Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mládek: Energetická koncepce nechce plyn, sází na jádro a uhlí

3. 11. 2014

Mládek: Energetická koncepce nechce plyn, sází na jádro a uhlí

 

Praha - Vláda v energetické koncepci bude prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů, naopak nechce jít cestou plynových elektráren a velké podpory obnovitelných zdrojů. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Hnědé uhlí je podle něj významným zdrojem, který má být využit "při respektování limitů".


Materiál stanoví takzvaný energetický mix s rozpětím pro jednotlivé složky. "Je tam šest základních variant. My nechceme variantu plynovou, tedy přechod primárně na plynové elektrárny, ani extrémně reduktivní variantu, která sází na obnovitelné zdroje, protože je to pro Českou republiku příliš drahé," řekl ministr.

"Vláda má představu, že bude rozvíjet jadernou energetiku, zásadní o čem diskutujeme, je, aby to nebylo příliš drahé pro poplatníka nebo spotřebitele," dodal.

Na nové koncepci se pracuje řadu let, o nynější aktualizované podobě by měla vláda jednat do konce letošního roku. Nad materiálem se má sejít také tripartita.

K dopadům nového unijního energeticko-klimatického balíčku na ceny elektřiny v Česku ministr poznamenal, že je zatím nelze přesně stanovit. "Zvýší to náklady, ale zda se to promítne do ceny elektřiny, nebo to budou kompenzační platby...to bezpečně nevíme," uvedl.

V této souvislosti Mládek zpřesnil odhad letošních výdajů na podporu obnovitelných zdrojů z původních 44 na 40 miliard korun. Vliv měl menší počet slunečních a větrných dní a nový požadavek na transparentnost majitelů. Z této částky mají 24 miliard zaplatit spotřebitelé a 16 miliard daňoví poplatníci.

Autor: ČTK
www.ctk.cz