Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nad dopisy čtenářů - Lávka přes Labe

10. 6. 2009

 Přinášíme nezveřejněný článek paní Baušusové pro Zpravodaj a následnou reakci p. starosty ohledně lávky přes Labe. Zajímavé technické detaily projektu se lze dočíst i na Diskusním fóru města.

 

 

From: Alena Bašusová
Sent: Wednesday, May 06, 2009 11:25 AM
To: 'zpravodaj@celakovice.cz'
Subject: lávka přes Labe

Doufám, že je to jen poplašná zpráva! Nejprve to byla pro mne i mnoho občanů města fantastická zpráva ve Zpravodaji č.2 „ Dotace 20 milionů na cyklostezku s mostem“. Následovala další ve Zpravodaji č.3 str.3 – velmi optimistické rozpracování celé akce – vybírám z textu „ Do konce března 2009 chceme vybrat zhotovitele, který by v dubnu zahájil stavbu lávky a do konce roku proinvestoval 31 mil. !

 

Byla jsem nadšená – konečně – vždyť už v roce 2002 jsem obíhala občany v okolí pro podpis pod petici, abychom dostali do plánu rozvoje města železniční zastávku Čelákovice.Jiřina ( kterou k mé radosti využívají i ti, kteří byli skeptičtí-zda bude vůbec využívána a je o hodně) a lávku přes Labe. V této petici jsme žádali i protipovodňová opatření a úpravy kolem Labe. Dva poslední návrhy neprošly, ale zastávka a lávka se do územního plánu v roce 2002 dostaly.

Než jsem se dostala k vyjádření poděkování – nevím komu – kdo se zasloužil – podobně jako zesnulý pan Hnízdo dotace pro zastávku – teď dotaci pro tuto lávku, nahlodala mou radost nejprve zvěst, že budeme mít u nás v Čelákovicích nejdelší most přes Labe, na celém labském toku. Můj selský rozum na to reagoval - a proč- k čemu nám to bude a kdo to zaplatí ? A v zápětí další jobovka je to špatné , všechno je jinak peněz by bylo málo , tak alespoň cyklostezka . Kdyby to tak skutečně bylo – takhle zpackat a promarnit příležitost k už 7 let zařazené akci do plánu města, to by byl neodpustitelný amaterismus.

Vždyť naše město má tak nádhernou přírodu -ale za Labem. Tam se dá dostat s kolem, nebo kočárkem jen s velkými obtížemi , pro někoho vůbec – přes zdymadla, nebo po železničním mostě, což je při dnešním hustém provozu neuvěřitelně riskantní. Levý břeh Labe se ve volných dnech stáva rušnou komunikací pro rodiny s dětmi ,psy a cyklisty.

Příroda za Labem je pro staré lidi nebo pro mladé s kočárky, nebo děti na kolech nedosažitelná.

Já doufám a pevně věřím, že se mi to všechno jenom zdálo a probudím se a bude všechno, jak bylo panem starostou sděleno ve Zpravodaji č. 3 str.3. A jestliže nevyšel nejdelší most přes Labe snad by nám stačila taková lávka jako je mezi Toušení a Káraným ( bez kocourkovských schodů na káranské straně) vždyť se nemusíme za každou cenu dostat do knihy rekordů – s nejdelším mostem přes Labe . Prosím – že jsem slyšela jen poplašné zprávy a vše je jinak ?

Přeje si Alena Bašusová

 

 

 

 

From: Starosta [mailto:starosta@celakovice.cz]
Sent: Wednesday, May 06, 2009 1:35 PM
To: Alena Bašusová
Cc: Vitáčková Dagmar
Subject: Lávka přes Labe
Importance: High


Vážená paní Bašusová,

obdrželi jsme v lednu 2009 dopis ze SF DI na možnost čerpání 20 000 000 Kč na stavbu Cyklostezky s mostem za jasných pravidel, třeba čerpání do konce roku 2009 atd.

Z veřejné zakázky byl vysoutěžen zhotovitel s nejmenší cenou 66 000 000 Kč - dle projektanta i SF DI byl celkový limit ceny 39 000 000.

Za 70 000 000 není v silách města tuto akci zrealizovat, z důvodu financí a ani nelze splnit podmínky SF DI! Zjednodušeně řečeno, letos Město 11 000 000 Kč by k 20 000 000 Kč ze SF DI umělo dát, ale aby Město dalo zbývajících 35 000 000 v roce 2010 do jeho poloviny je zhola nemožné.

Z tohoto důvodu bych Vás prosil vážit slova, věta o amatérismu je zbytečná. Nejprve to chce vyslechnout argumenty a pak odsuzovat. Ale hlavně před odsuzováním chce znát podmínky či pravidla poskytnutí dotace!

Budu to vysvětlovat na ZM 14. 05. i ve Zpravodaji. V souladu se SFDI, kde jsem jednal, připravujeme plán "B" cyklostezku podél Labe od katolického kostela podél náhonu i Labe až k železničnímu mostu

Další přemostění - lávka na železničním mostě - se připravuje v územní dokumentaci, toto řešení je levnější za cca 10 000 000.

Tolik v rychlosti, ale jsem připraven kdykoliv vysvětlovat


Bohumil Klicpera.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Proč další miliony ?

(Jitka Novotná, 21. 6. 2009 6:34)

Je jasné, že lávka přes Labe díky jejímu umístění bude vždy drahá a město si ji nemůže finančně dovolit. Nedovedu tedy pochopit, proč se za této situace budou utrácet další miliony. Zastupitelstvo rozhodlo na svém jednání 17.6.2009, že se ještě v tomto roce udělají přeložky kabelů ČEZ a telefoních kabelů a to bratru za 1,1 mil.Kč. Jsou to vyhozené peníze , které budou chybět jinde. Paní Bašusová má pravdu , je to amatérismus. Může mě nějaký odborník vysvětlit proč by se to muselo dělat teď? Není možné počkat až bude zajištěno potřebných 70 mil.Kč?
Díky za vysvětlení Jitka