Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výzva - dokumentace větrné smršti

24. 7. 2009

Včera v odpoledních hodinách se naším městem přehnala větrná smršť která způsobila mnohé škody na veřejné zeleni - pomozte nám je zdokumentovat!

Prosíme o zaslání fotografií na email: nase@celakovice.org

Rádi bychom tak zdokumentovali například škody způsobené následkem zanedbané údržby a také měli zdokumentovány stromy, které možná v záchvatu úklidu a snahy předcházení dalších škod zbytečně padnou.

Z již přiložených fotografií je zřejmé, že stromy označené k havarijnímu kácení obstály lépe než mladé soliterní stromy - je to dáno tím, že aleje tvoří kompaktní skupinu mnohem odolnější vůči poryvům větru.

Smutným mementem jsou škody na nedávno realizované výsadbě :(.

Předem děkujeme!

-pfi-

 

Náhledy fotografií ze složky Větrná smršť 23.7.2009

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lehké bambusy místo těžkých stromů IV

(Ing. Josef Knap / mobil: 603 84 54 17, 30. 7. 2009 14:59)

A ještě nějaké odkazy a krásná fota na nich z USA:
http://www.lewisbamboo.com/plants.html
http://www.lewisbamboo.com/bamboo-sale.html
http://www.bamboogarden.com/
http://www.bamboogarden.com/Bamboo%20Landscape%20photos%20(small).htm
http://www.bamboogarden.com/usage.htm

Lehké bambusy místo těžkých stromů III

(Ing. Josef Knap / mobil: 603 84 54 17, 30. 7. 2009 14:41)

A přijďte se podívat na moji adresu 28. října 933/11 jak se mi bambusy na zahradě daří, pravda vyjma těch, které mi pan soused Kliment postříkal Roundupem. Bambusy vytvářejí přes ty nejhorší letní dny nádherný stín a chládek a když spadne resp. splachtí při vichřici stéblo stromového bambusu 12m vysoké a pouhých 10kg vážící na dům, tak se nic nestane. Navíc jsou bambusy stálezelené tedy i přes zimu...

Lehké bambusy místo těžkých stromů II

(Ing. Josef Knap, 30. 7. 2009 14:35)

I u nás to již někteří chápou viz odkazy :
http://www.bambusarium.cz/
http://www.bambusy.cz/
http://www.bambusy.com/
http://bambusy.info/
http://www.bambusarium.sk/

Lehké bambusy místo těžkých stromů

(Ing. Josef Knap, 30. 7. 2009 14:25)

Bohužel jsme 100let za vopicema. Ná západ od Aše a na jih od Budějic to dávno pochopili. Městské zeleně je nám třeba a může být vzrostlá a nemusí být nebezpečná jako jsou dnes stromy - viz odkazy:
http://www.kimmei.com/indexe.htm
http://www.bambus-lexikon.de/
http://www.degroeneprins.nl/EN/assortment/Bamboo.aspx

kopie komentáře z fotogalerie

(Pavel Fisera, 27. 7. 2009 10:41)

Pomozte stromům

(Jaroslav Špaček - 2009-07-25 19:01:15)

Ve čtvrtek ve večerních hodinách se ani našemu městu nevyhnula vichřice, která napáchala četné škody, mj. i na veřejné zeleni. Zároveň to byla, i když nepříjemná „zkouška“ zdravotního stavu mnoha stromů, o kterém byly v poslední době v řadě případů ze strany některých občanů pochybnosti. Ukázalo se, že stromy u starého hřbitova na tom nejsou tak špatně, jak jsme byli informováni, že stromy kolem náhonu není nutné „pro spadlou větev“ kácet jako četné další stromy na území města. Možná, že ještě někdo ze starších pamětníků si vzpomene, když se v 70. a 80. letech v muzeu scházela komise životního prostředí a kdy jsem mj. vykonával i neplacenou funkci okresního konzervátora Státní ochrany přírody. To zmiňuji jen ve vztahu k veřejné zeleni, kterou i tehdy obhospodařovaly TS města. Jednak bez písemného stanoviska pracovníka Státní ochrany přírody nebylo možné provádět kácení (mnohdy i přes nelibost žadatelů a někdy i funkcionářů města), ale hlavně byla stromům věnována soustavná odborná péče. A to je důvod, proč píši tyto řádky.
Samozřejmě vše nese sebou náklady, ale pokud nám jde o zdravé a příjemné prostředí, je nutné v prvé řadě co nejdříve poškozené stromy ošetřit. Sám jsem v uvedených letech požadoval na správcích zeleně nejen v našem městě, aby byla u stromů prioritně ošetřována na kmenech místa po odlomených nebo odřezaných větvích, a to nejjednodušším způsobem. Stačí čisté zaříznutí vzniklé rány a následně její zatření barvou, aby se rána v řezu zacelila a nebyla příčinou následné hniloby. Pokud dojde i dnes k takovémuto postupu, věřte, že se to vrátí i ekonomicky v příštích letech menším počtem nutně a nákladně kácených stromů.
Uvědomme si, že strom se sám bránit neumí, což bohužel každému nedochází!