Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulatý stůl je minulostí

14. 10. 2010

 Kulatý stůl je minulostí.

     Setkání volebních stran mělo být příležitostí pro občany a povinností pro strany. Mnoho občanů svou příležitost nevyužilo a to je již obvyklé. Méně si však mohu zvyknout na skutečnost, že jediná strana chyběla a to právě ta, která by mohla nejvíce říci. Moderátor večera JUDr. Luhan sdělil přítomným, že se snažil ing. Klicperu k účasti získat, ale ten mu sdělil, že sdružení PRO Č se dohodlo na neúčasti, jelikož za ně mluví jejich práce a výsledky a není třeba, aby byli podrobováni nějakým otázkám. Já jsem si však myslel něco úplně jiného. Myslím, že starosta mnoho pokazil, a tak nemá ani odvahu mezi lidi přijít. Je to vidět již na obyčejném diskusním fóru města, které sám zřídil a kdysi vychvaloval. Již několik let zde nenapsal ani řádku, a neplní tak svůj volební slib: „Nebudete se muset ptát proč“. Slovo u pana starosty nějakou roli nehraje. Ano, řekl bych mohou se za svoji práci vyjádřenou metry chodníků chválit, ale co všechno způsobili ve městě, to se již nechtějí dozvědět a jsem přesvědčený, že jim to lidé dají tentokrát jasně znát volebním výsledkem.

     Debata měla velmi zajímavý průběh a místy se silně blýskalo, když byla řečena silná slova a obvinění. Především mezi TOP 09 a SNK ED probíhalo zajímavé vysvětlování, jak to je s TOPNOVINAMI přinášejícími obvinění radnice ze zadlužování města, netransparentních výběrových řízení,devastace městského stadionu a jiného. Starosta Klicpera a místostarosta Rýdlo sepsali dementi a pak i nějaký dopis všem kandidátům TOP 09 a ten jim nechali doručit prostřednictvím městské policie. Mnozí jsme se podivovali nad skutečností, že pro své volební body využívají městskou policii, a p.Rýdlo se to snažil zdůvodnit, že byl napaden činitel města a tedy je na to nárok. Předseda PTH p.Hrubčík s praxí od městské policie to komentoval slovy: „pokud by městská policie stíhala všechny své povinnosti, pak by se to snad dalo pochopit, i když je to zneužití“. Já jsem si vzpomenul na dobu přesně před 4 lety, kdy podobným způsobem vedení města zneužilo prostředky města proti mně. Před tím jsem totiž upozornil před zastupitelstvem všechny hlasující, že podám trestní oznámení na neznámého pachatele pro poskytování neoprávněných výhod Harmonii bez protiplnění. Neznámí pachatelé se v mém dopise poznali a odsouhlasili si, že město podá trestní oznámení na zastupitele p. Igla , a tak také udělali. Přirozeně to bylo zamítnuté, neboť vydírání je trochu o něčem jiném. Za právníka město vydalo těžké peníze, já byl označen za vyděrače a oni byli spokojení. Dnes již každý ví, že to tehdejší divadlo s Harmonií mělo zajímavé detaily jako např. zaplacenou zálohu na kupní cenu již tři měsíce před tím, než byla tato společnost vybrána. Byli to stále stejní lidé jako dnes. Zajímavým způsobem poskytují neoprávněné výhody firmě STOPRO INVEST. Hlasováním domluvených lidí této firmě bylo umožněno postavit další patro, ačkoliv se všichni po skončení jednání s Harmonii zavázali počet pater nezvyšovat. Prý tam budou snad jen 2 byty navíc. Pokud by to i byla pravda (čemuž nevěřím), pak je otázka, zda by si někdo mohl v Čelákovicích postavit 2 byty aniž by za to něco nemusel zaplatit? Víme jen jedno. Město Čelákovice nedostalo ani korunu a tedy, kdo dostal? V kauze proluka, jak se u kulatého stolu proslechlo, je podáno trestní oznámení a zřejmě to již neprojde tak snadno, jako když Harmonie pouze odešla s odstupným (držhubným). Mimo těch bytů navíc je zde odpovědnost starosty za neuplatnění penalizace vůči investorovi, který měl do 30. srpna 2010 začít stavět základové pasy a v žádném případě tak neučinil. Na jednání zastupitelstva tvrdili, že již začali s přípojkami. Je však jednoznačný důkaz a tím je stavební deník, že archeologové předali stavbu stavební firmě až 20. září 2010 a ta tedy nemohla dříve začít stavět. Neuplatnění penalizace městskou kasu připraví minimálně o 1,5 milionu Kč.

    Byla z pléna položena otázka na současné zastupitele, zda se považovali za stoupence vedení města anebo opozici. Velmi pěkně to vysvětlili zastupitelé ODS, kteří popsali svou účast v městské radě po dobu 8 měsíců a sdělili, že se na to nemohli dál dívat a tak rezignovali. Za stranu Svobodných občanů byli přítomni bývalí zastupitelé ing. Moravec a p. Špaček, kteří oba odstoupili v průběhu volebního období. Otázka z pléna směřovala právě k nim a dotaz zněl, proč znova kandidují, když toho tak brzo nechali. Velmi výstižně důvody uvedl p. Špaček, který řekl, že pro něj nebylo smysluplné podávat návrhy a být si předem jist, že vše, co navrhne, je předem zamítnuté, ať je návrh dobrý sebe víc. Mohu potvrdit, že pan Špaček podával několik vynikajících návrhů, jako např. přijetí Etického kodexu zastupitele anebo návrh na zpracování strategického plánu rozvoje města. Po letošních volbách snad oba návrhy mají šanci, ale ztratili jsem tak několik let.

    V samém závěru občané chtěli trochu předběhnout výsledky voleb, a tak se ptali, na jaké straně bude po volbách ta která strana. Ne všichni zástupci stran odpověděli jasně. Mne velmi rozesmutněla odpověď zástupce Strany Zelených p. Špringra. Byl přímočarý, a jak to u dnešních politiků bývá, odpověděl před celou veřejností „kdo víc dá“. V současnosti již má p. Špringr od města pronajatu část budovy v Sedláčkově ulici, kde provozuje jazykovou školu. Já však odmítám v tomto smyslu cokoliv za NAŠE Čelákovice p. Špringrovi poskytnout s tím, že handly do politiky nepatří, to raději dále budu v opozici. Zvláštní postoj k životnímu prostředí i u této strany zřejmě jde při tomto chápání vedoucího kandidáta stranou. Možná se mýlím a nechám se mile překvapit, jen pokud bude příležitost s p. Špringrem se vůbec na zasedáních města setkat, vycházeje přitom z jeho neúčasti v minulém volebním období. Jednička kandidátky NAŠE Čelákovice ing. Uhlíř vyjádřil postoj našeho sdružení velmi jasně a po oznámení priorit zcela jednoznačně odmítl možnost povolební koalice s PRO Č a SNK ED.
Trvalo to 2 hodiny a teď již jdeme do finále. Volby jsou před námi.

Hodně optimismu a úspěšnou volbu všem občanům přeje

Mirek Iglo

 
 
 

Náhledy fotografií ze složky VOLBY 2010 - kulatý stůl

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro p.Němce

(Miroslav Iglo, 15. 10. 2010 17:35)

znám zákulisí komunální politiky v Čelákovicích velmi dobře a tak vím,že o různých nabídkách ve prospěch p.Špringra si již štěbetají vrabci. Když pak pronese takový "vtip" a neodpoví na velmi závažnou otázku je to jeden z dalších střípků do mozaiky tj. do kontextu.Jistě si i p.Špringr uvědomuje situaci do které se dostal po pronájmu prostor pro svou jazykovou školu a tedy měl by být v takových případech trochu pozornější. Vtipkování se v tomto směru nevyplácí neboť nejen já a kolegové ze sdružení NAŠE Čelákovice jsme byli uvedeným výrokem velmi znechuceni.Víte právě u strany Zelených bych čekal jasnou odpověď na otázku s kým po volbách půjdou a pokud se odpovědi vyhnuli "vtipem" pak zde asi něco nesedí a nedivte se, že jsem na to upozornil.

Hrubě zkreslujete fakta!

(Bohuslav Němec, 15. 10. 2010 13:45)

Pane Iglo, teké jsem byl na té diskuzi a musím protestovat proti způsobu, jak zkreslujete vyjádření pana Špringra. Ano, na dotaz "s kým půjdete do koalice" řekl "kdo víc dá" s odůvodněním, že "to tak v Čelákovicích chodí". Ale řekl to (a sám to zdůraznil) jako VTIP, ne jako svůj postoj. On tím vyjádřením doplnil všechno předchozí, co bylo řečeno ke kritice takových praktik v politice.
Vy jste to vytrhl z kontextu a zneužil v konkurenčním boji. Pokud chtějí Naše Čelákovice stejně účelově a lživě postupovat v zastupitelstvu, nemají tam co dělat.