Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blesková zpráva - Chcíplé ryby na Malvinách

15. 5. 2009

Na jezeře je možno zaznamenat četný úhyn ryb - jde však o přirozený úhyn způsobený letošními silnými mrazy kdy tloušťka ledu dosáhla až 40cm.

OŽP, paní Mutínská, na základě četných dotazů občanů v této záležitosti kontaktovala jak majitele (p. Jampílka), tak porybného (p. Baladu). Ti úhyn ryb konzultovali se Státním rybářstvím Chlumec (mají jejich násadu) a prý je po zimě normální úhyn na 3ha rybník 50ks ryb. Malvíny mají okolo 55ha (tj. až 1000ks ryb). Uhynulé ryby prý denně sbírají.

Nový porybný, p.Sýkora potvrdil, že jde o normální úhyn po tuhé zimě. Na Malvínách byla letos tlouštka ledu 40cm.U jihočeských rybníků je to prý běžný stav, tady ale na tento jev lidé nejsou zvyklí, zimy jsou zde mírnější, tak ten úhyn tolik nepozorujeme protože bývá slabší. Pod tak silným ledem totiž zcela nefunguje fotosyntéza a ryby se dusí, zeslábne jim organizmus a umřou pod ledem, pak pomalu spadnou ke dnu. Teprve při rozkladu se nafouknou a odlepí se ode dna a vyplavou, to trvá již asi měsíc. Ještě se určitě nějaké mrtvé ryby budou objevovat, rybáři je postupně sbírají a odvážejí. Pozitivní je, že nejde o žádnou otravu nebo infekci.
Na tento stav prý upozornil někdo z Toušeně i ČIŽP, ta na pískovně šetřila a nic závadného nezjistila.

 

Pavel Fišera

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Znáte?

(Lenka, 17. 3. 2013 18:07)

Ahoj! Teď se šíří po netu a mezi lidma nová forma přivýdělku, jak pro ženy, tak pro pány. Už od začátku ledna si takto sama přivydělávám a je to perfektní. Miliony z toho sice nejsou, ale dokud to jde, tak si tu chvilku na sebrání volných zlaťáků najdu.. Je to z návodu www.CervenaCerna.cz