Jdi na obsah Jdi na menu
 


Těžká doba pro výrobce elektřiny

16. 10. 2014

Těžká doba pro výrobce elektřiny

 

Počerady se vyplatí jen na čtvrtinu roku

Původně počítala s tím, že elektrárna bude vyrábět elektrickou energii přes den ve všedních dnech a s polovičním výkonem i o víkendech. Jenže rozmach obnovitelných zdrojů a nadbytek výrobní kapacity ve střední Evropě poslaly ceny elektřiny na takové úrovně, kdy se výroba v plynové elektrárně při stávajících cenách plynu nevyplatí.

ČEZ teď proto hledá způsoby, jak elektrárnu v budoucnu provozovat. „Budeme se snažit ji nasazovat tak, aby využívala cenových špiček v rámci jednotlivých dnů,“ vysvětluje Cyrani. I to však bude poměrně složité. Například v letošním roce se cena na vnitrodenním trhu dostala nad čtyřicet eur za megawatthodinu, nad níž by nejspíš mělo smysl Počerady spustit, jen na 1532 hodin. To je pouhých 23 procent celkového času. Více než šedesát eur stála megawatthodina jen během 97 hodin v roce.

 

 

Cena klesá i do záporných hodnot

Zoufalství energetiků dokazuje skutečnost, že patnáct hodin v roce byla cena elektřiny záporná. Například celé odpoledne 17. srpna museli výrobci odběratelům platit, aby od nich elektřinu spotřebovali, a to až 25,60 eura za megawatthodinu.

Podle analýzy britské University of Oxford mohou nynější energetickou krizi paroplynové elektrárny přežít. Musí však umět rychle reagovat na výkyvy v cenách elektřiny. Přizpůsobit se musí také evropský trh s elektřinou, aby mohly například svůj výkon snadno prodat do zahraničí, kde bude momentálně lepší cena než na domácím trhu.

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-ma-novou-smlouvu-na-dodavky-plynu-pro-pocerady-1127521#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink