Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy 100 let radnice jsou úspěšně za námi

Oslavy 100 let radnice jsou úspěšně za námi.

S velkým zájmem veřejnosti a za poměrně pestré nabídky programu proběhly oslavy 100 let radnice. Již v 9 hodin slavnostními fanfárami začaly dlouho připravované oslavy na jejichž zdárném průběhu se podílelo mnoho lidí nejen z Čelákovic, ale i například hostující kapela hasičského sboru z Lysé nad Labem. Na radnici byly hned tři zajímavá místa k zastavení, v přízemí se promítaly historické fotografie a film „České grádo“, v prvém patře byl velký zájem o setkání s kronikářem p.Noskem a kronikami a hlavní bodem zájmu byl výstup na radniční věž.

Večer v kulturním domě se uskutečnil koncert orchestru Bohumila Hanžlíka a promítání filmu Vesnice roku. Slavností ráz večera moderovaného pí.Kolenskou byl potržen vystoupením starosty p.Pátka , který řekl mnoho zajímavého a především připomenul určité rozdělení společnosti města na koalici a opozici. Na škodu byla neúčast předcházejících starostů byť byla přečtena pěkná zdravice ing.Šaldy.

Moderátorka pozvala na jeviště dle jejího názoru nejpovolanějšího člověka, který měl říci pár slov k historii radnice. Čekal jsem příchod bývalého ředitele muzea p.Špačka všeobecně uznávaného znalce historie Čelákovic, ale k mému zklamání se nejpovolanějším stal současný ředitel muzea.

Mnoho k historii radnice neřekl a jeho přínos byl asi největším zklamáním celých oslav. Již v článku zveřejněném v ZMČ jsem očekával podrobností např. o využití části podzemních místností staré radnice, vězení Chadimce aj. a tak nepřekvapilo, že u obrázku Perokresba neuvedl autora Čeňka Jandu ( stačilo se jen zeptat zaměstnanců muzea ).

Nezáživné cifry a data místo zajímavostí z bohaté historie. K výstavě v muzeu pak byl vydaný leták uvádějící značné nepřesnosti o staré radnici, jako např. „byla zničena za třicetileté války“ . V mnoha materiálech se však dozvíte , že byla pouze neudržována, ale svému účelu sloužila. Výstava v muzeu uvádí mnoho zajímavého především díky zapůjčeným materiálům ze Státního archivu Praha-východ.

Na výstavě však chybí poděkování pracovníkům archivu, kteří materiály připravili a výstava bez jejich pomoci by měla minimální vypovídací schopnost. Je škoda, že jsme pro tak historickou chvíli nedokázali využít znalosti odborníka a program byl ochuzen o mnohé zajímavosti. Snad příště.

Za rok máme oslavu rekonstruovaného náměstí a snad bude jeho historie podána se vší precizností , jak bývalo v Čelákovicích dlouhá léta zvykem.

Mirek Iglo   

             

 

 

Náhledy fotografií ze složky Oslavy 100 let radnice