Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náchod dal přednost vodě - příklad pro nás

V novinkách na Seznamu byl zveřejněný zajímavý článek o jednání v Náchodě http://www.novinky.cz/domaci/263814-nachod-dal-prednost-vode-pred-bridlicovym-plynem.html?ref=boxD  , kde lidé odmítli velmi perspektivní byznys těžařské firmy, která chtěla v okolí města provést průzkumné vrty na výskyt tzv. břidlicového plynu. Podobné průzkumy se provádějí v Polsku, kde občané naopak těžbu podporují nebo´t pokud se předpoklady potvrdí může být Polsko svými zásobami na 400 let nezávislé na dovozu z Ruska.

V Náchodě však dali přednost zdrojům podzemní vody a tak zástupci těžařů odešli s prohrou. Je to podobné jednání, jaké jsme zde měli s RWE a nebo se zástupci firmy Labská vodní doprava, které jsme cca v r.2002 odsouhlasili v zastupitelstvu jejich projekt na vybudování kotviště lodí pod Kovohutěmi. Pohádky vyprávěné na jednání zastupitelstva o výhodné dopravě loděmi jsem později při čtení skandálu kolem pochybení při financování stavby zdvihacího mostu v Kolíně konfrontoval s tím co ten jeden chybný krok může znamenat a tak prostě fandím lidem v Náchodě.

Labská vodní cesta již spolykala téměř 400 milionů korun a zřejmě do Německa nikdy lodě velké tonáže nepojedou. Lávka v Čelákovicích a přestavba mostu a zdymadel se však prodraží velmi výrazně a velké stavební firmy si přijdou na své a vlastně vůbec nezáleží zda se vše z velkolepého projektu uskuteční. Mají své lobisty a na ministerstvech to velcí hráči průmyslu umí zařídit. Je na nás zda budeme dávat pozor a budeme se podobným aktivitám bránit. Příklad Náchod dokazuje, že je to možné.

Mirek Iglo