Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středočeský kraj schválil pravidla k poskytování takzvaných kotlíkových dotací

10. 7. 2013


Středočeský kraj schválil pravidla k poskytování takzvaných kotlíkových dotací

 

Výměna kotlů bude spolufinancována Ministerstvem životního prostředí a Středočeským krajem.


Radní Středočeského kraje se na svém jednání v pondělí 8. července 2013 opět zabývali takzvanou kotlíkovou dotací. Tentokrát rada odsouhlasila Pravidla pro poskytování podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Společného programu na podporu výměny kotlů.
Usnesení, v němž kraj souhlasí s uzavřením dohody s Ministerstvem životního prostředí ČR, schválili středočeští radní již letos v červnu. Na základě jednání pak bylo v rámci společné výzvy na program vyčleněno celkem 40 milionů Kč, s tím, že MŽP a Středočeský kraj se budou každý podílet částkou 20 milionů korun.


Nedávno také kraj uspořádal průzkum mezi občany, který jednoznačně ukázal, že o dotační program na výměnu kotlů bude ze strany občanů Středočeského kraje velký zájem. Je tedy zacílen správným směrem. Navíc investice do lokálních topenišť je efektivnější než do průmyslových podniků, protože zlepšení kvality ovzduší, zejména v menších městech a obcích, se projeví okamžitě.


Kromě již dříve avizovaných kotlů na tuhá paliva je podpora rozšířena i na zplyňovací a plynové kotle. V průměru bude výměna kotlů podporována polovinou pořizovací ceny nového kotle, přičemž konkrétní výše dotace bude stanovena v závislosti na typu podporovaného kotle. Pro zajištění minimálního standardu kvality budou totiž z Programu podporovány pouze kotle certifikované Státním fondem životního prostředí ČR.
Hlavním účelem výzvy je motivovat žadatele takovou mírou dotace, aby si pořídili kotle čtvrté nebo vyšší emisní třídy, a pomohli tak zlepšit kvalitu ovzduší ve Středočeském kraji. Lidé, kteří provozují dnes již nevyhovující kotle na tuhá paliva, je stejně budou muset v průběhu příštích let vyměnit. Nebudou už totiž emisně vyhovovat nové legislativě v oblasti ochrany ovzduší. Tímto programem chce proto kraj vyjít vstříc svým spoluobčanům a umožnit jim výměnu kotlů již nyní, kdy mohou výrazně ušetřit.


S ohledem na přípravu konečné verze nezbytných podkladů a procesních postupů v rámci MŽP se předpokládá, že smlouva o Společném programu na podporu výměny kotlů bude podepsána koncem července.

http://www.dotaceonline.cz/Default.aspx?WCI=htmHome&WCU=CBC=View,DSCODE=J4BGRCZV,NEWSITEMID=109-N6953