Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelená úsporám

22. 5. 2013

Nová zelená úsporám: Tipy pro získání dotace na tepelné čerpadlo


Dotační program Nová zelená úsporám, který bude spuštěn letos na začátku léta, nabídne možnost získání státní podpory také na pořízení tepelného čerpadla či kotle.
První fáze programu Nová zelená úsporám bude realizována letos v létě a na podzim. Majitelé rodinných domů tak mohou na provedená opatření získat dotaci až ve výši 50 % nákladů. Dotaci bude možné čerpat i na kotel na tuhá paliva, plynový kotel a tepelné čerpadlo.
O tom, jak velkou dotaci od státu dostanete, rozhoduje celková účinnost provedených úsporných opatření. Dotační program je nastaven tak, aby majitele rodinných domů motivoval k co největším úsporám. Nebude proto možné v úvodní fázi čerpat dotace pouze na tepelné čerpadlo či nový kotel, ale vždy budete muset realizovat také zateplení domu, případně výměnu oken. Čím více úsporných opatření na svém domě provedete, tím větší dotaci dostanete. Některé informace hovoří také o nutnosti instalace větracího systému s rekuperací tepla. Vše se ale vyjasní až při spuštění programu v první polovině června, kdy budou také zveřejněny všechny důležité podrobnosti.
Nepodceňte výběr tepelného čerpadla a kotle
Přestože vás při vyřizování potřebné administrativy při žádosti o dotace bude nejspíš trochu tlačit čas, výběr správného kotle a tepelného čerpadla nepodceňte. Častou chybou je totiž pořízení zbytečně výkonného nebo naopak příliš slabého zařízení, které pak nepracuje v optimálním úsporném režimu.
Na možnost dotací v rámci programu Nová zelená úsporám čeká s jistým napětím mnoho českých domácností. Lze proto očekávat, že o dotace bude velký zájem a bude nutné žádost podat co nejrychleji. S uzávěrkou žádostí o dotace v první vlně programu se zatím počítá na konec srpna. Informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR a odborných webech.         
Pokud jste již letos dům zateplili, nebo na zateplení pracujete, dotaci v rámci Nové zelené úsporám můžete čerpat také. Pravidla programu umožňují čerpat dotaci také na práce provedené během letošního roku. Pokud na jaře zateplíte dům a na podzim teprve vylepšíte vytápění a instalujete tepelné čerpadlo, o dotace nepřijdete. I v případě Nové zelené úsporám však platí, že práce vám musí provést ministerstvem schválený dodavatel.
Zdroj zde.

Soud vyhověl muži, jenž nezískal dotaci z programu Zelená úsporám

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti muže, který nezískal požadovanou dotaci z programu Zelená úsporám. Justice se jeho žalobou původně odmítla zabývat, protože na dotaci prý neexistuje právní nárok a rozhodnutí je vyloučeno z právního přezkumu. Soud však razí právní názor, že žaloba je přípustná a justice se jí zabývat musí.
Rozhodnutí o neposkytnutí dotace ze Státního fondu životního prostředí se podle NSS může negativně projevit v právní sféře žadatele, třeba v tom, že přijdou vniveč již vynaložené náklady. "Žalobou napadené rozhodnutí nebylo vyloučeno ze soudního přezkumu, a žalobu proto nebylo možné odmítnout," rozhodl Nejvyšší správní soud .

Spor začal tím, že Státní fond životního prostředí neposkytl žadateli nespecifikovanou dotaci z programu Zelená úsporám. Muž se obrátil s opravným prostředkem na ministerstvo životního prostředí. Ministr námitkám nevyhověl, odmítl je v rámci hromadného rozhodnutí.

Následovala žaloba, kterou však Městský soud v Praze odmítl jako nepřípustnou. Nyní se musí sporem zabývat znovu. Podobně už Nejvyšší správní soud argumentoval v jiném případě letos v lednu.

Program Zelená úsporám spustilo ministerstvo v roce 2009. Cílem byla podpora úspor energie a využití obnovitelných zdrojů v obytných domech. Programem "proteklo" více než 20 miliard korun, určených hlavně na zateplení domů a výměnu oken. Peníze pocházely z prodeje emisních povolenek na vypouštění skleníkových plynů a spravoval je Státní fond životního prostředí.
Zdroj zde.

FINANČNÍ RÁDCE: Další Šmejdi? 5 triků podomních prodejců energií
Jsou neskutečně milí, dobře oblečení a celkově působí důvěryhodně. Navíc tvrdí, že jejich posláním je pomoci vám ušetřit. A právě na to nejen starší lidé často slyší. Jenže za maskou elegantního a poctivého obchodníka se může skrývat někdo úplně jiný.

