Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava o stromech v Městké knihovně v Čelákovicích.

2. 10. 2012

Co jsme mohli vidět na výstavě o stromech v Městké knihovně v Čelákovicích?

 

Každý, kdo si udělal ve čtvrtek 13. září večer čas a zašel do Městské knihovny, tak ho určitě netrávil zbytečně. Konal se zde totiž přednáškový večer s navazující besedou o významu a péči o stromy nejen v Čelákovicích. V úvodu přivítala ředitelka knihovny Soňa Husáriková účastníky slovy o probíhající výstavě o stromech a představila přednášející. Hlavní organizátor Petr Petřík pak doplnil, že lidé se stále ještě mohou zapojit do soutěže Adoptuj si svůj strom.

S první přednáškou vystoupila Eva Rychlíková ze Zdravotního ústavu v Ústí n. L., Podrobně rozebrala především vliv prachu na zdraví lidí a schopnost stromů ochraňovat před respiračními chorobami. V diskusi zazněl dotaz nad významem jehličnanů pro celoroční absorpci prachu. V následující prezentaci nám Petr Jiras (absolvent Fakulty životního prostředí ČZU) na krásných a mnohdy už historických fotografiích přiblížil významné stromy středních Čech se zaměřením na dolní tok Jizery a střední Polabí. Petr J. je také autorem Mapy významných stromů Čelákovic, umístěné na výstavě, o kterou projevili návštěvníci velký zájem a ptali se po jejím možném prodeji. Nakonec nám místní rodák Lukáš Adámek předvedl svoje zkušenosti s řezem stromů ve městě. Následující otázky z publika směřovaly hlavně na novou výsadbu na opraveném náměstí.

Po krátké přestávce následovalo promítání filmu o stromech od Petra Babického. Filmové záběry nás spolu s příjemnou hudbou vrátily do léta a ukázaly nám naše město v těch nejpříjemnějších barvách – odstínech zelené. Po krátké besedě měli lidé ještě možnost prohlédnout si fotografie umístěné v prostorách knihovny od autorů výstavy (kromě p. Jirase a Petříka také od Heleny Zvolské, jejíž produkce byla oceněna i profesionálními fotografy). K vidění byly i výbrusy dřev zapůjčené od Jana Burdy z Průhonic. Expozici dále doprovázely dřevěné výrobky od Hanky Skálové a úžasný dvoumetrový pedigový strom od Aleny Zradičkové. Historii minulého století Čelákovic pak na rozloučenou návštěvníkům připomněl výřez skáceného topolu a srovnání starých a nových záběrů čelákovických stromů.

 

Za organizátory Petr Petřík

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 201209_stromy