Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí

5. 2. 2015


Další dotační období 2014 – 2020 reálně začíná

Datum: 4.2.2015 7:52  |  Autor: RNDr. Jiří Kopačka, Euroforum Group a.s.  |  Organizace: Euroforum Group, a.s.  |  Firemní zpráva

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky LXIV. výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky LXIV. výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí. V rámci této výzvy budou přijímány žádosti o podporu v rámci prioritních os 3 (udržitelné využívání zdrojů energie), 4 (zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží) a 6 (zlepšování stavu přírody a krajiny). Konečným termínem pro podání žádosti je 19. březen 2015.

Výzva se vztahuje na projekty s celkovými náklady do 50 mil. EUR včetně DPH. Celkově je pak na tuto výzvu vyčleněno celkem 1,75 mld. Kč. Z toho na prioritní osu 3 ve výši 500 mil. Kč, na prioritní osu 4 ve výši 800 mil. Kč, na prioritní osu 6 ve výši 450 mil. Kč.

Další podrobnosti viz LXIV výzva

Zdroj: http://www.tzb-info.cz/dotace/116261-dalsi-dotacni-obdobi-2014-2020-realne-zacina


Na třídění odpadu a obnovu zeleně může jít z fondů až 1,75 mld Kč

Až 1,75 miliardy korun by mohlo jít na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Jde o poslední výzvu z končícího Operačního programu Životní prostředí. Žádosti o podporu mohou zájemci posílat na Státní fond životního prostředí do 19. března. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se nejvíce peněz (800 milionů) vyčlenilo na třídění odpadů vzhledem k nové povinnosti obcí třídit bioodpad a kovy. ČTK o tom dnes informovala mluvčí resortu Petra Roubíčková.

    Podle Brabce mohou obce požádat o dotace na různé druhy kontejnerů, hnědé nebo šedé popelnice či vybavení pro kompostárny a sběrné dvory. Kovy se musí třídit od 1. ledna, u bioodpadu povinnost platí od 1. dubna do konce října.

    Ministerstvo tvrdí, že chce obcím co nejvíce snížit vstupní náklady na zavedení povinnosti třídění nových komodit a také zamezit, aby se nakonec nenaúčtovaly občanům. V současnosti ministerští úředníci seznamují s novinkami starosty. Ředitel fondu Petr Valdman v tiskové zprávě garantoval, že se žádosti budou vyřizovat v termínech, aby se stihly proplatit ještě letos.

    Novela zákona o odpadech, která zavedla povinnost zajistit pro lidi třídění kovů a bioodpadu, nezaskočila hlavně větší města. Některá z nich podle nedávného zjištění ČTK konkrétně sběr biodpadu podporují různými formami už několik let. Možnosti třídění plánují dále rozšiřovat. Pro menší obce to ale může být problém. Přinese jim to nové náklady, navíc tam lidé často využívají svoje vlastní komposty.

    Peníze z dotací se mohou využít například i na individuální projekty na výstavbu a rekonstrukci zdrojů tepla využívajících obnovitelné zdroje energie nebo na zpevnění a sanaci sesuvů a skalních masivů.
    Obce za posledních sedm let až doposud vyčerpaly z evropských fondů na recyklaci odpadů 14 miliard korun. V novém operačním programu je připraveno přes šest miliard.


Zdroj:http://www.enviweb.cz/clanek/dotace/102028/na-trideni-odpadu-a-obnovu-zelene-muze-jit-z-fondu-az-1-75-mld-kc