Jdi na obsah Jdi na menu
 


Které české firmy nejvíc špiní vzduch, vodu a půdu? Poslouchejte ČRo6 - pořad Zeměžluč

18. 10. 2010

 Které české firmy nejvíc špiní vzduch, vodu a půdu?

Poslouchejte ČRo6 - pořad Zeměžluč v úterý 19.10. od 21:15 hod

Přijali jsme pozvání k účasti na besedě nad žebříčky největších českých znečišťovatelů - pořad Zeměžluč ČRo6. Za o.s. NAŠE Čelákovice se zúčastní RNDr. Petr Petřík, PhD.. Přítomen bude ing. Milan Havel z Arniky a možná Karel Fric z Miřetic, kde mají problémy s úniky styrenu. Zástupce Kovohutí a TOS-MET se dosud nepodařilo kontaktovat.

Stránky pořadu Zeměžluč - ČRo6

 Časopis EURO uveřejnil v minulém týdnu nové žebříčky (pdf), podle nichž se podnik KOVOHUTĚ HOLDING DT, a.s., divize Kovohutě Čelákovice umístil na 7. místě v produkci látek nebezpečných pro vodní organismy (1,19 t) a podnik TOS-MET slévárna, a.s. na 5. místě v produkci dioxinů (0,45 g TEQ). Znečištění je tedy stále aktuální a jednání s podniky o snížení produkce zdraví škodlivých látek se nesmějí již déle odkládat. Zástupci podniků chtěli vyjednávat s volenými zástupci. My jsme k jednání připraveni.

Pavel Fišera, Petr Petřík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo to uvádí nepravdivé údaje?

(Jiri Kubr, 26. 10. 2010 21:08)

Poslechl jsem si pořad Zeměžluč a přečetl článek v týdeníku EURO a jsem na rozpacích.Opět se mluví o znečištění z TOS-METu a dokonce paří mezi nejhorší v ČR a pak se dozvím od p.Gorina, že tomu tak není.Možná je to pro nás důvod k oslavě. Ptám se však, kdo nahlásil ta chybná data a zda od kontroly provedené ČIŽP dne 7.9.2010 neuběhlo již dostatečně času, aby se všichni občané Čelákovic dozvěděli pravdu? To se jen čtenáři stránek NAŠE Čelákovice dozvědí, že vše je jinak? Pane Gorine Vy víte víc a tedy jistě zodpovíte i moje otázky. Předem Vám děkuji za laskavost.

Jirka Kubr

Re: Kdo to uvádí nepravdivé údaje?

(Martin Gorin, 27. 10. 2010 22:49)

Dobrý večer,

Zde je adresa na článek ,

http://www.celakovice.org/clanky/nase_rady-pro-vas/ovzdusi-uvod.html

který obsahuje i soubor - Protokol k opravě evidence (2007,2008) vypouštěných PCB (TOS-MET) ,tento soubor otevřete a můžete se dočíst, že tato chybná data bohužel poskytla do registru IRZ společnost TOS-MET. Chyba vznikla při převodu jednotek ve výpočtech emisí a ČIŽP kontrola to potvrdila viz "Protokol"
TOS-MET poskytla tyto údaje o opravě jak zástupcům města Čelákovice tak jsem informoval i Pana Fišeru a požádal o zveřejnění, což učinil v dodatku článku na který jsem výše uvedl odkaz.
Bohužel i přes tyto poskytnuté údaje je zde operováno stále s těmito nepravdivými údaji, což vytváří dojem že TOS-MET je tou nejhorší firmou na světě. Málokdo ví,ale že firma investovala za posledních 15 let bezmála 200 mil. korun na modernizaci provozu, což vedlo k výrazným ekologickým vylepšením jak v oblasti snížení produkce emisí TZL ( prachové částice),ale i v produkci odpadního materiálu. Jen doufám,že tyto nepravdivé informace nejsou záměrné,ale spíše omylem v zaujetí ekologizací. -))) !!???

NEPRAVDIVÉ TVRZENÍ

(Martin Gorin, 26. 10. 2010 6:41)

Dobrý den,

Údaje které jsou zveřejněny ve výše uvedeném příspěvku jsou nepravdivé.
Firma TOS-MET slévárna a.s. požádala o výmaz chybně uvedených údajů za ohlašovací rok 2008 a 2009 do registru IRZ na základě rozhodnutí kontroly ČIŽP ze dne 7.9.2010.
Výmaz byl již proveden a stačí nahlédnout do registru a přesvědčit se.Zde jsou adresy pro vyhledávání.
http://www.irz.cz/vyhledavani-v-registru
http://tomcat.cenia.cz/irz/
Firma TOS-MET slévárna a.s. nedosahuje ani prahových limitů pro ohlášení do registru IRZ.
Hodnota PCDD+PCDF je za rok 2008…….0,00000823 kg TEQ
za rok 2009…….0,00000045 kg TEQ
Prahové množství pro ohlašování je 0,0001 kg TEQ
Z výše uvedeného lze lehce dovodit že firma TOS-MET slévárna a.s. nedosahuje ani vzdáleně prahového množství a není tedy důvod ke znepokojení.