Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotace na kotel či okna

12. 9. 2014

Dotace na kotel či okna. Do tří týdnů


Praha /INFOGRAFIKA/ – Získat nevratnou dotaci na nový kotel, okna, zateplení či výstavbu rodinného domu je nyní jednodušší. Státní fond životního prostředí (SFŽP) zjednodušil a zrychlil poskytování peněz v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

Pokud majitelé rodinných domů předloží žádost o dotaci v pořádku, měl by jim úřad peníze „přiklepnout" dříve, než bývalo zvykem. „Dostali jsme se do horizontu tří týdnů. Pokud je žádost v pořádku, do tří týdnů bychom ji měli schválit. Jakmile žadatel provede samotný úkon, tedy třeba komplexní zateplení domu, do tří týdnu pak vyplácíme i finanční podporu," potvrdil včera regionálnímu Deníku šéf SFŽP Petr Valdman. Státní fond totiž zrušil některé přílohy, které se k žádostem dosud podávaly, a zrychlila se i práce uvnitř fondu. Zmírnil se také požadavek na takzvanou dosaženou měrnou roční potřebu tepla na vytápění ze stávajících 70 na 100 kWh/m2/rok.

Výše podpory zůstává stejná: lidé mohou žádat o částky v rozmezí pět až šest set tisíc korun. Proti dosavadní praxi se navíc zvýšila dotace na zpracování odborného posudku, který je nutný pro podání žádosti. Nově mohou lidé dostat na práci projektanta (energetického auditora) místo deseti tisíc korun dvojnásobek.

„Další zjednodušení by měla přinést novela zákona o hospodaření s energiemi, která by měla dát možnost, aby kromě energetických auditorů, kterých je jen 400, mohli zpracovat odborný posudek i energetičtí specialisté, kterých je asi 1400," uvedl šéf aliance Šance pro budovy Petr Holub.

 

K dispozici je 900 miliionů korun

 

Peněz na zateplování či pořízení nových kotlů je přitom dost. Pro letošek bylo vyčleněno 1,9 miliardy korun, a přestože na podání žádostí zbývá jen měsíc a půl, stále zbývá asi 900 milionů korun, které jsou k dispozici. Pokud je lidé nevyčerpají, přesunou se do příštího roku, v něm by ale kromě rodinných domů mohly o dotace požádat také bytovky. „Intenzivně o tom nyní jednáme. Podpora pro bytové domy by mohla být spuštěna už zkraje příštího roku," řekl včera regionálnímu Deníku Petr Valdman .

Letos si o dotace zatím požádalo přes 1800 majitelů rodinných domků, nejvíce žádají o dotace na solární panely pro ohřev teplé vody a vytápění, druhou nejčastější žádostí jsou dotace na zateplení a na třetím místě jsou kotle. NZÚ je jedinou šancí, jak získat peníze na nový kotel pro obyvatele těch krajů, které nemají vlastní kotlíkové dotace. Lidé by kotlíkové dotace a NZÚ neměli zaměňovat. Zatímco kotlíkové dotace umožňují vyměnit kotel na tuhá paliva za nový kotel na stejný druh paliva, v rámci NZÚ mohou lidé čerpat 15 až 80 tisíc jen na nový plynový kondenzační kotel či na kotel na biomasu.

Státní fond životního prostředí v průběhu září uspořádá 28 seminářů ve větších městech ČR, kde odborníci lidem poradí. Bezplatné poradenství nabízí lidem také krajské pobočky SFŽP, a to vždy v pondělí od 12.30 do 17 hodin a ve středu od 8 do 11.30 a od 12.30 do 17 hodin. Zájemci mohou od 16. do 20. září navštívit stánek NZÚ, který bude na veletrhu For Arch v Praze Letňanech.