Náhodně zvoní po domácnostech, a pokud jim zrovna někdo otevře, nabídnou mu tu nejlepší nabídku na odběr plynu na trhu. Nebo alespoň nabídku, o které tvrdí, že je nejlepší. Přečtěte si, jak to ale ve skutečnosti chodí.


1. Šaty dělají člověka

Pravidlo číslo jedna všech prodejců, kteří chtějí být úspěšní v podomním prodeji. Vzhled totiž za ně udělá polovinu práce. Přesně padnoucí oblek, upravený účes a vyčištěné společenské boty, to všechno automaticky vzbuzuje u lidí dojem, že mají co dočinění s úspěšným a schopným člověkem. Obzvláště, když oni sami mají na sobě domácí tepláky. A kdo by si nenechal poradit od někoho úspěšného, kdo se navíc chová tak uctivě a mile? „Prosím, pojďte dál“.
 
2. Omezená nabídka

Podomní prodejci k vám často přicházejí s „nejlepší možnou nabídku“. To je samo o sobě důvod zbystřit. Jediná nabídka je totiž podezřelá nabídka, obzvláště když její výhodnost dokládají jen slova. Málokterý z podomních prodejců totiž lidem nabídne srovnání celého trhu. Důvod je přitom jednoduchý, většinou jde o externí spolupracovníky jediného dodavatele, který „shodou okolností“ je pro vás právě tím údajně nejvýhodnějším.
 


3. Nedostatečné informace

Pomalu vás vůbec nepustí ke slovu. Jenže pokud se pořádně zaposloucháte, můžete zjistit, že vám v záplavě superlativ o jeho nabídce ve skutečnosti neřekl příliš mnoho informací. V takovém případě je čas jej přerušit a začít se konkrétně ptát na vše, co vás zajímá. Dobře zvolená otázka jako „Můžete mi připravit kompletní kalkulaci v porovnání s mým současným dodavatelem?“ nebo „Pro kolik společností jste mi schopný připravit nabídku?“ totiž může rozbít celou iluzi schopného a úspěšného elegána a odhalit buď jeho samotnou neznalost, nebo to, že se snaží vyhýbavými odpověďmi něco zatajit. Často se však člověk ani jednoznačně nedoví, kolik bude vlastně celkově za rok platit.
 
4. Rozptylování a nátlak
 
Dalším z triků, ke kterým se někteří podomní prodejci uchylují, je rozptylování. Seriózní prodejce by vás měl nechat si v klidu přečíst smlouvu. Obzvláště pokud se máte zavázat na několik let. Jenže to často není v jejich zájmu. Podrobné prostudovánísmlouvy (na co si dát pozor, představíme v příštím článku) by totiž mohlo odhalit věci, o kterých se nezmínil. Například se může jednat o to, že s podpisem smlouvy je spojený i aktivační poplatek od 100 do 1000 Kč, vysoký sankční poplatek v případě, že budete chtít smlouvu vypovědět nebo třeba i to, že vám bude dodavatel měsíčně účtovat kromě samotné spotřeby také několik stovek za „ostatní služby. POZOR! Pokud se rozptylování nedaří, často se prodejci začnou uchylovat k přímému nátlaku. Tomu je obzvláště pro starší lidi těžké odolat.
 
5. Chameleon
 
Někteří se navíc nebojí rovnou lhát. Příkladem může být třeba příběh paní Malé. Té u dveří zazvonil pán, který se představil jako revizor plynoměru. Vše vypadalo věrohodně. Provedl „kontrolu“ stavu a paní Malé dal k podpisu protokol. Jenže k protokolu přiložil i smlouvu na změnu dodavatele, kterou paní také podepsala. K jejímu překvapení pak byla po 4 měsících převedena k novému dodavateli, kde platí více než dříve a nemůže smlouvu vypovědět. Proto nezapomeňte, že kontroly a odpočet plynoměru jsou vždy předem hlášené. Nestyďte se případně vyžádat nějakou legitimaci.
 
Co mohou dělat ti, kteří takto naletí?
 
Pokud jste podepsali smlouvu nedávno a nyní ji chcete zrušit, máte dobrou šanci.Smlouvu je totiž možné vypovědět v zákonné lhůtě 30 dnů od podpisu bez udání důvodu. S tím zaměstnavatel podomního prodejce nic neudělá. Je to vaše právo!

Zdroj zde.