Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotace z programu Nadace ČEZ

Obce a města mohou žádat o peníze na výsadbu alejí

 

Výsadbu stromořadí podél cest, na mezích a v okolí rybníků podpoří dotace z programu Nadace ČEZ.

Obce a města mají možnost do začátku března zažádat o grant na výsadbu nových alejí či obnovu těch historických.

Na obnovu alejí přispívá Nadace ČEZ už čtvrtým rokem. Je přitom jediným subjektem u nás, který tuto aktivitu dlouhodobě podporuje. Za tu dobu, pod odborným dohledem botanika Václava Větvičky, přispěla na výsadbu téměř 90 stromořadí po celé republice.

Aleje jsou nejen esteticky a urbanisticky hodnotné, ale mají i praktický význam. Poskytují ochranu před slunečním zářením, prachem i hlukem a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. Navíc každý průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí.

Právě otevřené grantové řízení je určeno pro ty, kteří chtějí sázet už letos na jaře. Žádosti mohou obce podávat na jednoduchém webovém formuláři do 1. března 2014, maximální příspěvek činí 200 tisíc korun.

Ti, kteří preferují podzimní termín výsadby, budou moci podat žádost v průběhu července. Navážou tak na 7 obcí v západočeském regionu, které vysázely dohromady 3662 stromů. V minulosti grant získaly obce Citice, Šabina, Dolní Rychnov, Česká Bříza nebo města Dobřany, Březová a Kynšperk nad Ohří.

Vzhledem k alarmujícímu úbytku tradičních stromořadí se ochraně veřejné zeleně začalo více věnovat i Ministerstvo životního prostředí ČR, které vyhláškou platnou od poloviny července zpřísnilo podmínky pro kácení alejí.

> Zdroj: Karlovarský kraj (kr-karlovarsky.cz)