Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky z NSZM

7. 9. 2009

Ve Zdravých městech se chystají další veřejná  setkání k nejpalčivějším problémům

Během podzimních měsíců se uskuteční v dalších Zdravých městech setkání  s veřejností, na kterých budou lidé diskutovat o nejpalčivějších problémech. Fórum Zdravého města je setkání, během kterého jeho účastníci určují „10P – desatero problémů“ daného města, obce či regionu. Veřejností vybrané problémy jsou následně ověřeny během ankety, do níž se zapojí širší okruh občanů než jen návštěvníci Fóra. V letošním roce probíhají veřejná setkání formou „10P“ v některých městech již podruhé, a tak je možné ověřit, jak s definovanými problémy naložili v uplynulém období političtí zástupci i příslušní pracovníci úřadů. Během září proběhnou Fóra ve Zdravých městech Litoměřice, Varnsdorf a Velké Meziříčí, na říjen se chystají tato setkání s veřejností ve Zdravých městech Říčany, Lomnice nad Popelkou, Vsetín, Tábor, Jaroměř a Ústí nad Labem.

Do finále soutěže The LivCom Awards postoupilo 7 členů NSZM

Mezinárodní  soutěž The LivCom Awards („Město, ve kterém stojí za to žít“) zná své letošní finalisty. Mezi 36 městy, která se v pěti kategoriích podle počtu obyvatel utkají o celkové vítězství v soutěži, má největší počet zástupců Česká republika. Sedm z osmi tuzemských finalistů patří mezi členy Národní sítě Zdravých měst ČR. Ve finále soutěže měst (The Whole City Awards), které proběhne 8. až 12. října v Plzni, se představí Zdravá města Chrudim, Jaroměř, Jihlava, Mladá Boleslav, Říčany, Tábor a Zdravá obec Bolatice. Zdravá města Chrudim a Jaroměř navíc postoupila do finále soutěže projektů z oblasti ekologie a udržitelného rozvoje (Environmentally Sustainable Project Award a Bursary Award).

Soutěž s názvem „The International Awards for Liveable Communities“ získala mimo jiné oporu v Programu OSN pro životní prostředí. „Města, kde stojí za to žít“ takto soutěží od roku 1997 a dodnes se do klání zapojilo na 50 zemí světa. Letošní třináctý ročník soutěže označované zkráceně „The LivCom Awards“ proběhne poprvé v České republice, konkrétně v Plzni, která v soutěži několikrát uspěla. V minulých dvou ročnících získalo Zlatou cenu za třetí a druhé místo také Zdravé město Chrudim. Českou republiku v minulých ročnících soutěže rovněž úspěšně reprezentovalo město Kladno.

Zástupci evropských Zdravých měst a národních sítí se setkali na pobřeží Atlantiku

Zdraví pro všechny a v každé politice - tak by se dalo vyjádřit hlavní motto prvního setkání Zdravých měst a národních sítí, které  proběhlo v portugalském městě Viana do Castelo. Setkání více než 300 stovek delegátů z 29 zemí odstartovalo již 5. fázi mezinárodního Projektu Zdravé město, která potrvá do roku 2013. V rámci seminářů a plenárních zasedání diskutovali zástupci měst, národních sítí a dalších institucí možnosti, jak naplnit během následujících pěti let tyto hlavní cíle: rovné šance a spravedlivý přístup ke zdraví pro všechny, propojení tématu zdraví s ostatními oblastmi jako je doprava, energetika, ochrana životního prostředí apod.

V rámci plenárního zasedání prezentovala svůj postup také Národní síť Zdravých měst ČR. Podělila se zejména o své zkušenosti z oblasti propojování všech úrovní veřejné správy (stát-kraj-obec) a spolupráce napříč obory. NSZM představila i konkrétní aktivity, které v této oblasti pro své členy připravuje a organizuje.

Kampaně  „Evropský týden mobility“  a „Den bez aut“ ukazují  souvislost dopravy s ochranou klimatu

Také v letošním roce se mohou města a obce zapojit do mezinárodních kampaní  na podporu bezpečné a udržitelné dopravy. Zdravá města byla mezi prvními v ČR, která se zapsala do historie těchto aktivit. Kampaně „Evropský týden mobility“ (16.–22. září) a „Den bez aut“ (22. září) se v Evropě budou konat již podesáté a opět budou významným příspěvkem k celosvětovým aktivitám na podporu ochrany klimatu. Pod heslem „Naše město – naše klima!“ bude Evropský týden mobility tématicky navazovat na mezinárodní konferenci v Kodani, jejíž cílem je celosvětová dohoda o účinných nástrojích ochrany klimatu. V řadě měst a obcí se budou konat osvětové akce zaměřené na dopravní výchovu a podporu udržitelných forem dopravy – cyklojízdy, pěší výlety, akce pro děti, dospělé i seniory. Zapojená města a obce mohou přijímat také trvalá opatření k zajištění spolehlivé hromadné dopravy a ke zklidňování automobilové dopravy.

Kampaně „Evropský  týden mobilty“ a „Den bez aut“ koordinuje v České  republice Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Evropskou komisí. Více informací lze najít na stránce www.mzp.cz/etm. Programy zapojených Zdravých měst, obcí a regionů jsou postupně zveřejňovány na stránce www.zdravamesta.cz/etm. Programy zapojených měst a obcí z ČR lze nalézt také na evropské stránce kampaně www.mobilityweek.eu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář