Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s bývalým zastupitelem Václavem Špačkem - Kvalita veřejné správy aneb Město, kde stojí za to žít

11. 5. 2009

Přinášíme první z rozhovorů se zajímavými lidmi nejen z našeho města, kteří mají co říct nebo o kterých se mluví. Vzhledem k programu nadcházejícího jednání zastupitelstva se mluví o zavedení řízení kvality veřejné správy a tak nabízíme rozhovor s Václavem Špačkem na téma „Kvalita veřejné správy aneb Město, kde stojí za to žít“. Bývalého zastupitele zpovídala Alena Neumanová, členka výboru o.s. NAŠE Čelákovice.

 


NAŠE Čelákovice: Dobrý den, pane Špačku. Mezi materiály pro jednání ZM 14.5.2009 jsou podklady pro projednání zavedení kvality ve správě města podle evropských parametrů. Vy jste byl vůbec prvním, kdo na zastupitelstvu předložil materiál zabývající se kvalitou veřejné správy. Co Vás přivedlo ke snaze změnit život v Čelákovicích?

Václav Špaček: První námět na zavedení MA21 byl na ZM podán už 22.2.2007. Inspirovala mě činnost Národní sítě Zdravých měst, která přistupovala k řešení problémů koncepčně a systematicky na rozdíl od řešení nabízených v Čelákovicích, kde rozhoduje ten, kdo je právě u moci podle svých přání a zájmů. Koncepci v řízení města jsem marně hledal i v jiných oblastech jeho řízení. Národní síť Zdravých měst má jiný přístup. Město považuje za místo, kde je třeba společně s občany, spolky, sdruženími vytvářet podmínky pro příjemný život. Jejich postupy při řízení města byly něčím v Čelákovicích zatím nevídaným. Již 12 let existuje též celosvětová soutěž měst „Město, kde stojí za to žít“, kde již i česká města získala několik ocenění. V Čelákovicích se však postupuje z tohoto pohledu zastaralými metodami řízení, které jsou možná efektivní pro něčí volební úspěch, ale ne pro rozvoj města.

N.Č.: Zastupitelé Váš návrh nepřijali. V čem vidíte tehdejší neúspěch?

V.Š.: Obava ze změny, z nového přístupu. Argument jednoho člena rady města je výmluvný: „ Vypadá to moc pěkně, až tak pěkně, že tomu nevěřím!“, mluví za mnohé. V Čechách se řízení kvality veřejné správy prosazuje až v posledních letech. V r.2007 ještě nebylo mnoho měst v našem okolí zapojeno v těchto aktivitách a i také my jsme jako obvykle zůstali stranou. Zastupitelé vlastně nebyli proti, ale většina z nich se tehdy zdržela hlasování. Dnes již i města v okolí jako např. Český Brod mají evropský certifikát kvality veřejné správy a je to vidět jen pouhým pohledem na jejich upravené a rozvíjející se město. Nebo při nahlédnutí do jejich internetových stránek www.cesbrod.cz - a tím nám dávají příklad. Věřím, že se i naši zastupitelé přestanou tohoto projektu obávat a současný návrh schválí.

N.Č.: Zmínil jste plán rozvoje města a tak nám povězte k čemu vlastně slouží?

V.Š.: Kdy bude v Záluží kanalizace a kdy budou již konečně v Jiřině vybudovány zpevněné povrchy ulic? Kolik nových bytů a domů můžeme v našem městě ještě postavit, aby to infrastruktura (školky, školy, ulice, čistička, vodárna atd.) unesla? Kde se bude město dále rozvíjet a kde to již nebude možné, jak bude město v budoucnosti dopravně napojeno v rámci regionu?  To by mělo být předem známé a ono zcela není. Je to pro někoho jistě výhodné, protože může tyto věci před volbami vždy úspěšně slibovat a následně sliby opět odkládat. Plán rozvoje je jakousi inventurou potřeb města a jejich řešení. Spolupracují na něm obyvatelé města. Takový plán stanoví koncepci – jaké město my obyvatelé chceme a jak k realizaci představy postupnými kroky směřovat. Tento plán přesahuje jedno funkční období samosprávy města a omezuje hurá akce každého dalšího starosty sloužící ke zviditelnění jeho aktivit. Směřuje k souvislému a rozumnému zlepšování fungování města a je základním kamenem pro další rozhodování.

N.Č.: V materiálu pro jednání ZM zmíněna myšlenka PARTNERSTVÍ, která je jedním ze základů kvality veřejné správy. Můžete nám uvést nějaký konkrétní příklad, jak by to mělo vypadat v praxi?

V.Š.: Nedávno v ZM byl projednávaný rozpočtový výhled na období do r.2013. Možná to byl pokus obejít komunitní plánování, ale chybělo mu právě ono partnerství. Výhled uváděl po jednotlivých letech na jaké akce se utratí stamiliony. Výhled zpracovala rada města a ZM ji dostalo jen na vědomí a tak lze říci, že v našem městě o stamilionech rozhodlo 7 lidí. Ve městě s kvalitní samosprávou nejprve zjistí v diskuzi s občany a občanskými aktivitami potřeby, skloubí je s potřebami, které zná vedení města a ve spolupráci tak s lidmi sestaví plán rozvoje. Na základě provedené analýzy a dlouhodobých koncepčních záměrů se pak dělají rozpočtové výhledy. Podobně se dá mluvit o využití školy v Sedlčánkách o kterém se na ZM jedná již 4 roky a byly zcela bez účasti občanů zpracovány 3 studie, které však byly jen vyhozenými penězi. Až na základě tlaku občanů a jejich petic na radnici pochopili, že to bez občanů nepůjde. 

N.Č.: Kolik bude zavedení takovéhoto systému a vypracování plánu stát?

V.Š.: Zpracování plánů je podporováno dotacemi z EU a v současné době mají Čelákovice již třetí příležitost obdržet až 90% nákladů na jeho pořízení. Je škoda, že jsme se již dříve nepokusili získat dotaci neboť v současné době jsou již podmínky obtížnější.

Zavedení MA21 bude též znamenat nutnou iniciativu na straně obyvatel města, aby se začali o jeho budoucnost aktivně zajímat a účastnit se. V tomto ohledu - na rozdíl od některých zastupitelů, kteří obhajují svůj přístup argumentem, že obyvatelé Čelákovic nemají o své město zájem a argumentují jejich malou účastí na zasedání zastupitelstva, nemám obavu, že by zájem ze strany občanů nebyl – vždyť jde především o možnost ovlivnit jejich vlastní budoucnost. Na rozdíl od zasedání zastupitelstva, které je pro běžného občana přináší jen pocit zoufalé bezmoci cokoliv ovlivnit.

N.Č.: Pane Špačku, velice děkujeme za rozhovor.

V.Š.: I já děkuji a držím palce při projednávání na ZM. Pokud se důsledně začnou plnit kritéria navrhovaných programů, bude to přínosem pro nás obyvatele města i proto, že omezí zvěsti o úplatcích, zájmových uskupeních a prapodivných praktikách ve vedení našeho města i v opozici, které již delší dobu kazí jakoukoliv rozumnou aktivitu ve městě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář