Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvání do kina

15. 1. 2015

Dokument Jany Ševčíkové přijde do kin 22. ledna

Praha - Pět let mapovala režisérka Jana Ševčíková život slovenského faráře Mariána Kuffy, který se na faře v malé vesnici Žakovce pod Tatrami stará o 250 lidí z okraje společnosti. Svůj dokument, ve kterém defilují bezdomovci, bývalí vězni, dívky a kluci z dětských domovů, tělesně postižení i týrané matky s dětmi, nazvala Opři žebřík o nebe. Uvedla ho na festivalech v Karlových Varech a v Jihlavě a dnes prezentovala v Praze. V kinech se objeví od 22. ledna.


 

Kuffa díky síle víry a vlastní oběti zachraňuje lidi, jimž nikdo nedokázal pomoci. Pro Ševčíkovou, která předchozím dokumentem Gyumri získala ve světě řadu cen, jde o první režijní počin po šesti letech. "Je to film o síle víry a hodnotě oběti, o tom, jak moc se člověk dokáže vydat za druhé, jak tím ztrácí, ale i jak tím získává," uvedla filmařka, která na plátně zachytila příběhy bezdomovců, alkoholiků či feťáků.

"Připadám si jako potápějící se loď. Vytáhnu jednoho a druhý se potopí. Ale kde je záchranná vesta? Jednoduše je chytám, aby žili," vysvětluje ve filmu Kuffa, kterého kamera Jaromíra Kačera často snímá na pozadí Vysokých Tater. Z plátna zní hudba Clarinet Factory, Alana Vitouše a Vladimíra Martinka vycházející z místních motivů. Na Slovensku se dokument od listopadu promítá v artových kinech. Deník SME ho označil za "pozoruhodný dokumentární western".

K osobě Mariána Kuffy se Ševčíková dostala v roce 2008, když se toulala s rodinou po Slovensku a u charizmatického faráře, o kterém četla v novinách, se zastavila. Z pětiminutového setkání byla hodina. Zeptala se ho, jestli se může příště vrátit s magnetofonem, že vždy než se rozhodne natáčet film, potřebuje poznat lidi a místo. Odpověděl, že nikoho nevolají ani nevyhazují. Pak se objevovala v Žákovcích po celý rok. Setkávala se s obyvateli fary a poznala jejich drsné a kruté příběhy. Nalezla i ty, kteří už faru opustili, a zajímala se o to, jak žijí.

Ševčíková absolvovala Střední průmyslovou školu filmovou v Čimelicích a v roce 1983 obor dokumentární tvorby na pražské FAMU. Většinu svých snímků točí ve vlastní produkci. Má zájem o etnografii a život v těžkých podmínkách.

Marián Kuffa byl i hrdinou časosběrného dokumentu slovenského filmaře Ladislava Kaboše Všechny moje děti. Vznikl v koprodukci s Českou televizí v nejchudších romských osadách východního Slovenska. Premiéru v kinech měl před rokem.

Autor: 
www.ctk.cz