Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německý vývoz elektřiny láme rekordy.


Německý vývoz elektřiny letos láme rekordy. A to navzdory tomu, že se Německo rozhodlo zavřít svoje jaderné elektrárny a přejít na obnovitelné zdroje. Hlavní příčinou vysokého vývozu energie je boom elektřiny vyrobené z větru a slunce. V zimě ale může být vše jinak.


http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nemecky-vyvoz-elektriny-lame-rekordy-atomexitu-navzdory-931217

Spolková republika v letošním roce vyvezla přes hranice tolik elektřiny jak dosud nikdy. Ukazují to data Spolkového sdružení pro energii (BDEW).

V prvních třech čtvrtletích roku 2012 přeteklo přes hranice 12,3 terrawatthodiny. To odpovídá výkonu asi dvou velkých elektráren. Ve stejném období předchozího roku bylo podle informací Statistického úřadu Německo naopak dovozcem energie. Negativní saldo představovalo 0,2 terrawatthodiny. Rok před atomovým exitem (2010) činil exportní přebytek od ledna do září 8,8 terrawatthodiny.

Odborníci z branže přičítají zvýšení exportu prudkému rozvoji obnovitelných zdrojů v Německu. Vysoké přebytky elektřiny vyrobené z větru a slunce tlačí dolů cenu elektřiny na energetické burze. „Nízká cena vede k tomu, že se více elektřiny z Německa vyveze k sousedům,“ říká energetický expert Brian Potskowski z agentury Bloomberg.

Nejvýrazněji stoupl vývoz elektřiny z Německa do Nizozemí. Tamní majitelé plynových elektráren podle sdružení často snižují produkci, protože dovoz z Německa vyjde laciněji. Tento trend serveru Manager Magazin Online potvrdil i mluvčí výrobce energie RWE.

„Pozorujeme rostoucí propojení evropského trhu s energií,“ uvedl. Měl na mysli hlavně Německo, Francii, Nizozemí a Belgii. „Elektrárny těchto zemí si navzájem konkurují a vyrábí se v té elektrárně, která dá nejvýhodnější nabídku,“ uvedl. A to jsou stále častěji větrné a solární elektrárny, ale také uhelné elektrárny, které produkují elektřinu levněji než elektrárny plynové.

Vysoký exportní přebytek ale neznamená, že v zimě nemůže v Německu dojít k nedostatkům energie. Za extrémně studených dní bez větru a slunce se země bude muset spolehnout na takzvanou „studenou rezervu“. K té patří mimo jiné elektrárny v Rakousku.

zdroj: E15, vydavatel: Mlada fronta a.s.