Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výzkumný ústav se již staví

VĚDECKO TECHNOLOGICKÝ PARK SVÚM a.s. = most mezi výsledky výzkumu a vývoje a jejich implementace do praxe.

I v době stagnace ekonomiky se výzkumný ústav kovových a plastových materiálů SVÚM a.s. pustil do výstavby vědeckotechnického parku v Čelákovicích, kde bude mít své nové sídlo a zároveň centrum výzkumu a inovací. Zaměří se především na vědecký a technologický výzkum, průmyslové osvojování výsledků výzkumu, inovace výrobků a rozvoj podnikání a provozovatel SVÚM a.s. si slibuje, že se díky tomu stane jednou z klíčových výzkumných organizací v České republice. Celkem do parku investuje cca 6 mil. EUR. V rámci vědeckotechnologického parku vznikne cca 50 nových pracovních míst a najdou zde své nové zázemí i malé podniky se zaměřením na služby v oblasti právního poradenství- patentového práva, IT, marketingu a komunikace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR projekt výstavby areálu VTP SVÚM a.s. podpořilo prostřednictvím Operačního programu Podnikání a Inovace, Program-PROSPERITA. Tímto způsobem se budou efektivně zhodnocovat zdroje Evropské unie a České republiky určené pro podporu vědy a výzkumu.

Stavba nového vědeckotechnického parku za 130 miliónů korun byla zahájena v březnu. S dokončením se počítá v roce 2013. Park vznikne na rozloze 4 500 čtverečních metrů v sousedství podniku TOS Čelákovice.

„Potřebujeme modernizovat český průmysl pomocí inovací. Musíme postavit českou ekonomiku na podobných projektech,“ upozornil na význam investice viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který se zúčastnil slavnostního poklepání základního kamene. „Máme-li přežít stále tvrdší světovou konkurenci, musíme se vydat cestou vědy, výzkumu a inovací,“ dodal k významu nového centra vědy a výzkumu. V sázce na inovace vidí také způsob jak zabránit kolapsům, který například potkal textilní nebo obuvnický průmysl.

Podle předsedy představenstva SVÚM Ivo Haina ústav získal na výstavbu dotaci 65 milionů od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci operačního programu Inovace a podnikání. Zbývající část financí pochází z bankovního úvěru a z vlastních zdrojů. Kromě sídla SVÚM budou v novém vědeckotechnickém parku také dva inkubátory, kde budou sídlit čtyři nové firmy.

„Byli jsme jak nomádi, museli jsme se pořád stěhovat,“ vyjádřil se k z hlavnímu důvodu výstavby nového sídla Ivo Hain. Výzkumný ústav dosahuje ročně tržeb ve výši 60 milionů korun, z toho celou desetinu dával na nájem. Polovinu tržeb SVÚM získává z dotačních programů, druhou část ze zakázek od firem, mezi nimiž jsou také zastoupeny podniky z Evropské unie.

Ústav spolupracuje při řešení výzkumných úkolů v rámcových programech Evropské unie, v současné době řeší pět výzkumných projektů.z Evropské unie.

Klíčovými partnery společnosti SVÚM a.s. v projektu jsou ČVUT v Praze - Ústav materiálového inženýrství a VUT - Fakulta strojního inženýrství v Brně. Dlouholetá spolupráce s těmito vysokými školami se odráží jak při společném řešení projektů výzkumu a vývoje, tak ve výchově a zajišťování praxe studentů. Studenti těchto vysokých škol budou tvořit většinu nových mladých zaměstnanců výzkumné organizace. Na přiložené fotodokumentaci je uvedeno pár momentů ze slavnostního zahájení stavby kdy při poklepání na základní kámen se zúčastnili :

1. Doc. Ing. Pavel Švejda, CSc.,FEng.

prezident SPOLEČNOST VĚDECKOTECHNICKÝCH PARKŮ ČR

2. Ing. Zuzana Matějíčková,

ředitelka odboru Implementace strukturálních fondů, Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR

3. Ing. Radek Špicar- viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

4. Ing. Petr Kolář

ředitel odboru Rozvoje podnikatelského prostředí, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

5. Ing. Jiří Krejčík CSc.

ředitel SVÚM a.s.

6. Mgr. Ivo Hain

předseda představenstva SVÚM a.s.

 

Pro internetovou presentaci občanského sdružení NAŠE Čelákovice připravil

Ing.Jiří Kořínek,

který se významně podílel na překonání různých peripetií a významě přišpěl ke skutečnosti, že k výše zmíněné slavnostní události vůbec došlo.

 

 

Náhledy fotografií ze složky základní kámen SVÚM

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář