Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labe a lodní cykloturistika

22. 2. 2011

Na výstavišti v Lysé nad Labem byla presentována studie Středočeského kraje zaměřená na využití kombinované turistiky lodní a cyklistické. Je to zajímavý námět pro podnikatele, kteří mají možnost na projekty spojené s vodní turistikou a cykloturistikou žádat dotace od ministerstva pro místní rozvoj pokrývající 50% finanční hodnoty záměru a to do celkové částky záměru 5 mil.Kč.

Uvádíme článek z MF Dnes popisující uvedený záměr http://praha.idnes.cz/stredocesky-kraj-chce-nabidnout-cykloturistum-moznost-svezt-se-lodkami-po-labi-gfi-/praha-zpravy.asp?c=A110217_094123_praha-zpravy_sfo

Dle slov autor studie se ve studii počítá v Čelákovicích též s umístěním přístavu.
 
 
 
-pfi-

Středočeský kraj chce nabídnout cykloturistům možnost svézt se loďkami po Labi

20. února 2011  17:01
Středočeský kraj má v plánu propojit lodní dopravu na Labi s cyklostezkami. Zájemci se pak budou moci projet po středních Čechách na kole a ještě se navíc svézt lodí. Bude proto potřeba postavit nová kotviště a přístaviště pro osobní lodní dopravu. Na ně pak naváží cyklostezky, občerstvení a odpočinkové zóny.  
 

Projekt propojení lodní dopravy s cyklostezkami vychází ze zkušenosti německých sousedů. Středočeský kraj má jako jediný už zpracovanou vyhledávací studii pro vybudování kotvišť, ubytovacích zařízení a jiné potřebné infrastruktury. Turisté by se mezi kotvišti mohli projíždět na malých i větších loďkách, plán počítá i s možností zakotvení soukromých plavidel.

"Na kotviště lodí by navazovaly cyklostezky, po kterých by se zájemci mohli dostat do všech atraktivních lokalit v okolí. Kolo by pak mohli naložit na loď a jet o stanoviště dál," vysvětluje Pavel Hlaváč, iniciátor projektu z organizace Zlatý pruh Polabí.

Nový projekt by mohl do kraje přilákat nové turisty

Obce tento záměr většinou vítají. "Nám by to mohlo pomoct přilákat do obce turisty," plánuje starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.

Podobně by se zachovaly i Poděbrady, kde by měl vzniknout nový přístav. "Právě budujeme síť cyklostezek a tento plán se nám líbí. V současnosti jsme soukromým investorům nabídli k prodeji pozemky kolem Labe. Tady by měla do budoucna vzniknout další infrastruktura," řekl místostarosta Poděbrad Ivan Uhlíř.

Polabí zatím pro vodní turismus příliš připravené není. Kromě chybějícího zázemí není Labe zcela splavné. "Teď by mohlo fungovat lodní spojení pouze mezi Nymburkem a Poděbrady," řekl Rostislav Hošek z odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.

Zastánci projektu by však chtěli jít dál. "Umím si představit, že by splavnost Labe končila až za Pardubicemi u turisticky atraktivní Kunětické hory. Nejde nám o proplouvání těžkých, nákladních lodí, ale splavnění je potřebné k tomu, aby se například turisté z Německa měli při nízkém stavu vody jak vracet domů," říká Hlaváč.

Pokud bude málo vody, turisté budou mít smůlu

Proti plánu splavnění Labe ale už několik let bojují ekologové. A úspěšně. Soud minulý týden už podruhé zrušil územní rozhodnutí pro vybudování plavebního kanálu u Přelouče. Miroslavu Patrikovi, který je předsedou ekologické organizace Děti Země a poradcem ministra dopravy, malé turistické loďky nevadí. Trvá však na svém: "Proti splavnění Labe budeme bojovat i nadále. Pokud bude nízký stav vody, turisté mají smůlu."

Osud projektu záleží také na dohodě měst, obcí či podnikatelů České republiky a Německa. Jejich zástupci se ale už před týdnem zavázali k jeho uskutečnění.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/stredocesky-kraj-chce-nabidnout-cykloturistum-moznost-svezt-se-lodkami-po-labi-gfi-/praha-zpravy.asp?c=A110217_094123_praha-zpravy_sfo

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vysvětlení?

(Dr. Marek, 1. 3. 2011 16:30)

Paní Zvolská,
všiml jsem si, že právě Vy se nejvíce exponujete ohledně stromů v Čelákovicích. Co Vy jste udělala pro vyšetření "vraždy" nádherného monumentálního stromu na místě, kde teď stojí úplně nové hřiště Spartaku? No nic jste neudělala. Ticho po pěšině. Komu strom překážel? Vy to víte, že? Žeby nějaké držhubné pro "Naše" Čelákovice? Asi politika. Měl jsem Vás za někoho jiného, paní Zvolská. Až k Vám přijede TV, budete asi tvrdit, že tam nikdy žádný strom nestál. Protože pro Vás je nejspíš výhodné v tomhle případě mlčet. Toto je zajímavé téma a moc. Třeba pro Soukromá dramata. Tak si začnete připravovat odpovědi, paní Zvolská. Rád si Vás v TV zase poslechnu. Přijde mi, že máte dvojí metr. Když se Vám to hodí, stromy bráníte, když ne, tak mlčíte. A to celé Vaše sdružení taky. Jak ryby v Labi. V kauze aleje u malého tunýlku Vás zajímalo pouze to, kam prý mizí dřevo. U podříznutéh
o stromu Spartaku Vás nezajímá už ani to dřevo. Že jste tu TV v tomto případě nezavolala sama? Na tohle na Nově čekají. Po tom jen skočí.
Paní Zvolská, píšete knížky, dávám tip na detektivku "Záhada zmizelého stromu" alias "Vražda Ve Vrbí". Překvapte mne, paní spisovatelko. Budu se těšit na první výtisk, kde se konečně dozvím, kdo je vrah. Svolejte tiskovku, ať se to dozví celé Čelákovice. Vy se přece tak ráda posloucháte.
Paní Zvolská,již tu nebydlím, ale tohle město mám rád. Očekávám, že se k tomu postavíte čelem. Vídal jsem Vás ve vlaku, zajdu do Muzea strašidel, možná uvážím i cestu do KD, kde mi jistě rádi odpoví dva zastupitelé za Vaše sdružení, Váš předseda, nebo snad Vy osobně, paní Zvolská? Jsem zvědav, jak tohle zůstane dlouho zveřejněno a zda mi zde vůbec někdo odpoví.
Dr. Marek

Re: Vysvětlení?

(Petr Petřík, 3. 3. 2011 16:40)

Vidím, že přispěvatel(ka) signovaný jako "Dr. Marek" se činí, protože stejný útočný příspěvek uveřejnil(a) už na jiném místě. Reaguji tedy zde i já. Nerozumím tomu, proč se v příspěvku pisatel(ka) tak naváží do naší členky a do našeho sdružení, které přitom na řadu případů kolem kácení stromů ve městě upozornilo. Co se týče zmíněného nezákonného odstranění topolu na pozemku TJ Spartak, tak na můj dotaz, jak dopadlo šetření PČR, mi vedoucí OŽP sdělila, že město není účastníkem řízení, které je vedeno úřadem III. stupně na MěÚ Brandýs nad Labem-St.Boleslav. Sám jsem po výsledku šetření dál nepátral, protože ten strom to bohužel už nezachrání a viníci jistě nemají čisté svědomí... Věřte, že je lepší soustředit se na budoucnost a předcházet podobným případům a o to se snažíme i na komisi pro životní prostředí. Zdraví Petr Petřík

Re: Vysvětlení?

(Jiří KUbr, 9. 3. 2011 8:46)

Pane Marku nejsem také členem sdružení NAŠE Čelákovice, ale jejich činnost se mě líbí a nemohu pochopit proč je paní Zvolská předmětem Vaší kritiky. Vyčítat dobrovolníkovi, že něco neudělal je trochu "mimo Mísu". Všichni členové sdružení mají svá povolání a mimo to se ještě starají o tyto internetové stránky a mají na starost i různé projekty pomáhající ke zlepšení života v Čelákovicích. Najednou zcela neznámý Dr.Marek začne kritizovat co se udělalo špatně či vůbec. Myslím, že by jsme měli paní Zvolské všichni poděkovat, že svými články upozorňuje na to co se děje. Podívejte se třeba do Fotoalba kde členové sdružení mají mnoho fotografií z toho co se jim ve městě nelíbí.Je to velmi záslužné a tak se paní Zvolská nenechte odradit. Pan Marek se zřejmě špatně vyspal a tak si musi nějak spravit náladu.
Příjemný den přeje Jirka Kubr

Re: Re: Vysvětlení?

(Helena Zvolská, 4. 4. 2011 11:06)

Děkuji :-)

přístav nebo překladiště?

(Helena Zvolská, 22. 2. 2011 17:27)

Nechci sýčkovat, ale já se dnes dozvěděla X let starý "hit" o tom, že v Čelákovicích má být naopak nákladní překladiště pro lodě. To asi není ten přístav hádám...? :-(