Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvář města - to není jen náměstí!

1. 11. 2008

Trápí Vás vzhled města?

Vaše ulice je plná prachu a nikdo ji nezametá, potřebovala by pokropit, není ostříhaný trávník na dětském hřišti? Tyto i jiné otázky si kladou často všichni z nás při pohledu na neutěšený stav údržby města. Kdo je odpovědný se lze jen dohadovat a tak se pokusíme přinést do této otázky jasno.

Technické služby ( TS ) kontakt 326991174 e-mail : ts@celakovice-mesto.cz – odpovídají za největší díl prací na údržbě a jejich práce je vyčíslena  v rozpočtu r.2008 příspěvkem města Čelákovice  ve výši 22.070.000, - Kč. Podívejte se na jejich internetové stránky a tam najdete rozpis zametání ulic, jmenný seznam zelených ploch v péči TS, plán zimní údržby ulic, informace o práci sběrného dvora a také ceník. Ceník m.j. uvádí i možnost zapůjčení  mechanizmů včetně práce obsluhy a je zde i cena přespání v chatě Dědov v Orlických horách ( majetek města Čelákovice ve správě TS ).

Nenašli jste svou ulici v seznamu udržované zelené plochy a není tam zarostlá plocha břehů u Labe a jiné další? Pak se obraťte na odbor životního prostředí  ( ved. odboru pí.Mutínská tel: 326929129 e-mail : zuzana.mutinska@celakovice.cz ). Odbor životního prostředí najímá externí firmy na sekání trávy a na základě objednávky je pak údržba ve zbývajících ulicích provedena. Odbor životního prostředí je též odpovědný za upozornění majitelů ploch , které nejsou udržované a hyzdí naše město a nejsou v jeho majetku. Jedná se o část příjezdových cest v péči Správy silnic a také např. část pozemků na březích Labe je v majetku Povodí Labe a tak i tyto i jiné firmy by se měly na vzhledu města spolupodílet. Neudržovaný pozemek může být v držení soukromého vlastníka a i jemu odbor životního prostředí je oprávněn udělit při opakovaném upozornění pokutu a tím jej donutit k činnosti.

Dětská hřiště jsou ve správě městské firmy Q-BYT

kontakt 326991196 e-mail : q-byt@qbyt.celakovice.cz a tak při zjištění závad neváhejte a nahlašte je .

Máte obavy z neochoty úředníků? Není to třeba. Většina zaměstnanců města si své práce váži a jedná s občany slušně. Dříve než by jste snad úředníkovi chtěli vytknout vadu v jeho chování podívejte se do ETICKÉHO KODEXU úředníka veřejné správy  zveřejněného na stránkách města spolu s dalšími zákony , které by Vás mohly zajímat a v diskuzi s úředníky mohou být užitečné.

Neuspěli jste se svou snahou? Nezoufejte. Většinou po zveřejnění problému dojde k nápravě. Máte několik možností :

a)      Zveřejnění na diskuzním foru města Čelákovice ( odkaz )

b)     Zveřejnění při jednání zastupitelstva, kde máte možnost v části Diskuze se svým problémem vystoupit. Bod Diskuze bývá zařazen cca ve prostřed jednání tj. tak okolo 20 hodiny. Možnost vystoupit v diskuzi je dána zákonem a tak nemusíte mít obavy před odmítnutím.

c)      Zveřejnění prostřednictvím občanského sdružení NAŠE Čelákovice po upozornění na naši e-mailovou adresu : nase@celakovice.org

 

V naléhavých případech jako nepovolené kácení stromů, únik chemických látek  do Labe nebo čelákovických potoků je vhodné kontaktovat Inspekci pro životní prostředí tel: 800011011 e-mail : public@czip.cz a při případných pochybnostech se více dozvíte na stránkách inspekce www.czip.cz 

 

Výše uvedené příklady jsou jen běžné návody pro situace většinou snadno řešitelné.

Existují však situace vymykající se běžnému chápání. Jaké?

 

Naši ulici nechtějí  TS zametat  jelikož nemá kvalitní povrch. Ano takové případy jsou a TS za jejich přístup nelze kritizovat. Jedná se o komunikace, kde dosud není zpevněný povrch např. ulice Táboritská a také komunikace se zpevněným povrchem kde do  tzv. asfaltového povrchu jsou přidány kamínky např.ulice Polská, Žižkova, Pražská atd. a ty při strojním zametání odletují a jsou hrozbou okolních oken.

Zde nezbývá než kontaktovat zvolené zastupitele a ptát se jich zda náhodou již neslibovali řešení a být k jejich slibům důslední.

 Angažovanost ve věcech veřejných je jedinou možnosti jak pohnout s neřešenými záležitostmi a zabránit vkládání finančních prostředků města do akcí, které mohou počkat. V novinových článcích se můžeme dočíst jak  Čelákovice změní tvář díky výstavbě na náměstí. Každodenní zkušenosti se zanedbanou údržbou města však vnášejí do novinářské vize světlých zítřků vážné pochybnosti.

Jedině s Vaší pomocí můžeme změnit praxi, kdy nemáme chodník do Záluží a Císařské Kuchyně, ale jsme chodníkem spojeni s Toušení. Nemáme vyřešený havarijní stav některých ulic, chátrá škola v Sedlčánkách, není vyřešena otázka financování čističky odpadních vod, výstavby nového vodojemu, není kanalizace v Záluží a město buduje bulvár Na Stráni , kde oprava mohla počkat včetně předláždění nedávno položené zámkové dlažby před Komerční bankou. Nemá Vaše dítě umístění ve školce? To všechno je ta tvář města a ta se jen úpravou náměstí nezmění.

Občané, kteří podepsali  petici proti chátrání našeho nádraží, mají  velkou zásluhu na jeho připravované rekonstrukci. Je již hotový projekt stavebních úprav a v příštím roce se dočkáme jeho nové podoby.

Podobných petic  probíhá více viz. odkazy a věříme, že naši zastupitelé (  http://www.celakovice-mesto.cz.vip.globe.cz/cs/leve-menu/mesto/zastupitelstvo-mesta/ ) si konečně uvědomí  koho zastupují a změní se např. jejich přístup k dětem předškolního věku, které v současné době musí dojíždějí do školek okolních měst.  Možná se za jejich přispění změní i přístup k běžné údržbě města!!

 

Společně to dokážeme  - změníme NAŠE město na moderní evropské město.

 

Vaše NAŠE Čelákovice