Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grantová výzva 2014: Příležitost pro rozvoj parku ve vašem městě

17. 12. 2014

Grantová výzva 2014: Příležitost pro rozvoj parku ve vašem městě

 

Datum: 15. 12. 2014, zdroj: Nadace Proměny, rubrika: Životní prostředí Praha – Nadace Proměny vyhlašuje grantovou výzvu a městům z celé České republiky nabízí pomoc při kompletní obnově veřejného, parkově upraveného prostranství. Na vybraný projekt nadace přispěje částkou ve výši až 25 mil. Kč. Žádosti je možné podávat do konce března 2015.

Grantové výzvy 2014 se mohou zúčastnit města s více než 8 tisíci obyvateli a bez omezení také obvody a části větších měst. Nadační příspěvek je určen na obnovu nebo i založení veřejného prostranství:

například parku, veřejně přístupné zahrady či rekreační zeleně. Pokrývat může až 90 % celkových nákladů. Jednou z důležitých podmínek získání podpory je zapojení obyvatel města do projektu již od jeho přípravy.

 

„Projekt, který vybereme, musí vycházet ze skutečné poptávky a potřeb místní veřejnosti. Současně by měl být v souladu s plánem dlouhodobého rozvoje města. O úspěchu žadatele tak rozhodne především svědomitost přípravy projektového záměru,“ přibližuje hlavní podmínky grantové výzvy ředitelka Nadace Proměny Jitka Přerovská. „Nepodporujeme dílčí investice do zeleně nebo obnovy mobiliáře navrhované tzv. od stolu, ale koncepční proměnu veřejného prostoru. A každý dobře fungující veřejný prostor je založen na spolupráci místní samosprávy, obyvatel města a odborníků.“

 

Uzávěrka pro podání žádostí je 31. března 2015. V dalších měsících bude nadace postupně ve třech kolech hodnotit podané žádosti. Výsledky zveřejní v závěru příštího roku. Vybraný projekt by se měl realizovat během následujících tří let.

 

Seznámení s podmínkami grantové výzvy, ale i potřebnou inspiraci a dobré příklady z české praxe přinese konference Městské parky 2015, kterou nadace pořádá 12. února 2015 v Národní technické knihovně v Praze. Na začátku roku 2015 dále nadace na adrese www.promenypromesta.cz spustí novou sekci tematického portálu, který je zaměřen na rozvoj městského prostředí. Užitečné informace zde najdou nejen žadatelé o podporu.

 

Grantová výzva 2014 je v pořadí pátou, kterou nadace v rámci programu Parky vyhlašuje od roku 2006. Na podporu rozvoje městských parků dosud rozdělila granty ve výši přes 94 mil. Kč. Revitalizace říčního ostrova Santos v Sušici, dokončená v loňském roce, získala ocenění odborné veřejnosti Park roku 2014. Těsně před dokončením je rekonstrukce Jiráskových sadů v Litoměřicích. Během roku 2015 se také začne s proměnou říčního nábřeží v Litomyšli.

 

Bližší informace:http://www.nadace-promeny.cz