Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve Středočeském kraji bude možné žádat o dotace na výměnu kotlů

Ve Středočeském kraji bude možné žádat o dotace na výměnu kotlů

Lidé ve Středočeském kraji budou moct získat dotace na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za nízkoemisní kotle šetrnější k životnímu prostředí. Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací bude činit zhruba 50 procent a jeho maximální výše bude 40 000 korun na výměnu jednoho kotle. Předpokládá se, že se o peníze bude moct žádat od června. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Podobná podpora vznikla před více než rokem v Moravskoslezském kraji, kde se dotační program setkal s velkým zájmem.
Podle náměstka hejtmana pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) se kraj na kotlíkových dotacích nedávno dohodl s ministerstvem životního prostředí. "Prostřednictvím tohoto dotačního programu bude poskytována dotace domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí nebo biomasu nebo jejich kombinaci," uvedl Semerád.
Ve Středočeském kraji je podle výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 provozováno kolem 115 870 kotlů na tuhá paliva. Kraj patří mezi nejpostiženější tuzemské regiony, které trápí smog a podle některých odborníků je lokální vytápění hlavním znečišťovatelem ovzduší.
Nejhorší smogová situace v Česku je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji, kde nyní platí už třetí dotační výzva na výměnu kotlů a zájem o dotace je obrovský. Od loňska už si ve Slezsku a na severní Moravě s přispěním dotací vyměnily kotle dvě stovky domácností. Při první výzvě bylo na dotace určeno 20 milionů korun a žadatelé mohli dostat maximálně 60 000 korun. Ve druhé výzvě šlo na dotace 40 milionů, žadatelé ale mohli dostat nejvýše 40 000 korun. V nynější výzvě je k dispozici také 40 milionů korun, z nichž polovinu dal stát a polovinu kraj. Příspěvek pro každého žadatele zůstává 40 000 korun, lidé o něj mohou žádat do 28. června. Už jich tak učinilo přes sto.
Kotlíkové dotace možná budou zavedeny i v dalších regionech, jako třeba v Ústeckém kraji.

zdroj zde.