řízení o odnětí dotace u projektů, které mají zásadní problémy s realizací termínů nebo projektových cílů.

"MPO se jako řídící orgán operačního programu snaží těmito kroky udržet tempo čerpání, protože nechceme dopustit žádnou ztrátu svěřených prostředků ze strany EU. OPPI patří k nejefektivněji čerpaným programům v České republice a my chceme, aby tomu tak zůstalo. Hodláme proto dočerpat Operační program Podnikání a inovace na maximum a dostat k podnikatelům veškeré zdroje přidělené EU na tento program," uvádí náměstek ministra pro oblast evropských fondů, výzkumu a vývoje Tomáš Novotný.

Cílem je získat prostředky z těchto uvolněných projektů na nové projekty ze zásobníků, které se tvoří v programech Rozvoj a Potenciál, a umožnit tak realizovat jiné rychloobrátkové projekty.

 

Zdroj:http://www.mpo.cz/dokument153915.html